Emlakçılar için müzakere becerilerinin önemi

finding-the-right-real-estate-agent

Son zamanlarda popüler olan emlakçılık, özellikle kendi işini kurmak isteyenlerin deneyim kazanabileceği bir meslek grubu gibi görünüyor. Başarılı bir emlakçı olabilmek için müzakere becerilerinizi geliştirmeniz gerekir. Başarınızın göstergesi bir anlaşma yapmak değildir, o anlaşmayı en iyi fiyat ve komisyon ile bağlayabilmektir. Güçlü müzakere taktikleri, etkili iletişim becerileri ile birleştiğinde alıcı veya satıcının kontratı imzalamaması için pek bir sebep kalmamaktadır.

Müzakere süreci aslında müşteriniz sizinle ilk tanıştığı anda başlar. Kendinizi ona beğendirmeniz, güven uyandırmanız ve işinizin uzmanı olduğunuzu hem konuşmanız hem de vücut dilinizle göstermelisiniz. Bu yönlerinizi geliştirmek için çeşitli eğitimlere katılabilirsiniz.

Günümüz teknolojisinde özellikle emlakçıların online ortamı iyi kullanması bekleniyor. Internet üzerinde ilanları daha etkili kılacak özellikleri onlara sunmak için de bazı temel teknik eğitimler almayı düşünebilirsiniz. Sonuçta bir katmadeğer yaratmalısınız ki, piyasadaki diğer emlakçılar arasından farklılaşabilesiniz.

Rekabet emlak piyasasının bir vazgeçilmezi. Binlerce emlakçı ve her gün değişen fiyatlar hem alıcı hem de satıcıları bu oyunu oynamaya zorluyor. Burada sizin tecrübeniz ve piyasa hakkındaki bilgileriniz müşteriye güven verme anlamında çok etkili olacaktır. Bu nedenle piyasayı takip edip gerçeklere dayanan beyanatlar vermeye dikkat etmelisiniz.

Anlaşma sağlamanın tek bir formülü olmadığını sanırım herkes biliyor. Müşterinin ihtiyacını hızlı ve doğru anlamak, onu piyasadaki diğer fırsatlarla eşleştirmek ve bunu yaparken kazan-kazan ilişkisini gözarda etmemek, yapabileceğiniz en iyi iştir. Elbette çevre bu konuda olmazsa olmaz bir faktör olmaktadır, zaten bu yüzden de emlak şirketleri kendi ağlarını oluşturan model içerisinde çalışırlar.

Bence kendi işinizi yapmayı düşünüyorsanız, önce buradan başlayarak tecrübe edinmeyi bir deneyin derim. Hiç olmazsa yatırım yaptığınız şey kendiniz oluyorsunuz ve becerilerinizi geliştiriyorsunuz. Bunları daha sonra zaten her şirkette kullanma fırsatı bulabilirsiniz.

Kolay gelsin!

About the Author

You may also like these