Bu yaz KENDİNİZİ geliştirmek için birkaç konu…

Eğer kendinizi geliştirerek, hem kişisel hem de profesyonel iş hayatınızda başarıya ulaşmak istiyorsanız, okumaya devam edebilirsiniz.

Kişisel gelişimi belki de akademik veya iş kariyeriniz için ilişkisi olmayan bir konu gibi görebilirsiniz, hatta işe yeni başlayacak olan stajyerler için iş görüşmelerinde alakasız bile gelebilir. Ancak, muhtemelen tahmin ettiğinizden çok daha fazla bir etkisi olduğunu ilerleyen zamanda siz de yaşayarak anlayacak ve bana hak vereceksiniz.

Hayatta bazı fırsatların size sunulup sunulmamasının, kendinizi çeşitli durumlarda nasıl yönettiğiniz, kişisel bilginiz, yaşam becerileriniz, ilgi alanlarınız, arkadaşlıklarınız, kişisel farkındalıklarınız ve kendinize güveniniz ile alakalı olduğunu göreceksiniz. Bu saydıklarımın hepsi başkaları tarafından sizin nasıl algılandığınıza etki eden konulardır ve farklı roller üstlenmeyle ilgili karar verilmeye çalışıldığında, genelde öncelikle gözden geçirilmesi tavsiye edilen noktalardır.

Kendinize odaklanmak ve bunun için zaman ayırmak, şaşırtıcı derecede kolaydır ve yaz boyunca yapabileceğiniz akıllıca hareketlerden biridir.

Aşağıda sizler için hazırladığım listeden faydalanarak hangi alanda kendinize biraz daha birşey katmak istediğinizi seçebilir, başarı yolunda bir adım daha ileri gitmeye başlayabilirsiniz.

Bir kitabın içinde kaybolun

Bu yaz önerilen kitaplardan birini okuyun ve bu sayede hem zihninizi geliştirin hem de gerçek anlamda ek bilgiler edinmiş olun.

Haberdar olun

Günlük haberleri takip etmek bir ara herkesin yaptığı birşey idi. Şimdi ise herkes meşhur kişilerin her gün ne yaptığını ve çevresindekilerin sosyal aktiviteleri hakkında bilgi sahibi olma yolunda çaba sarf ettiğini görüyorum. Oysa biraz dünya bakış açınızı genişletmek ve geliştirmek için gerçek haberleri takip etmenizi öneririm.

Kendinizi tanıyın

Gün içinde yaşadığınız farklı düşünce ve duygusal değişimleri bir kenara not edin ve daha sonra gözden geçirerek hangi durumda neye nasıl karar verdiniz bir bakın. Burada kendiniz ile ilgili hiç farkında olmadığınız şeyler keşfedebilisiniz.

Kendinizi ifade edin

Belki de sizin de bir blog yazmaya başlamanızın zamanı gelmiş olabilir. Bu sayede düşüncelerinizi, bilginizi dünyayla paylaşmaya başlaya bilirsiniz. Konunun ve sizi kaç kişinin takip ettiğinin hiçbir önemi yok aslında, ister politika olsun, ister pasta yapımı, önemli olan SİZİN önem verdiğiniz bir konuda söylemek istediklerinizi ifade edebiliyor olmanızdır. Odaklanacağınız şey sevdiğiniz şeylerden bahsetmek olmalıdır, sevmediklerimizi unutalım ki pozitif bir tavıra doğru bize buradan da bir destek gelmiş olsun.

Gönüllü olun

Elbette bunu olun diyerek zorlamak doğru değil, zaten ben de burada bir öneri olarak belirtiyorum. Gönüllü olarak bir konuda çalışmak aslında içinde yaşadığımız topluluğa birşeyler verebilmek çok tatmin edicidir. Aynı zamanda bir fark yaratabiliyor olma hissini en güçlü yaşabileceğiniz anlardan biridir.

Teşekkür edin

Şaka gibi gelebilir ama yaptığınızda göreceksiniz ki bambaşka hisler içerisinde olacaksınız. Günlük bir teşekkür listesi yapın. Hayatınızda elde ettiğiniz , yaşadığınız şeyler için ilgili kişilere yüz yüze teşekkür edin. Şükretmeyi biliyor olabilirsiniz ama karşı tarafa teşekkür etmek çok farklı bir konu. Mesela daha dün arabayla yolda giderken bir anda kenara çektim ve 10 yaşındaki kızıma kendisinin beni sevdiğini göstermek için yaptığı resimleri ve benimle görüntülü konuşmalar yaparken kullandığı ifadeleri ne kadar çok beğendiğimi söyledim. Bir anda kendimizi birbirimize sarılmış hüngür hüngür ağlarken bulduk ve sonrasında o kadar hafiflemiştim ki inanamazsınız.

Fişi çekin

Her ne kadar ben de teknoloji hayranı biri olsam bütün bir günü fişe takılabilen herşeyden uzak geçirmeyi denediğinizde ne kadar da rahatlatıcı bir duygu olduğunu göreceksiniz. Varsayın ki elektrikler kesilmiş ve hiçbir cihazınızın şarjı yok. (Elektrikli tornavida hariç, onsuz iş yapmak çooook zor 🙂 )

Egzersiz

Egzersiz hem vücudumuz için hem de aklımız için çok faydalı. Atamız M.K.Atatürk‘ün de dediği gibi “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.”  Benim gibi siz de sürekliliği sağlayamıyorsanız, 3 haftalık kürler yapabilirsiniz.

Nezaketi yayın

Hiç tanımadığınız yada sadece gördüğünüzde kafa selamı verdiğiniz kişilere nazik bir davranışta bulunun. Bir kapıdan geçerken birisine öncelik tanıyın veya komşunuza bir konuda karşılık beklemeden yardımcı olun. Asansörden çıkarken poşetlerini taşımaya yardım edin veya bir çocuğa 2-3 defa ce-eee yapın. Sadece başkalarını değil inanın kendinizi de çok mutlu edeceksiniz.

Pozitif olun

Söylemesi kolay yapması zor birşey bu pozitif olma işi ama yine de denemekten kimseye zarar gelmez. MEsela 24 saat boyunca hiçbir konudan şikayetçi olmayın. Eğer 1 kere bile şikayet ederseniz saat sıfırlansın ve yeniden 24 saat’e ulaşmaya çalışın. Bakalım ne kadar süre başarabileceksiniz. Pozitif yaklaşımın günlük hayatımızda ne kadar etkili olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız.

İlham alın

Dünyada kimler nelerle uğraşıyor merak ediyorsanız en iyisi TED Talks konularından kendinize yakın hissettiğiniz bir konuyu seçin ve izleyin. Yeni şeyler öğrenmek ve ilham almak için çok güzel bir kaynak bence.

Yeni birşey öğrenin

Sırf yeni birşey öğrenmiş olmak için bir online eğitim alabilirsiniz. UDEMY veya COURSERA gibi yerlerde güzel eğitimler oluyor. Hatta internet üzerinde eminim ücretsiz bir sürü eğitim bulabilirsiniz. Youtube en geniş kaynak bu konuda: WONTON çorbası yapma videosu bile birşey öğrenmeye yönelik bir harekettir.

Kendinizi utandırın

Yapın bir karaoke gecesi ve kendinizi başkalarının önünde komik bir duruma sokun. Kontrolü elden bırakmış olun ve rahatlamanın keyfine varın. Benim gibi isterseniz ekran karşısında dans figürlerini taklit etmeye çalışırken ailenizin gülmekten kırılmasını da sayabilirsiniz. 😀

Kötü bir alışkanlığınızı değiştirin

Bu başlığı okuduğunuzda aklınızdan geçen o davranış var ya, işte onu diyorum tam da aradığınız şey o işte.  Her ne ise onun yerine başka birşey bulun ve bu yolda bir adım atmaya çalışın. Sonra bana teşekkür edersiniz…

Arkadaşlıklarınızı gözden geçirin

Yaşlandıkça farkına varacağınız bir konu da sizin gerçekten yanınızda olan kişiler sizin başarınızı asla kıskanmayan ve size her koşulda destek olanlardır. Bunun dışındaki kişlere vakit ayırıp ayırmamanın ne kadar doğru olduğunu bir tartın isterseniz tabii. Ufak bir not:”Arkadaş” kelimesini kullanırken dikkat edin bakalım bu kişiler size zamanları olduklarında mı vakit ayırıyor, yoksa size vakit ayırmak için zaman mı yaratıyor?

Dürüst olun

Şimdi hemen size yalancı dediğimi düşünmeyin canım. Söylemek istediğim aslında sahte olmayın ve yapamayacağınız şeyler için söz vermeyin. Karşı tarafın isteklerini kabul etmeye bazen o kadar kaptırıyoruz ki kendimizi, sanki ona “hayır olmaz, bunu yapamam” dediğimizde dünya batacakmış gibi davranıyoruz. Kabalık etmeden de kibar bir şekilde bazı şeyleri yerine getiremeyeceğinizi belirtmek hiç yanlış bir davranış değil.

Kendinizi şımartın

Bunu ne sıklıkta yapıyorsunuz? Muhtemelen yeteri kadar değil. Bu yüzden sadece kendiniz için zevk aldığınız birşeyler yapacağınız bir gün belirleyin. İster tüm gün yan gelip yatın, isterseniz de beğendiğiniz bir filme veya bir restorana gidin, ama sadece kendi isteğiniz olduğu için bunu yapın.

Buna kısaca “ME TIME” diyelim ve yazımızı bitirelim, kolay gelsin!

About the Author

You may also like these