Başarılı bir yıl sonu performans görüşmesi için öneriler

2cb4626Kalp atışınız artmış, ellerinizin ter bezleri %400 çalışıyor ve içinizi yavaştan sarmaya başlayan bir sıcaklıkla beraber, dehşete kapılma hissini algılıyorsunuz. İşte bu, yine bir  sene sonu performans görüşme zamanı gelmiş ve siz hazır değilsiniz.

Peki bu hissiyatı unutup konuyu hem kendiniz, hem de çalıştığınız şirket için verimli hale dönüştürmeye ne dersiniz?

Hazırlıklı olun

Asla bir görüşmeye yöneticinizin zaten herşeyi sizin adınıza hazırlamış olacağı varsayımıyla girmeyin. Hangi konularda konuşmak istediğinize dair bir liste yapın ve bu konulara ilişkin spesifik alanları veya olayları not edin, hatta muhtemel gelebilecek sorulara karşı ceavaplarınızı hazırlayın. Kısaca yaptığınız iş ile ilgili kendinize güvenin ve neyi, nasıl ve neden yaptığınızı açıklamaya hazır olun.

Süreç hakkında bilgi sahibi olun

Her işyerinin performans süreci farklıdır. Bazıları kendinizi önce değerlendirmenizi ister, bazıları başkalarının sizi değerlendirmesi üzerine kuruludur. Yöneticinize önceden sürecin nasıl işleyeceği konusunda sorularınızı sorun. Süreç bilginiz ne kadar iyi olursa, hazırlığınızı da o kadar iyi yapabilirsiniz.

Pek fazla sevmesek de yaptıklarınızı sene içinde not etmenizi öneririm. Zira sene sonu geldiğinde siz bile yaptığınız güzel işleri unutup yakın geçmiştekileri hatırlayarak görüşmeye giriyorsunuz. Oysa sene başında başarılmış harika bir iş belki de tüm görüşmenin seyrini değiştirebilir.

Yöneticiniz ile görüşmeye girmeden önce kendi kendinize değerlendirmenizi yapın. Neleri iyi yaptığınızı , hangi konularda daha farklı ele alabilirdiniz diye objektif bir şekilde düşünün.

İş tanımınızın dışında olan ek görevlerinizden, başkalarına verdiğiniz desteklerden ve hatta başkalarının size verdiği geri bildirimlerden bahsedin.

Şirket hedefleri ile ilişkilendirme

Soru sorarak yöneticinizin de fikirlerine değer verdiğinizi gösterin.Yanlış anlaşmaya sebebiyet vermemek adına karşılıklı aynı şeyi anlayıp anlamadığınızı teyid edin. Savunmaya geçmeyin ve eleştiriye açık olun. Bir sonraki sefere daha başarılı olabilmek için elinizden geldiğince ip uçları elde etmeye çalışın.

Her sene en sancılı dönemdir bu görüşmeler, hem şirketler, hem yöneticiler hem de çalışanlar açısından. Umarım herkes için en iyi şekilde geçer.

About the Author

You may also like these