Hibrit çalışan olarak sınırları belirleme

Geçen yıl çalışma hayatımızı evimize taşımak zorunda kaldık ve ilk etapta belki bazı verimsizlikler yaşadık ancak olumlu yönleri olduğunu da görerek şimdi daha hibrit bir çalışma modeline geçiyoruz. Fakat bunu yaparken gerçekten bu yöntemin iyi ve verimli çalışması için bazı sınırlar konulması şart.

Sınırlar, çalışma şeklinizi yönetmenize, iş ve ev hayatı arasında doğru dengeyi kurmanıza ve sağlıklı ilişkiler sürdürmenize yardımcı olacaktır. Eğer bir takımdaysanız, sınırlar, hepinizin birlikte nasıl çalıştığına ilişkin beklentileri yönetmenize yardımcı olacak ve hepinizin en iyi performansı göstermenize olanak tanıyacaktır.

Umarım bu yazım, kendi sınırlarınızı, ekibinizle nasıl çalışabileceğinizi ve hatta uzak veya hibrit ekip üyelerini yönetiyorsanız bazı konuları nasıl değerlendirebileceğiniz yönde size yardımcı olur.

3 adımda nasıl etkili sınırlar oluşturabiliriz?

PARAMETRELERİNİZİ AYARLAYIN
En üretken olduğunuz zamanı bilmek ve bu zamanları kendinize ayırmak, diğer zamanları toplantılar için boş bırakarak verimli çalışmaya odaklanmak iyi bir yöntem olacaktır.

SINIRLARINIZI PAYLAŞIN
Takvimlerde size ait zamanı kapatmak, siz ve programınızı görüntüleyen diğer kişiler için en etkili ve görünür hatırlatıcı olabilir. Beklentileri netleştirmek ve sınırlarınızın daha üretken olmanıza nasıl yardımcı olacağı konusunda yöneticinizle ve daha geniş ekibinizle mutlaka konuşun.

ARA VERİN
Tıpkı iş yerinde olsanız nasıl ara verip bir iki sohbet için yerinizden kalkıyorsanız, aynı şekilde evde varsa diğer kişilerle sohbet için ara verin. Kimse yoksa kısa sürecek bir ev işini halledebilir kafanızı dağıtarak bir sonraki konuya odaklanmaya kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Sanal çalışmaya geçtiğimizde, özellikle bunu ilk kez deneyenleri düşündüğümüzde sadece bununla başa çıkmadık, aslında başarılı olduk. Müşterilerimiz, ortaklarımız ve işimiz için en büyük etkiye sahip olan şeylere daha fazla odaklanıyoruz. Daha hızlı kararlar alıp harekete geçiyoruz. Toplantılar artık konum, seviye veya diğer farklılıklardan bağımsız olarak insanları daha kapsayıcı hale geliyor. Büyük bir ivmeye sahibiz ve bunu nasıl ileriye taşıyacağımızı bulmamız gerekiyor.

Bu noktada da hibrit çalışmadan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak 3 güçlü insan becerisini bir hatırlamakta fayda var.

Hibrit çalışma için gereken 3 beceri

Hibrit bir şekilde çalışırken daha üretken ve işbirlikçi olmanızı sağlayacak güçlü insan becerisi olarak ben şunları görüyorum.

1-Empati Kurmak

Başkalarının bakış açısını anlamaya çalışın. Bu, ihtiyacınız olanı istemekte rahat hissedebileceğiniz ve ihtiyaç duyduğunuzda diğerlerinin size rahatça yaklaşabileceği karşılıklı güvene dayalı ilişkiler kuracaktır. Bir başlangıç noktası, sorular sormaya başlamak ve başkalarını dinlemeye odaklanmak olabilir mesela. Bunun yanısıra kendinize şefkat gösterin. Kendinize karşı daha şefkatli iseniz, başkalarına karşı da şefkatli olma olasılığınız yüksektir.

2-Yaratıcılığı Geliştirin

Hibrit bir şekilde çalışırken bazı ihtiyaçlarınız karşılanmadığında, hikayeler paylaşmak ve yenilikçi fikirler üzerinde yaratıcı bir şekilde çalışmak size yardımcı olabilir. Ekibinize ulaşın ve birlikte çalışmanın yeni yollarını birlikte oluşturun.

Daha üretken olmanıza ve kolay işbirliği içinde çalışmanıza yardımcı olacak yeni sistemler, araçlar ve teknolojiyle denemeler yapın. Büyüme mentalitesine sahip olun ve deneme yanılma yöntemiyle adımlarınızı test ederek öğrenin.

3-Kapsayıcı Olmak

Sizinle aynı şekilde çalışamayan veya hibrit çalışmadan aynı şekilde yararlanamayan iş arkadaşlarınız mutlaka olacak. Onları eleştirmek yerine daha fazla dahil olmak için neye ihtiyaçları olduğu hakkında sorular sormaya başlayın ve sizin de daha fazla dahil hissetmenize neyin yardımcı olduğunu düşünün.

”İYİ DE, BANA BUNUN NE YARARI OLACAK?” diyenler var gibi geldi içimden.

Valla eğer İNSANLARIN parçası olmak İSTEDİĞİ kapsayıcı, sorumlu, şefkatli bir çalışma ortamı yaratmaya yardımcı olma fikri hoşuna gidiyorsa, doğru yoldasın.

Böyle bir ortam ve sizi destekleyen bir ekip oluşturarak, kendinizi de başarıya bir adım yaklaştırmış olacaksınız.

About the Author

You may also like these