Kendine güven nasıl oluşur?

inanSize her zaman kendime güvenen biriydim desem, bana ne kadar inanırdınız? Açıkcası buna ben de inanmak isterdim ama maalesef hiç öyle olmadı. Aksine, hayatımın ilk yarısında karışıklık, güvensizlik ve şüphe terörü yaşadım. Çevrem beni eleştirmeye başladığında bir süre, kendimden şüphelendim ve kendimi bu çok aptalca şeyler için eleştirmeye başladım. Aslında doğrusu bu değil, değil mi? Aklımda öfke, korku, kıtlık, umutsuzluk ve düşünülebilecek tüm olumsuz düşünceler vardı. Sanki bu dünyada ben yanlış yerdeydim.

Nasıl size de tanıdık geliyor mu bu? Eğer öyleyse, sizin değişiminiz nasıl oldu?

Ben bu noktaya geldiğimde kontrol edebileceğim tek şey üzerinde çalışmaya başladım – KENDİM. Asıl gücümü tekrar kazanmak ve gerçekten kim olduğumu görmek istedim. Zamanımı, enerjimi kendi gelişimime harcadım. Birçok kitap okudum,koçluk aldım, eğitime katıldım ve yüzlerce Ted Talks videoları izledim (Tavsiye ederim maç izlemekten daha faydalı).

Kendimi ve başkalarını daha iyi anlamam için kendimi geliştirdim. Bütün bu eylemler, daha iyi ve daha eğlenceli bir yaşam biçimi olması gerektiği fikrine dayanıyordu ve onu keşfetmek üzereydim.

Peki ama kendine güven nereden geliyor?

Cevabın, içimde hayatta ihtiyaç duyduğum her şeyi yaratmak için olağanüstü bir güç bulunduğunu bilmek ve inanmak olduğunu anlamam yıllarımı aldı.

Sorun aslında, günlük koşuşturmalar, gereksiz alışkanlıklar,  hedefe hizmet etmeyen düşünce kalıpları ile vaktimizi harcarken bunu unutuyor olmamız. İyi haber şu ki, alışkanlıklar öğrenildiği gibi değiştirilebilir de. Elbette bunu yapmak söylemekten çok daha zor, fakat kaybedecek neyiniz var ki?

Kendinizi hedeflerinize daha fazla hizmet edecek olan konularda düşünme ve harekete geçmeye yönlendirerek eski alışkanlıklarınızı kırabilirsiniz. Ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi. Sevinç, yaratıcılık, başarı, bağlılık, sezgi, sevgi ve barış düşüncelerini düşündüğünüzde, kendinize güvenin ortaya çıktığını görecek ve daha iyi bir dünyanın var olduğunu keşfedeceksiniz.

Kendinize güveni artırmanız konusunda size yardımcı olabilecek bazı basit alıştırmalar şunlar olabilir.

1. Her Seferinde 1 Adım Atın
Kendinize güvenmeniz, kısmi başarılar ile geliştirilir – küçük başarılar biraraya geldiğinde, güçlü bir etki oluşur. Acele etmeden, yapmak istediğiniz küçük bir değişikliği seçin ve sonlandırana kadar devam edin. Sonra bir başka küçük değişiklik daha seçin ve bu şekilde bir bir ilerleyin. Bir sonraki küçük hedefinize geçmeden önce her başarıyı değerlendirin. Her konuda olduğu gibi kalıcı değişiklik yapmak isteyenler bunu adım adım uygulayarak başarıya ulaşabilirler.
2. Geçmişinizden Örnekler
Geçmişte elde edilen başarıları hatırlamak, kendinize güven duygusunu daha iyi anlamaya yardımcı olabilir. Yapabileceğinizi düşünmediğiniz şeyleri gerçekleştirmeyi başardığınız zamanları düşünün. O anları düşünün. Ne yaptınız? Nasıl başardınız? Bu başarılar gelecekteki hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmak için sizi nasıl yönlendirilebilir? Bu başarılar başarı kabiliyetiniz hakkında size ne gösteriyor?
3. İnandığınızı Görün
Görselleştirme güçlü bir araçtır. Görüdğümüz şeylere inanmak işin kolay tarafı ama iş kendine güven gibi bir konuya geldiğinde inandığınızı görmelisiniz, bu da elde ettiğiniz sonuçlarla olacaktır. Görselleştirme sadece beyninizi başarıya götürmekle kalmaz, kendinize güven düzeyinizi de arttırır. Aynı zamanda son hedefinize ulaşmak için yapmanız gereken daha küçük adımları görmenize de yardımcı olur.
4. Kendi Kendine Şüphe Etmek 
Kendinizle ilgili şüphelerinizi yönetmek, sizi başarıya taşıyacak ve  “yapabileceğimi sanmıyorum” düşüncesinden uzak tutabilecek tek yoldur. Bu tip olumsuz düşünceler kafanızda oluştuğunda, bunlara takılmak yerine onları sürecin bir parçası kabul edip devam edin. Bu tip düşünceler, aslında gerçek yeteneklerinizi hiçbir şekilde etkilemez. Önemli olan, ilerlemenizi engelleyememesidir.
5. Mutlu Ol
İyi bir ruh hali, kendi kendini geliştirme kapasitesini de artırabilirken, kötü bir ruh hali onu zayıf düşürebilir. Sizi neşelendiren, motive eden her şeyi not edin (örneğin, özel şarkılar, kitaplar, aktiviteler vb.) ve hedeflerinize doğru ilerlediğinizde onları uygulayın ve kendi avantajınız olarak kullanın.
6. Sosyal Destek Alın
Kendine güveni artırmanın bir başka harika yolu da arkadaşlarınızdan ve ailenizden teşvik sağlamaktır. Kaliteli sosyal destek, kendine güvenin nihai başarı için önemli bir bileşenidir. En iyi destekçilerinizi bulun ve değişim kampanyanızın bir parçası olmaya davet edin.

About the Author

You may also like these