İŞ DENEYİMİ NEDEN Mİ ÖNEMLİ?

Anladığım kadarıyla bazı kişiler iş deneyimini sadece CV üzerinde güzel görünüyorsa anlamlı bulup eklemek istiyor. Yani basit bir işi hele bir de manuel bir iş ise, küçümseyerek CV’de yer almasına izin vermiyor. Oysa ki her iş deneyiminin önemi vardır ve zaten asıl önemli olan bunu keşfedebilmektir.

Bazı basit görülen iş deneyimleri, bir sonraki büyük deneyim için sizi hazırlayabilecek görevler içerebilir.Hala ikna olmadıysanız bir de şunları okuyun bakalım:

Biiir…

Gençlerin iş deneyimi olduğu taktirde iş bulma ihtimalinin daha yüksek olduğunu sanırım hepimizi kabul ederiz. Herhangi bir işe alım sürecinde hiç çalışmamış olan bir CV ile daha önce az da olsa bir işe girmiş kişi arasında kalsanız hangisini öncelikle görüşmeye çağırırsınız? Hele bir de o kişi edindiği azıcık iş deneyimini güzel açıklamışsa, görüşmeyi hak eder.

İkiii…

Eğer mezun olduğunuzda hangi konuda kariyer yapacağınızı bilmiyorsanız, iş deneyimi bunu öğrenmenin en güzel yöntemi. Farklı konularda çalışarak size uygun olan işin hangisi olacağına karar vermeniz için önemli bir rol oynamaktadır  iş deneyimi. O yüzden gençler boş vakit buldukça çeşitli konularda “staj” denilen bir şey var ya, işte onu düzgün yapsınlar. Bu sayede normalde ulaşamayacakları kişilere ulaşma ve elde edemeyecekleri bilgileri alma şansına kavuşmuş oluyorlar.

Üüüç…

İş deneyimi olan kişiler aslında bir gizli mesaj verirler. Boş oturmayı değil, birşeyler yapmaya çalıştıklarını gösterirler.Bu onların istedkleri şeye ulaşmak için herşeyi yapacak güce sahip olduğunun bir göstergesidir.

Döört…

İş deneyimi elde etmeye başlayanlar, iş hayatının kurallarını anlamaya başlarlar. Neler yapılır, neler yapılmaz, hangi konularda nasıl davranılır, bunları görürler. Daha da önemlisi, kendinizi tanımanıza yardımcı olur ve hem güçlü yönlerinizi, hem de geliştirmek için hangi konulara odaklanacağınız hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar.

Beeş…

Her zamanki gibi konu network. İş deneyimi yeni kişileri tanımak için bir fırsat sunar. Belki ileride olabilecek potansiyel işler için size önceden bilgi verilir veya başkasına önerilebilirsiniz.

ve son olarak…

Evet, iş deneyimi her ne şekilde olursa olsun, CV’nize konulması gereken bir tecrübedir!

About the Author

You may also like these