Başarılı insanların yaptığı birkaç şey

poss-150x150Başarı dediğimiz şey kolay elde edilen birşey değildir, öyle bir gecede olup bitmez. Belli bir düşünce tarzına, azim ve elbette sıkı çalışmaya ihtiyaç vardır. Sadece başarılı olmayı istemek tek başına yeterli değildir. Haa unutmadan başarın için bir an önce çalışmaya başlamak gerektiğini de hatırlatayım, öyle diyet yapacakmış gibi haftaya başlarım, dur pazartesi başlayayım gibi saçmalıklarla vakit kaybetmemelisin.

Henüz yeni mezunlar özellikle size sesleniyorum. Hala enerjik yapınız ve bol bol vaktiniz varken bunları kariyeriniz için kullansanız iyi olur. Çünkü deneyimlemek, hata yapmak ve bu hatalardan öğrenmek gibi bir süreçte bu enerjinizi pozitif yönde kullanarak ilerlemelisiniz. Doğruyu söylemem gerekirse genç olduğunuz için sizi bazı yöneticiler  dinlemeyebilir ancak bu sizi yıldırmasın, neticeler aldıkça onlar da size dikkat etmeye başlayacaktır. Bunun için size yardımcı olmasını umduğum bir derleme yaptım. Başarılı olan insanların ortak noktalarını bulmaya çalıştım. Çıkardığım konular şunlar:

1. Paralarını yönetmeyi öğrendiler

Herşeyden önce ana konu olan paraaya gelelim. Çoğu zaman başarının ölçütü olarak para kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden paramızı doğru yönetmeyi öğrenmeliyiz. Gereksiz harcamaları kesip doğru yere kaynakları akıtmalıyız. Yaptığımız yatırımların bize kısa sürede dönüşü olmalı. Bahsettiğim şey şöyle örneklenebilir: 30 kişilik mangal partisi yerine kişisel gelişimimize katkı sağlayacak bir eğitime katılmak.

2. Çabuk  hata yapmayı biliyorlar
Çabuk hata yap ve yoluna devam et.

Bu model size müthiş para kazandırır. Ne kadar erken bir konuda hata yapıp onu sonlandırmayı öğrenebilirseniz o kadar az o konuya yatırım yapmış olacağınızdan elinizdeki parayı kurtarmış olursunuz. Hatasız kul olmadığını hepimiz biliyoruz ama asıl hata eğer yaptığından bir ders çıkartmazsan olur. Bu noktada ne kadar erken bu dersi algılayabilirsen o kadar iyi olmuş olur ve finansal olarak kendini korumuş olursun.Sırf hırs yada binat uğruna devam ettirilen işlerin sonu yine hüsran olduğunda cebinizden çok daha fazla rakam kaçırmış olacağınızı göreceksiniz. O yüzden EGO kalsın bir kenarda ve yanlış yaptım demekten utanmayın ama hemen ardından ne öğrendiğinizi de ekleyin.

3. Kendi işlerini yapmaya başladılar

Bu belki benim girişimci ruhlu olmamdn kaynaklı bir düşünce olabilir ama gördüğüm şu ki, hayatını kontrol etmek istiyorsan kendi işini yapacaksın. Kendi işini yapmak ve küçük de olsa bir işletme sahibi olmak müthiş bir tecrübe. Ayrıca inanın bana, bir zamanlar sizin patronunuz olan kişilere karşı daha anlayışlı olacaksınız 🙂

Sonunda belki yine başarısız olacaksınız ama zaten hiçbir girişim ilk seferinde başarılı olmadığından bu süreci normal karşılayıp ne kadar çabuk kapatabileceğinize bakmalısınız. Sonra tekrardan yenii bir hedef ile yola yorulmadan koyulmalısınız. Unutmayın hızlı hata yapmayı öğrenmelisiniz.

4. Otoriteye meydan okudular

Asi olmak bizim doğuştan içimizde olan bir şeydir. Ergenlik dönemimizde bunu çeşitli şekillerde ortaya koymaya başlıyoruz.Anne babamızın dinlediğinden farklı müzikler dinliyor, alkol yada sigaraya başlıyoruz. Temelde de bunu sırf ailelerimizi sinir etmek için yapıyoruz. Aslında göstermek istediğimiz şey, kendi kişiliğimizin olduğu ve körü körüne onların dediklerini yapmayacağımız.

Bu iyi bir yaklaşım, çünkü herşeyi sorgulamakta fayda vardır. Bir konuda yanlış olduğundan eminseniz yada siz daha doğrusunu biliyorsanız o fikir için ayağa kalkın ve onu savunun. Bu başarılı olmanın en önemli gereklerinden biridir. Tarihte bakarsanız birşeyleri başaran insanlar hep varolanı aynen kabul etmemekten yola çıkmışlardır.

5. Düzenlidirler

Başarılı bütün insanların tek ortak noktası varsa o da yoğun olmalarıdır. Filmlerde bile hep görürüz, o kadar meşguller ki asistanları, hatta asistanlarının asistanları vardır  onlara yardımcı olmak için. Belki sizin toplantılarınız ve onları düzenleyecek birisi yoktur ama hayatınızı içindeki telaşı düzenlemek ve buna bir yön vermek sizin elinizdedir. İyi organize olmanın püf noktası tamamen iyi bir önceliklendirme yapmaktan geçer. Yapılması gereken bütün şeyleri listeye koyduğunuzda acil ve önemli konuların önceliklikli olmasına dikkat etmelisiniz.

6. Kendilerini iyi tanırlar

30’lu yaşlarımızdayken maalesef kendimiz ile ilgili çok fazla şeyin farkında değilizdir. Nasıl biri olduğumuzu değil nasıl biri omak istediğimizi düşünürüz ve o kişiyi yaşamaya çalışırız.İşte bu yüzden vaktinizin bir bölümünü sürekli olarak ne istediğinize ve nasıl bir kişilik olduğunuzu anlamaya yönelik çalışmalarda harcamalısınız.

 

Son olarak gelecek için kritik olan şey, dünyadaki en akıllı, yetenekli bilgili, zeki kişinin siz olmadığınızı kabul etmektir. Sevgi saygı ve hoşgörü çerçevesinde insanlarla kuracağınız ilişkiler size başarının yolunu açacaktır.

About the Author

2 thoughts on “Başarılı insanların yaptığı birkaç şey

  1. Teşekkürler Ömür,
    Bunları gençlerin okuyup kendi yol haritalarını çizeceğine eminim. Biz de gereken dersleri alıyoruz.
    Sevgilerle.

Comments are closed.

You may also like these