Kadın girişimci olmanın avantajları

kgTutkuyla peşinden gideceğiniz bir iş fikriniz mi var? O zaman girişimcilik konusuna dalmaya ne dersiniz? Eğer bir kadınsanız, belki de kendi işinizi kurmaya giden ilk adımı atma konusunda tereddüt ediyor olabilirsiniz. Sonuçta internete şöyle bir baktığınızda kadın olarak kendi işini kurmanın zorluklarından bahseden bir sürü yazı bulabilirsiniz.

Asıl gerçek şu, zaman değişti ve değişim durmuyor, devam ediyor. Elbette zorlukların birçoğu hala var iken, kesinlikle bir kadın girişimci olmanın avantajları da vardır. Engellere odaklanıp onları ortadan kaldırmaya çalışmak her ne kadar ilgi çekici olabilse de, sunulan avantajları anlayarak girişimci rolüne bürünüp fırsatları değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Bana göre bir kadın girişimci olmanın altı avantaj şunlardır:

1. İstatistikler kadın girişimciden yana. Kadınların kendi işlerini başlatmak için daha iyi bir zaman olmamıştı.American Express’in kadınlara ait işletmeler 2013 raporuna göre, 1997 ve 2013 yılları arasında kadınlara ait işletmelerin sayısı artarak Amerika’da 8.6 milyonu geçti. En popüler 13 sectörün arasında 8 tanesi sektörden daha hızlı büyüme gösterdi. Kısacası bugünlerde daha fazla kadın kendi işini kuruyor ve bunları çoğu gelişmeye devam ediyor.

2. Kadın iş sahiplerinin her zamankinden daha fazla mentor ve rol modelleri var. İstatistikler bize bir başka konuya da işaret ediyor: eskiye nazaran, kendi işlerine sahip birçok başarılı iş kadını var. Bu iş kadınları yaşadıkları zorlukları bir başkasının daha yaşamaması için çeşitli örgütler veya ortamlarda paylaşımda bulunarak, kadınlara girişimcilik konusunda destek olmaya çalışıyor.

3. Duygusal zeka konusunda kadının gücü rekabet avantajı olabilir. Son yıllarda yapılan liderlik konusundaki çalışmalar yüksek duygusal zeka (EQ) ‘ya sahip olmanın önemli bir faktör olduğunu ortaya çıkardı. Aynı zamanda kadınların ortalamadan daha yüksek bir duygusal zekaya sahip olduğu da tespit edildi. Peki nedir bu duygusal zeka?

Duygusal Zeka aslında basitçe hem kendimizin hem de karşı tarafın duygularını anlayabilme ve buna göre düşünüp davranabilme kabiliyeti. Yani hislerimizle çalışabilme becerisi de diyebiliriz. Konu liderliğe geldiğinde duygusal zeka, başka birçok şeyle beraber, kendinin farkında olmak,empati kurmak ve dinleyebilmek anlamına geliyor. İşte konu kendi şirketleri olduğunda kadınlar duygusal zekalarını daha iyi kullanabiliyorlar.

4. Kadın girişimciler daha tatminkar bir hayat yaşıyor.   Gallup-Healthways Well-Being endeksine göre, kadın girişimciler erkeklere göre daha fazla hayatlarından zevk alıyorlar. Tatminkar hayattan kasıt, yeni şeyler öğrenmek ve ilginç birşeyler yapmak, yaptığın şeyi sevmek ve güçlü yanlarını kullanarak en iyi yaptığını yapmak. Genelde kadın girişimcilerde bu fiziksel olarak da olumlu bir etki gösterirken, kariyer açısından da mutluluk seviyelerini artırmaktadır.

5. Kadınlar işbirliği konusunda daha iyidir. İşbirliği başarılı bir girişimci olabilmek için en önemli konulardan biridir. Fortune 500 içerisinde yer alan şirketler bile başka şirketlerle işbirliği yapmaya gayret göstermekteler.

Kadınlar için iyi haber ise şöyle: Erkekler nasıl ki birilerine yol sormayı pek sevmiyorsa diğer şirketlere de güvenmiyor. Oysa kadınlar sonuca ulaşmak için hemen işbirliğine gitmenin yollarını arıyor.

6. Kadın girişimcilerin kadın dostu kurum kültürü oluşturmak için yetenekleri var. Bunu hepimiz daha önce duyduk: Birçok şirkette, şirket kültürü kadınların aleyhine işleyebilmekte. Oysa kadınların sahibi olduğu bir şirkette buna uygun bir kurum kültürü oluşturma imkanı ortaya çıkıyor.

Ülkemizde bir sürü iş fikri olan kadın var. Siz de kendinize uygun fikri bulduysanız ve buna inanarak peşinden koşmaya hazırsanız, evet karşılaşacağınız zorlukları bilin ve gözönünde bulundurun. Ama unutmayın, bir girişimcinin en önemli özelliği, olumlu düşünmek ve optimist olmaktır. Bununla birlikte kadın girişimcinin avantajlarını bilmek ve bunları kullanmak, yeni hayatınızda başarıya götürecek faktör olabilir.

About the Author

You may also like these