Siz kimsiniz, ne istiyorsunuz, kendiniz bunu biliyor musunuz?

4610322_origHayat bir hikayedir ve yaptığımız herşey bu hikayeye eklenmektedir. Girmek isteyip de giremediğimiz işler. Arkadaşlarımız ve çevremize davranış şeklimiz ve onlarla paylaştıklarımız. Edindiğimiz tecrübeler ve yetenekler, hepsi bir hikaye oluşturuyor ve bu hikaye de sizin “KİŞİSEL MARKANIZ”.

KİŞİSEL MARKANIZ, SİZ KONUYU ELE ALSANIZ DA ALMASANIZ DA OLUŞUYOR.

Hayatı kendinizi anlamadan geçirip giderseniz, sizce dünyaya ne etkiniz olacak? Siz bir işyeri değilsiniz ki, kar zarar konusunu düşünerek hareket edesiniz. Bu marka sizin kişiliğiniz, varoluş sebebiniz. Bundan daha öncelikli ne olabilir ki hayatta?

Şimdiye kadar başlamadıysanız, o zaman şimdi tam zamanıdır. İşte size yardımcı olabilecek birkaç ipucu:

1. KENDİNİZİ TANIYIN.

Bu söylemesi çok kolay ama bir o kadar da zor birşeydir. Kendi değerlerinizi, amacınızı, güçlü ve gelişmesi gereken yönlerinizi net bir şekilde belirlemelisiniz. Bu olayın temelidir ve bunu ne kadar erken yapmaya başlarsanız o kadar faydalı olacaktır. Bu konuda destek almak için bir koç edinmenizi öneririm. Kendiniz için SWOT analizi, olmazsa olmazlardan bir tanesidir.

2. BİR SÖYLEM GELİŞTİRİN.

Artık aklınızdakini netleştirdiğinize göre bu planınınızı birkaç cümle ile sabitleyin. Her kim ile konuşacak olursanız olun, bu cümleleri kullanarak iletişimi gerçekleştirin. Böylece her zaman istikrarlı bir şekilde kim olduğunuzu, neden farklı olduğunuzu ve başkalarının sizi neden dikkate alması gerektiğini ifade etmiş olursunuz.

3. UZMANLAŞIN.

İşveren açısından değerli olduğunuzu gösterebilmek için kredibilitenizi artırmanız gerekir. Bu birçok şekilde gerçekleşebilir, ama asıl olarak konunuzda uzmanlaşmak ile başlar ve hatta uzman olduğunuzun başkaları tarafından teyid edilmesiyle gelişir. Kendinizi olabildiğince geliştirin, eğitin. Alanınızdaki mümkün olan her kitabı okuyu, seminere katılın. Zaten ilk adımı düzgün yaptıysanız bu konuda zevk alarak ilerleyeceğiniz için, kendiliğinden bu şekilde davranmaya başlayacaksınız. Zira, sevdiğiniz şeylerle ilgileniyor olacaksınız.

4. YARDIM ÖNERİN.

Bilgi edindiğiniz zaman, onu paylaşmaya başlayın. Konunuz ile ilgili ihtiyacı olan arkadaşlarınıza yardımcı olun. Eğer gerçekten işinizi iyi yaparsanız, memnuniyetilerini yayacaklardır ve siz de başkalarına aynı hizmeti verme imkanı kazanacaksınızdır. Hem ayrıca zaten severek yaptığınız birşey olduğu için her zaman da parayı düşünmeyin canım.

5. DİJİTAL GÖRÜNÜMÜNÜZE DİKKAT EDİN!

Günümüzde çoğumuzun farklı profilleri var. Facebook, Twitter, LinkedIn, Kişisel websiteniz, blogunuz gibi sosyal veya profesyonel profillerimiz mevcut. Bunları birbirinden ayırmak imkansızdır. Çoğu işverenin artık isminizi Google araması ile kontrol ettiği gerçeğini unutmayın. Ben de bunu yapıyorum, çünkü bir kişi hakkında bilgi edinmenin en kısa yöntemi bu.

Bu durumda sizin adınız arandığında şunu düşünmenizde fayda var:”Ben işveren olsam, bu arama sonuçlarına bakarak kendimi işe alır mıydım?”

6. OLDUĞUNUZ GİBİ DAVRANIN.

Bir başkası olmaya çalışmayın ve başkasının istediği şeyleri kendiniz elde etmeniz gerekiyormuş gibi düşünmeyin.Hayatınız sizi ilgilendirir ve istekleriniz sizin istekleriniz olmalıdır. Çevrenin etkisi ile yapmanız gereken şeyler size dikte edilmeye çalışılıyor olabilir. Bunu doğru yapmak için yine ilk adımı düzgün tamamlamış olmalısınız.

7. YARDIM İSTEYİN.

Dünydaki birçok problem başkaları tarafından daha önce çözülmüştür, destek almak için yardım istemekten çekinmeyin. Bu sizin ne kadar istekli ve kararlı olduğunuzu gösterir. Ayrıca bu konuda uzman bir başkasıyla iletişime geçmenin de iyi bir yolu olabilir.

8. ÇEVRENİZİ OLUŞTURUN.

Hergün yeni birisini çevrenize dahil etmek için farklı kişilerle tanışmaya çalışın. Çevrenizi sizi anlayan, destekleyen kişilerle oluşturmaya çalışın. Çoğu zaman etrafımızdaki insanların düşüncelerinden etkileniriz ama bunu fark etmeyiz. Sürekli negatif düşünceleri olan bir toplulukta bulunursanız siz de inancınızı kaybetmeye başlarsınız. Ama bunu yaratmak sizin elinizde, o yüzden hedefinize ulaşmak için size destek olacak çevreyi oluşturmaya çalışın.

9. DÜZGÜN İLETİŞİMİ ÖĞRENİN.

İletişim konusunda kendinizi ne kadar geliştirebilirseniz, o kadar faydasını göreceksiniz. İster 160 karakter ile sınırlı twit atmak olsun, ister ilk kez girdiğiniz bir ortamda insanlarla tanışmak olsun, her yöntemi iyice öğrenin ve uygulayın. Çoğumuz iletişim sırasında edindiğimiz hissiyatı devreye sokarak ilişkilerimizi yürütüyoruz, o yüzden bunu olumlu bir hale getirmek için çaba gösterin.

10. DİKKAT ÇEKİCİ OLUN.

Dikkat çekmeyen herşey çabuk unutulur.Yukarıda saydıklarımı yaptığınız taktirde, doğru yoldasınız demektir. Bulunduğunuz ortamda tutkunuzu gösterin, insanlar tutkulu bir şekilde konusunda çalışan kişileri severler.

Unutmayın, siz yapmazsanız başkaları sizin imajınızı oluşturur ve bu da belki hoşunuza gitmeyebilir!!!

About the Author

You may also like these