Gerçek ”kendini” tanımaya cesaretin var mı?

Gerçekte kim olduğunu bilmek ister misin?? Pekiii tamaam!! Sakin ol ve derin bir nefes al.

Bugün kendini toplumun bakış açısından, çevrenden veya arkadaşlarının gözünden değil de gerçek halinle tanıyacaksın.

Düşünceler insan yaşamının kaçınılmaz bir parçasıdır, öyle değil mi? Bilim insanlarının dediğine göre normal bir insan beyninden bilinçli veya bilinçsiz karışık bir şekilde, günde yaklaşık 60.000 ila 80.000 düşünce geçermiş.

Hayatımızın kalitesi ise , “Baskın Düşüncemize” bağlıymış. Evet işte hayatımıza giren bir farklı terim daha 😀

Baskın düşünceler, hayatımızı en çok şekillendiren ve düşünme kalıplarımızı belirlemek açısından da son derece faydalı olabilirlermiş. İşte gerçek kendimizi bu düşücelerimizi tanımlayarak tanıyabiliriz.

Baskın düşünceyi şöyle açıklayabilirim belki, diyelim ki zihnimiz bir ülke olsun ve içerisindeki düşünceler de bu ülkenin vatandaşları. Nasıl ki vatandaşların arasında azınlıklar ve çoğunluklar varsa, düşüncelerimizde de çoğunlukla tercih ettiğimiz bir kalıp mevcut.

Eğer ki bu kalıbı kendi isteklerimize odaklamayı başarabilirsek, öncelikle kendimizi daha iyi tanımaya başlarız ve başkalarının değil kendi istediğimiz hayatı yaşayabiliriz.

Örnek olarak şunu vereyim: Başarılı olmak istediğiniz bir konuda hangi yeteneklere ihtiyacınızın olduğunu öğrenmeye çalışmak ve eksiklerinizi tespit edip o konuları geliştirmek üzerine çaba sarf etmek, sizin baskın düşüncenizdir.

Elbette düşüncelerimiz izlediğimiz videolardan, dinlediğimiz şarkılardan, sahip olduğumuz arkadaş çevresinden, içinde bulunduğumuz ilişkiden etkileniyor. Sonuçta, çevremizi değiştirecek değiliz, ama bu demek değildir ki bakış açımızı, yani dünyayı görme ve ona tepki verme şeklimizi değiştiremeyiz.

İşte benim dikkatinizi çekmek istediğim nokta da burası. Nasıl bir tepki vermek istiyorsunuz? Zihninizden bütün gün ne neler geçiyor? “Baskın düşünceniz” nedir??

Yoksa henüz öyle bir düşünceniz oluşmadı mı? Merak etmeyin bunun için endişelenmenize gerek yok, artık bu kavrama aşina olduğunuza göre şu andan itibaren kendinizi gözlemlemeye başlayabilir ve “Baskın Düşüncenizi” belirleyebilirsiniz. Çünkü açıkcası, ben düşüncelerimizin gelecekteki hayatımızı etkilediğine inanıyorum…

Yanlış anlaşılmasın diye not düşeyim, sadece bir konuyu düşünmek onun gerçekleşmesini sağlamaz. Burada anlatmak istediğim konu bu değil.

Her ne hayaliniz olursa olsun, bunu gerçekten elde etmek istiyorsanız, bunu düşünmeye başlayın, yani nasıl başarabilirim? Şu anda bunu başarmak için ne yapıyorum? Bunu başarmak kaç gün sürer? Gereken beceriler nelerdir? gibi soruların yanıtlarını arayın. İnanın hayatınızın değişmeye başlayacağını siz de göreceksiniz. Ama sadece düşünmenin işe yaramayacağını ve aksiyona da geçmeniz gerekeceğini unutmayın.

Eğer zaten“Baskın Düşüncenizin” farkındaysanız ve gitmek istediğiniz yere sizi ulaştıracağına inanıyorsanız, o zaman tebrikler!! Doğru yoldasınız.

Hepinize iyi şanslar.

About the Author

You may also like these