Kurumsal “Anne” versiyon 2.0

Bu yazımda sizlere kurumsal hayatta başarı elde ederken bir taraftan da annelik görevlerini yerine getirmeye çalışan bir arkadaşımdan bahsedeceğim. Kendisi gerçekten de hayranlık duyduğum bir kişi aslında.
Hani bazılarımız zamanım yok, elimde kaynak yok, şunu yapamam, bunu edemem gibi bahaneler üretir ya, işte bunların hiçbiri onda yok.
Kafasına koyduğu şeyleri etrafındaki kişilere de aktararak ulaşmak istediği neticeyi o kadar iyi tasvir ediyor ki, sizin zaten bunu neden yapıyoruz ki veya nasıl olacak şimdi gibi soruları sormanıza gerek kalmıyor. Bir de öyle çok insan odaklı ki gerçekten değer verdiğini anlıyor ve bu sebeple onun etrafında olmaktan mutlu oluyorsunuz.
Bence çok iyi bir lider ve etrafındaki herkesten daha fazla çalışıyor, bu sayede de kariyerindeki noktayı fazlasıyla hak ediyor.
Ama anlatacağım kısım başlıktan da anlaşılacağı gibi bu arkadaşımın kariyer hayatı değil, asıl annelik görevilerini bu telaşın içinde yürütürken bir taraftan da çocuğunun gelişimine nasıl destek olduğunu bir örnekle aktarmaya çalışacağım. Lonrda’da bir proje için toplantıdayız, tüm gün toplantı yoğun bir şekilde ilerlerken, aralarda da video konferans veya telefon görüşmeleri ile günlük işlerini takip etmeye çalışıyor. Bir ara türkçe konuştuğunu fark ettim ve malum çocuklarımızla konuşurkenki ses tonumuzun yumşadığı o ana denk geldim. 🙂
Kızına ingilizce kitap okuması için destek olmaya çalışıyordu. Günlük belli bir sayfa ingilizce kitap okuma konusunda anlaşmışlardı ve uzakta da olsa onun bu görevini yerine getirmesi için cesaretlendirmeye çalışıyordu. Ardından bu işi uzaktan yapmanın zorluğundan bahsederken çok daha derin bir konuya girdiğimizi fark ettim. Meğer kitap okuma kısmı aslında o kadar da problem değilmiş. Ama kendisi şöyle bir yöntem oluşturmuş. Kızı kitabın birkaç sayfasını okuduktan sonra, özetini çıkartıp whatsapp üzerinden annesine gönderiyormuş. Anne gönderilen özeti okuyup, yine whatsapp üzerinden düzeltmeleri ve yorumlarını ekliyor. Elbette emojileri kullanarak aferin bu kısım iyi alkış gibi desteklerle de cesaretlendirmeyi devam ettiriyor.
İşte o anda hayranlığım bir kat daha arttı kendisine. Onca işin ve toplantının arasında yemek yemeye veya bazen tuvalete bile gitmeye vakit bulamazken çocuğunun gelişimi için verdiği destek beni çok etkiledi. Özellikle de whatsapp üzerinden bu işi yapması benim daha da hoşuma gitti. Bir tarafta cep telefonları elinde oyun oynayan çocuklar varken diğer tarafta bu teknolojiden faydalanarak daha değerli işler için kullanılabileceğini görmek hoşuma gitti sanırım.
Tebrik ediyorum arkadaşım gerçekten çok güzel bir örneksin.

About the Author

You may also like these