Sizden farklı olan insanlarla takılmanız için alın size birkaç sebep

Eğer siz de yeni arkadaş edineyi pek sevmiyorsanız, bence konfor alanınızdan çıkmanın zamanı gelmiş de geçiyor bile. Gelin bunun size nasıl bir faydası olacağına birlikte bakalım.

Hepimiz zaman zaman konfor alanlarımıza yöneliyor gibi görünüyoruz ve orada kalmanın en kolay yollarından biri de tıpkı bizim gibi insanlarla vakit geçirmek.

Bu insanlar bizimle hemfikir, bizim gibi düşünüyor ve neredeyse her konuda benzer bir bakış açısına sahipler. Ancak bu hayatımızı kolaylaştırıyor gibi görünse de, bir dezavantajı da var.

Sadece bizim gibi insanlarla zaman geçirmek, kişisel gelişimimizi engeller ve bizden farklı insanlarla beraber olmak bizi rahatsız etse de, önemli alanlarda gelişmemize yardımcı olur.

İşte bizden farklı insanlarla zaman geçirmenin birkaç faydası:

1. KENDİ FARKINDALIĞINIZI VE BAŞKALARINI KABUL ETME YETİNİZİ ARTIRIN

Bizden farklı düşünenlerin yanında olmak, kendimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Kim olduğumuzu, yaptığımız seçimleri neden yaptığımızı yeniden düşünmemizi sağlar. Bu da bize, olaylara sadece tek taraftan bakmamayı ve aynı sonuca giden birden fazla yolun olduğunu farkettirir. Bir sonraki seferde daha fazla alternatifi gözden geçirmemizi ve aynı zamanda “biz – onlar” yada “doğruya – yanlış” düşünce kalıplarından uzak tutmaya da yardımcı olur.

2. FARKLI DÜŞÜNÜN

Farklı olan insanlar bizim düşünce tarzımıza, algılarımıza ve norm olarak kabul ettiğimiz şeylere meydan okurlar. Bizler de olayları sadece sınırlı bakış açımızdan görme tuzağına kolayca düşebiliriz. Bu sebeple olayları farklı gören kişilerle birlikte olmak, bizim de farklı düşünmemize, kendi içinde belli sebeplerden dolayı birçok farklı bakış açısı olduğunun farkına varmamızı sağlayacaktır. Hele bir de başkasının bakış açısının bizim için daha anlamlı olduğunu fark ettiğimizde, kendi algılarımızı değiştirmemiz için zorlu bir süreç başlayacaktır. Ama lütfen pes etmeden ve çekinmeden bu süreci yaşayın, insan her zaman doğruyu bilemez, ama kendi yolculuğunda kendisi için o anda en iyi olanı tercih edebilir ve zaman içinde bu değişiklik gösterebilir.

3. BAŞKALARININ YETENEKLERİNİN KEYFİNİ ÇIKARIN

Hepimizin güçlü yönleri ve zorluklar yaşadığı alanları var. Ayrıntılara çok az ilgi duyan ve sabrı olmayan biri, sadece büyük resmi düşünen biri olabilir. Bu kişi, yakın çevresinde detay kişisi olan birinin bulunmasından büyük fayda sağlayacaktır. Detaycı kişi, eylemlerinin tüm sonuçlarını düşünmelerine yardımcı olurken, büyük resim düşünürü detay kişisinin ayrıntılara takılıp kalmamasına yardımcı olabilir. Siz de zorluk yaşadığınız alanları çevrenizdekilerle paylaşarak onları tamamlayacak ilişkiler kurabilir ve gelişmenize katkı sağlayabilirsiniz.

4. DAHA İYİ KARARLAR ALIN

Çevremizde durumları farklı açılardan görebilen insanların olması, daha bilinçli kararlar verebileceğimiz daha eksiksiz ve net bir resim elde etmemize yardımcı olur. Abraham Lincoln, kabinesine kendisinden oldukça farklı düşünen insanları yerleştirmesiyle tanınırdı. Birçok kişi bunu tehdit edici bulsa da, kendi düşüncesinde kör noktaları olduğunu ve zayıf olduğu alanlarda güçlü insanlara ihtiyaç duyduğunu fark etti. Bu, onun nadiren hazırlıksız yakalanan güçlü, çok yönlü bir ekip oluşturmasına yardımcı oldu çünkü onlar nadiren gafil avlandılar.

 

Kendimiz gibilerin yanında olmak bizi rahatlatırken, aynı zamanda sıkıcı, hayal gücünden yoksun ve donuk olmamıza da neden olabilir. Hayatımızda kendimizi zinde tutmak, harekete geçmek, hayal etmek, eğlenmek ve heyecan verici bir dünyayı keşfetmek için sanki biraz da zorluklara ihtiyacımız var.

About the Author

You may also like these