Kendin ol, sağlıklı kal!

pozitifGeçen gün okuduğum bir yazıda, sağlıklı olmak için aslında çoğu zaman içimizde sakladığımız duyguları, dışarıya göstermek gerektiği yazıyordu. Acaba bizler gerçek hislerimizi açıklamaya utanıyor muyuz? Başkası ne düşünür diye düşünmekten, olmadığımız bir ruh halinde gibi davranmaya çalışarak, kısa devre mi yapıyoruz?

İşte, bana göre her yaşta hayata dair dikkat etmemiz gereken konular şunlar:

Zaman
O kadar telaş içinde geçiriyoruz ki günlerimizi, hep yeterince zamanımız yok diye yakınıp duruyoruz. Oysa gerçekten istersek, planlayıp arzuladığımız konulara vakit ayırabiliriz. Bir kere mutlaka kendinize vakit ayırmalısınız. İster daha erken kalkın veya daha geç yatın, ama mutlaka gün içinde kendinize bir zaman dilimi ayırın. Hoşunuza giden şeyleri yapmak olumlu bakış açısını korumanıza yardımcı olacaktır.

Yardım
Süperman’in bile bir zayıf noktası var, bu yüzden her şeye yetişmeye çalışmayın. Nasıl yardım isteyebileceğinizi öğrenin. Hayatı kolaylaştırıcı şeyler yapmaya çalışın. Evde eşinizden, çocuklarınızdan yardım isteyin. Online alışveriş listesi yaparak sürenizden tasarruf edin. İş hayatında bir başka arkadaşınızın iyi olduğunu bildiğiniz konuda ihtiyacınız varsa, destek alın. Yardım istemek zayıflık göstergesi değildir, tam tersi karşı tarafa da onun iyi olduğu konuda sizin takdirinizi gösterir. Bu çevrenizdeki kişileri de pozitif olarak etkiler.

Düzen
Düzenli olmak için, en çok neleri yapmaktan hoşlandığınızı belirten bir liste yapın. Her biri için harcadığınız süreyi not edin ve bir rutin oluşturarak uygulamaya çalışın. Bunların arasında mail okumak, Facebook’ta resim paylaşmak olmadığını göreceksiniz. O zaman, belli bir süre cep telefonunuzu kontrol etmeyin. İnanın, iş saatinden sonra gelen bir maile 1 saat geç yanıt verdiğiniz için şirketiniz batmayacaktır. Deneyin, birşey olmadığını göreceksiniz. İş ve yaşam dengesini oturtmak için kendi kurallarınızı koyun ve bunlara uymayı alışkanlık haline getirin.

Kim ne der?
Ah o başkaları yok mu o başkaları, onlar ne düşünür diye düşünmekten kendimize güvenemiyoruz bir türlü. SİZİN hayatınız ile ilgili konularda BAŞKALARI için karar alıyorsanız, acilen profesyonel destek almanızı öneririm. Bırakın etrafı ve kendinize odaklanın. Neyi, neden  istediğinizi ve nasıl elde edeceğinizi en iyi siz bilirsiniz!

Para
Eh, para konusu elbette önemli. Şöyle bir kaç milyoncuk olsaydı fena olmazdı, ama gerçekten para araç olmaktan çıkıp amaç haline gelmişse, burada dikkat etmek gerekir. Unutmayın her şekilde gelen para mutlaka gidecektir. Önemli olan, sizin o arada elde ettiğiniz deneyimlerdir. Muhteşem ve devasa evin içinde ıssız bir yaşamdansa, küçük bir evde samimi bir ortam, daha mutlu olmanızı sağlayabilir. Daha iyi, daha büyük, daha kaliteli eşyaların sonu yok. “Daha”nın peşinde koşarken varolanın keyfini sürmeyi kaçırmayın.

Kontrol
Planlı olmak iyi birşeydir, ancak başkalarını kontrol etmeye çalışacak düzeye vardığında, alam çalmaya başlamalıdır. Dikkat edin, eğer bu şekilde davranıyorsanız etrafınızdakilerden uzaklaşmaya başlamışsınızdır. Esnek olabilmek gerekir, her şey illa sizin istediğiniz gibi olmayabilir. Rahat olup, olayları olduğu gibi karşılamaya çalışmak , başkalarını kontrol etmeye çabalamaktansa, kendinizi kontrol etmeyi öğrenmek, sizi daha mutlu edecektir.

Pozitif düşünce
Çok klasik diyebilirsiniz ama bana göre pozitif düşünce, pozitif bir yaşam getiriyor. Aslına bakarsanız bu “Çekim Yasası” olarak da ifade ediliyor. Yani en çok düşündüğünüz şeyleri kendinize çekiyorsunuz. O yüzden ben olumlu konuları etrafımda yaymayı, çevremdekilerle paylaşmayı seviyorum. Dikkat edin pozitif enerji yayan insanların yanında kendinizi çok rahat hissederken, sürekli her şeyin olumsuzunu düşünen ve ortaya koyan insanların yanında rahatsız olacaksınız. Neden siz de yanında iken iyi hissettirenlerden olmayasınız?

Mükkemmeliyetçilik
Mutlaka her işin özen gösterilerek, iyi ve düzgün yapılması gerektiğine inanırım. Fakat her detaya takılıp, hem kendimize hem başkalarına hayatı zehretmek gerekir mi acaba? Bir süre sonra bu yaklaşımlar tatminsizlik, hiçbir konudan zevk alamama gibi yan etkilere sebep olabilir. Hatasız kul olmaz, o zaman şöyle deriiin bir nefes alın ve yaptığınız şeyleri keyif alarak yapmaya çalışın. Gerçekçi olun ve mükkemmeli aramak yerine, olan ile mutlu olmayı öğrenin. Bu konuda nefes alma egzersizleri ile Yoga size yardımcı olabilir.

Son olarak kendinize fazla yüklenmeyin. Hayat öyle yada böyle geçip gidiyor, keyfini çıkaracak şekilde yaşamaya bakın.

About the Author

You may also like these