Online Web CV olmazsa olmazlar arasına giriyor

isteben.comİlginç birkaç rakam ile karşılaştım yine bazı siteleri okurken. İşyerlerinde açık pozisyonların %80’i ilan verilmeden dolduruluyormuş, bir işe başvuran kişi sayısı ortalama 118’miş ve sadece %20’si iş görüşmesine davet ediliyormuş. Bugün ise bir istatistik rakamını daha paylaşacağım.

Profesyonel tanınırlık konusunda işe alım uzmanlarının %56’sı, kişinin CV üzerinde kendine ait bir websitesi olduğunda buraya baktıklarını ve diğer adaylara nazaran daha fazla etkilendiklerini belirtmişler. Maalesef iş arayanların sadece, %7’sinin kendini tanıttığı bir kişisel web sitesi mevcut.

Bir iş arayan için bugünkü ortam gerçekten de korkunç gelebilir. İşte kişiye özel bir Web CV oluşturmak, bu ortamda farklılaşmanıza yardımcı olacaktır.

Öncelikle, sizi işe alacak olan kişi incelediğinde, kağıt üzerinde yazılardan edindiği etki yerine görsellerden daha çok etkilenecek. Çünkü bir web sayfası size yaratıcılık konusunda sonsuz bir özgürlük sunar. Kişiliğinizi istediğiniz şekilde yansıtma imkanı bulursunuz, bu genelde klasik cv ile mümkün değildir. Aslına bakarsanız 1-2 sayfaya yazmaya çalıştığınız birçok konuyu websayfanızda çok daha etkili anlatabilir ve işverenlerin sizi aday olarak çağırmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca düzgün hazırlanmış bilgilendirici bir web sitesine sahip olmak, karşı tarafa sizin kariyerinizi önemsediğinizi de gösteriyor.

Çok önemli bir konu da, online araştırma yapan işverenlerin sizin ile ilgili konularda görmesini istediğiniz içeriği sunabilmiş oluyorsunuz. Aksi taktirde Google’a girip isminizi yazarak karşılaşacakları diğer bilgiler, belki de kararlarında olumsuz etki yapacak olabilir.

Kimlerin bir kişisel web CV’ye ihtiyacı var?

Bir kere çalışan herkesin mutlaka bunu yapması şart. Çünkü bilgi, beceri ve edindiği tecrübeleri buradan direkt olarak gösterme imkanını neden değerlendirmek istemesin ki?

Yeni mezunlar için ise olmazsa olmaz bir konu bu. Çünkü zaten iş tecrübesi olmadığı için normal CV’de çok az bilgi verebilen bir kişi, iş görüşmesine davet edilebilmek için başka ne yapabilir?

Peki bu kişisel Web CV içerisinde neler olmalı:

Odak. Eğer bir sayfa hazırlıyorsanız, amacınızı iyi belirlemelisiniz. Hangi konuya odaklanacağınızı ve neleri ön plana çıkarmak istediğinizi baştan netleştirmelisiniz.

İletişim bilgisi. Sanırım bu bariz bir konu ama ben yine de belirteyim. Size ulaşılabilecek telefon veya e-posta bilgileri mutlaka güncel ve sayfada kolay görünebilir bir yerde olmalı.

Profesyonel bir başlık. İlk kez karşılaştığınız bir kişinin aklında kalmak istediğinizde ona kendinizi tanıtırken belirteceğiniz şey ne ise, buraya da onu koymak en doğrusu olacaktır.

Hakkınızda. Kisa bir kişisel bilgilendirme faydalı olacaktır. İşveren açısından sizi daha iyi tanımaya yönelik normal CV içerisinde yer almayan konuları burada anlatabilirsiniz.

CV. Klasik yazılı CV’niz her zaman indirilebilir olmalı. Sizden habersiz bile potansiyel bir işveren sayfanızı incelediğinde bir çıktısını almak isteyebilir.

Hedef. Ziyaretçinin hedefleriniz hakkında bilgi sahibi olması, onların aradığı profile uygun olup olmadığınızı belirleme konusunda da yardımcı olacaktır. Burada kariyerinizi hangi konuda ilertmek istediğinizi paylaşabilirsiniz.

Sonuçlar. İş hayatında elde edilen sonuçları paylaşmanız çok önemli. Mesela satışta çalışan biri yeni iş alanları oluşturdum demek yerine, xx TL  ciro yaptım diye belirtirse çok daha etkili olur. Sayısal verilerle desteklemek Web CV’nizin görselliğini daha hoş kılar.

Linkler. Sizi yansıtan üyesi olduğunuz profesyonel kurumların veya hakkınızda çıkan bir yazının yada sizce önemli başka linkleri mutlaka koyun. Önüne bir cümle ile de bir açıklama yapın.

Blog. Eğer varsa bloğunuzu da eklemeniz tavsiye edilir. Özellikle yazarlık konusunda iş arayanlar için bu mutlaka şart.

Video ve diğer uygun multimedya içerikler. Kendiniz tanıttığınız veya fikirlerinizi paylaşabileceğiniz kısa videolar koyabilirsiniz. Hazırladığınız sunumlar varsa bunlar da burası için gayet uygun içeriklerdir.

Referanslar. Eski müdürünüz, çalıştığınız müşteriniz, okuldaki öğretim görevliniz gibi kişilerden hakkınızda olumlu birkaç cümle paylaşmasını isteyip, burada ona yer verebilirsiniz. LinkedIn sayfanızda olan birşeyse daha gerçekçi olur, çünkü oraya linki verip sizin uydurmadığınız birşey olduğunu gösterebilirsiniz.

Kişisel Web CV’niz online ortamdaki varlığınızın temeli olmalı. Gönderdiğiniz iş başvurularında mailin sonunda isminizin altında yer almasına dikkat edin. Aynı şekilde ön yazı ve klasik CV içerisinde de bu linki bulundurun.

Online bilgi gün geçtikçe daha önemli hale gelmiyor, işverenler için kişisel web CV bu sebeple zaten olması beklenen birşey haline gelecek. Bu durumda şimdiden bu konuya önem verip kendiniz için birşey hazırlamanız, sizin bir adım önde olmanızı sağlayacak.

Tam da bu yüzden www.isteben.com sitemizi oluşturmuş bulunuyoruz. Size özel www.isteben.com/adsoyad  şeklinde Web CV’nizi hemen almak için acele edin!

 

About the Author

You may also like these