Başarı: Kendinden iyi kişileri işe alabilmektir

handshakeYöneticilerin yapabildiği hatalardan biri, işe yeni eleman alırken aşırı temkinli bir yaklaşım göstermeleri olabiliyor. Bilinçaltında kendilerine tehdit olabilecek kişilerden çekiniyor olabilirler. Bu insanın doğası gereği böyledir, fakat bazen yöneticiler bu korkuya yenik düşüp şirkete katkı sağlayabilecekve potansiyel olarak kendisinden daha başarılı bir kaynağı ellerinden kaçırıyorlar.

Çok başarılı kişiler genellikle yetenek ve becerilerinin farkındadır. Bazen öyle yöneticilerle sohbet etme imkanı buldum ki, çalışma ortamında aşırı hırslı kişilerin bulunmasının tehlike arz ettiğini düşündüklerini dile getirdiler. Kendilerini bir otorite konumuna getirmişler ve bu yüzden bunu savunmaları gerektiklerini düşünmeye başlamışlar.

Ancak yöneticilerin alacağı her karar kendisinden ziyade şirketin iyiliği ve geleceği için alınması gerekir. Bir liderin yapabileceği en büyük hata, kendisinin en herşeyi eni iyi bilen olduğunu düşünüp başkalarının bakış açılarını ve fikirlerini dinlememek ve hatta kabul etmemektir. Gerçek şu ki, herkesin güçlü ve zayıf yönleri var, en tepedekilerin bile.

Aslına bakarsanız zayıf bir yönünüzü tespit edip, sizin adınıza o işi yapacak konuya hakim olan birisini getirmek, sizin bir güçlü tarafınız olduğuna işaret edecektir. Ben kendimce her zaman yeterince iyi olmadığım konularda doğru insanları yanımda tutmaya çaba gösterdim. Elbette her zaman mümkün olduğunca konu hakkında kendinizi de gelitirmeye çalışmalısınız, ama uzmanı olmanıza gerek yok. Neticede herkes her konuda uzman olacak şekilde çalışamaz, bu durumda işyükünü dağıtmak gayet mantıklı.

Örneğin, iş hayatımızda etkisi büyük olan, yeni nesil iletişimin sosyal medya üzerinden gerçekleştiği, çok hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz.

Gençler bu teknoloji ile beraber büyüdüler ve bunsuz hayat hakkında hiçbir fikirleri yok. Dolayısıyla prosedür ve yasaklarla birşeyleri engellemeye çalışmak yerine, bu beceri ve yetkinliği olan birilerini işe almak daha mantıklı.

Şirketinizin ilerlemesi için çaba gösterirken, belirli konularda sizden daha iyi olan kişileri işe almak sizin de yetkinliklerinizi doğal olarak artıracaktır. İster yeni mezun olun, ister üst düzey yönetici kişisel yetkinlikleriniz daima artırmanın yollarını arıyor olmalısınız. Başkalarının önünü kapatmak konu bile olmamalıdır, şahsen ben hiçbir zaman ekibim içinde benden daha yetenekli olan kişilerden birşey öğrenmekten gocunmadım. Tam tersi benimle onlar arasında çok daha fazla bağ oluşturmama katkı sağladı.

Kendi pozisyonunuzu korumaya çalışmak ve potansiyel yerinize gelebilecek kişilerin önünü kapatmak ancak şirketinizin uzun vadede zayıflamasına sebep olur, başka hiçbir şey olmaz.

Yöneticiler için en büyük zorluklardan birtanesi doğru karakter ve yetenekte insanların bir arada olduğu bir ortam oluşturabilmektir. Başarılı bir takım farklı yaklaşımlarla farklı becerilere sahip kişilerden oluşur. Asıl önemli olan hepsinin aynı hedef uğruna çalışıyor olmalarıdır.

About the Author

You may also like these