Mülakat sırasında aday olarak sormanız gereken sorular

Potansiyel bir işverene soru sormak için sorular hazırlamanın önemli olduğunu düşünüyor musunuz?

EVET ÖYLE!

Görüşmelerin çoğu, birkaç soru sormanız için size verilen bir şansla sona erecektir. Herhangi bir şey sorulmaması, ilgisizlik veya hazırlık eksikliği olarak yorumlanabilir, bu nedenle birkaç sorunun hazır olması önemlidir. Hazırladığınız sorulardan bazıları görüşme sırasında yanıtlanmış olabilir, bu nedenle her zaman sormayı planladığınızdan daha fazla soru hazırlayın.
İş arayan ve işveren arasındaki görüşme, sadece iş arayanın pozisyon için uygun olup olmadığını öğrenmek için değil, aynı zamanda pozisyonun iş arayan için doğru olup olmadığını öğrenmek için de yapılır. Ne de olsa kimse sonunda nefret edeceği bir işi kabul etmek istemez. Her görüşmenin sonunda kaçınılmaz bir soru gelir: “Bana sormak istediğiniz herhangi bir sorunuz var mı?”

Artık soru soran siz olduğunuza göre, şirket ve açık pozisyonu hakkında bilmek istediğiniz her şeyi öğrenme fırsatınız var. Her görüşmenin sonunda soru sormak her zaman iyidir. Rol hakkında daha fazla bilgi edinmekle ilgilendiğinizi gösterir ve işin size uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir. Ek olarak, doğru soruları sormak görüşmecide olumlu ve kalıcı bir izlenim bırakabilir.

Elbette öncelikle güçlü, etkili bir Özgeçmiş ile EN İYİ ilk izlenimi bırakarak başlamalısınız!

İşte size bana göre bir sonraki iş görüşmeniz sırasında potansiyel bir işverene sorabileceğiniz birkaç farklı soru:

ROL HAKKINDA
Rolünüz ve sorumluluklarınız hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek istiyorsunuz. Belli ki iş tanımını okudunuz, ancak böyle bir şey her zaman günlük görevlerinizin ne olacağına dair tam bir resim çizmez. Pozisyon ve işverenin sizden ne beklediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu soruları kullanabilirsiniz.

Bu rolü üstlenen insanlarda ne ararsınız?

 • İşverenin bu pozisyonu alan birinden istediği en önemli özelliği veya özellikleri öğrenmek istiyorsunuz. İyi zaman yönetimine değer veriyorlar mı? Dakiklik? Sabır? Dışa dönük bir kişilik mi? Bu soruyu sormak, niteliklerinizin sizi bu pozisyon için nasıl mükemmel bir aday yaptığını vurgulamanız için de harika bir fırsat. Örneğin, görüşmeci sorunları çözebilen birine nasıl değer verdiğinden bahsediyorsa, önceki işlerinizde karmaşık sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olduğunuz zamanları gündeme getirebilirsiniz.

Bu pozisyonda başarılı olmak için gereken en önemli beceriler veya özellikler nelerdir?

 • Yukarıdaki soruya çok benzer şekilde, bu soruyu sormak size işverenin çalışanlarından ne istediği konusunda daha iyi bir fikir verecektir. Ayrıca, pozisyon için iyi bir aday olup olmayacağınızı değerlendirebilmeniz için, işverenin beklentilerine karşı kendi beceri ve yeteneklerinizi ölçme şansı verir. Bu soru, işinizde başarıya ulaşmakla ilgilendiğinizi gösterir. Mülakatı yapan kişinin yanıtı, adayda aradıkları en önemli becerileri ortaya çıkaracak ve size niteliklerinizi doğrulama şansı verecektir.

Tipik bir gün neye benziyor?

 • İş ilanları genellikle potansiyel yeni pozisyonunuzun tüm ayrıntılarını sağlamaz. En çok hangi alanlarda ihtiyaç duyacağınızı ve bir programa bağlı kalıp kalmayacağınızı veya planlamayı ve zamanlamayı kendiniz yapmakla baş başa kalıp kalmayacağınızı öğrenmek için bunu kullanın. Bu sorunun cevabı, işin ayrıntıları hakkında size fikir verecek ve pozisyon size teklif edildikten sonra ilk birkaç gününüzde işe koyulmanıza yardımcı olacaktır. Bu, işin sizin için doğru olduğundan emin olma şansınız. Ancak, bu soruyu sorarken dikkatli olun. Büyük bir şirketin İnsan Kaynakları Müdürü ile röportaj yapıyorsanız, pozisyonun günlük görevlerinin tümüne aşina olmayabilirler. Muhtemel amirinizle görüşüyorsanız, ayrıntılı bir yanıt verebilmeleri gerekir.

Bu yeni bir pozisyon mu yoksa birini değiştirmek için mi işe alıyorsunuz?

 • Bu sorunun cevabı çok aydınlatıcı olabilir. Yeni bir pozisyon genellikle bir şirketin büyüdüğü anlamına gelir. Ayrıca henüz iyi tanımlanmamış bir rolü de gösterebilir. Mevcut bir pozisyon için görüşme yapıyorsanız, selefinizin neden ayrıldığına ilişkin bir takip sorusu sormayı düşünün. Bu, şirketin çalışanları elde tutma konusunda sorun yaşayıp yaşamadığını keşfetmenize yardımcı olur.

Bu roldeki birinin karşılaşacağı en büyük zorluklar nelerdir?

 • Her iş yolda yürümek gibi kolay değildir. Bazı insanlar çok fazla stres altında fazla baskı nedeniyle çatlarlar. Belki de kızgın müşterilerle, sıkı teslim tarihleriyle veya olağandışı çalışma saatleriyle uğraşmak zorundasınız. Bu soruyu sormak aynı zamanda size geçmişinizdeki göz korkutucu zorlukların üstesinden nasıl geldiğiniz hakkında konuşma fırsatı da verir. Görüşmeyi yapan kişi herhangi bir zorluğu görmezden geliyorsa, size karşı dürüst değillerdir. Karşılaşabileceğiniz zorlukların gerçekçi bir resmini elde etmek, size iş teklif edildiğinde beklentilerinizi yönetmenize yardımcı olacaktır.

Şirketin kültüründen bahseder misiniz?

 • Bu soruyu sormak, ilgi çekici bir çalışan olmak istediğinizi gösterir. Bu, uyum sağlayacağınız ve çalışmaktan keyif alacağınız bir şirket olup olmadığını öğrenmek için size bir şans verir. Öyle hissetmeseniz bile, iş aramanın en önemli kısmı budur!

KARİYERİNİZ HAKKINDA
En ufacık işlerde bile bazen tünelin ucunda bir ışık olur. Başka bir deyişle, giriş seviyesindeki bir iş kolayca tam zamanlı bir kariyere dönüşebilir. Ancak, tüm pozisyonlar eşit olarak oluşturulmaz ve gelecekte size iyi bir maaş dışında hiçbir şey sunmayacak bir işe girmek istemeyebilirsiniz. Ömür boyu sürecek bir kariyere dönüşecek bir iş genelde tercih edilir.

Gelişiminiz için imkan var mı?

 • Hep aynı rolde kalacak bir işte sıkışıp kalmayacağınızdan emin olmak istiyorsunuz. Kariyerinizin yeni beceriler geliştirmenize izin verecek bir şey olmasını tercih edin. Gerçek gelişme ve değişimin gerçekleştiğini görmeden önce rolünüze ne kadar zaman ve çaba harcamanız gerektiğini öğrenin.

Bu pozisyon sürekli eğitim veya öğretim imkanı sunuyor mu?

 • Devam eden eğitim ve öğretim, yeni beceriler öğrenmenize ve nihayetinde daha iyi ve daha etkili bir çalışan olmanıza yardımcı olacak bir şeydir. Yeni beceriler öğrenmek, şirkette ilerlemenize yardımcı olacak ayrıca diğer işverenler için çekici olacak bir şey sağlayacaktır.

Bu rolün sorumlulukları altı ay sonra değişecek mi?

 • Gelecekte işin sizin için ne olduğunu bilmek istiyorsunuz. Mükemmel bir çalışansanız, yeni görev ve sorumluluklar almayı beklemelisiniz.

Daha önce bu pozisyonda olan başarılı kişiler nereye gidiyor?

 • Bu pozisyondaki diğer insanlar şirkette daha büyük ve daha iyi rollere geçtiyse, bu sizin pozisyonunuzda büyüme için yer olacağına dair kesin bir işarettir. Belki de rol, kendi yöneticiniz olmanıza veya farklı bir departmanda deneyim kazanmanıza izin verecektir.

EKİP HAKKINDA
Nasıl ki bir makine ancak bileşenleri kadar güçlüyse, bir şirket de ancak çalışanları kadar iyidir. Potansiyel iş arkadaşlarınızın nasıl olduğunu ve onlarla çalışmanın nasıl bir şey olduğunu bilmek istersiniz.
Birlikte çalışacağım kişilerden biraz bahseder misiniz?

 • Rol çok fazla ekip çalışması gerektiriyorsa, birlikte çalışabileceğiniz kişiler hakkında mümkün olduğunca çok şey bilmek isteyeceksiniz. Rol bağımsız olsa bile, diğer çalışanlar hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışmalısınız.

Doğrudan rapor vereceğim kişi kim olacak?

 • Yöneticiniz, iş arkadaşlarınız kadar önemli olacaktır. Aslında, görüşme sırasında yöneticinizle konuşuyor olabilirsiniz. Bu, iyi bir izlenim bırakmak için özellikle önemlidir.

Başka hangi departmanlarla çalışacağım?

 • Belki de rolünüz pazarlama, insan kaynakları, satış, yönetim veya şirketin diğer departmanlarıyla örtüşecektir. Eğer öyleyse, bu departmanlardan herhangi birinde önceki deneyimlerinizden bahsederek onlara nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda bir öneride bulunabilirsiniz.

SON SORULAR
Röportaj sona erdiğine göre, iyi bir izlenim bırakacak bazı güçlü sorularla bitirdiğinizden emin olmalısınız.

Gördüklerinize dayanarak, bu rolü yerine getirme yeteneğim hakkında herhangi bir şüpheniz var mı?

 • Bu sadece kendine güveni göstermekle kalmayacak, aynı zamanda görüşmecinin performansınız hakkında sahip olabileceği şüpheleri gidermesine de yardımcı olacaktır. En kötü ihtimalle, yetenekleriniz hakkında size bazı yapıcı geri bildirimler sağlayabilirler.

Sizden ne zaman haber bekleyebilirim?

 • Kesinlikle pozisyonunuzu alıp almadığınız konusunda bekletilmek istemezsiniz. Çoğu işveren genellikle bir hafta içinde size geri dönecektir. Onlardan haber almadıysanız, muhtemelen sizi iş için düşünmüyorlardır.

İş ne zaman başlıyor?

 • Bu, çok ihtiyaç duyulan bazı bilgileri sağlayacaktır. Muhtemelen farklı şirketlerle planladığınız birçok görüşmeniz var ve onlardan haber almayı bekliyorsunuz. Örneğin, bazı işler iki hafta sonra başlamayabilir ve sizi yarım ay boyunca gelirsiz bırakabilir. Ödemeniz gereken faturalarınız olabilir ve bu nedenle bir sonraki pozisyonunuza geçmek için acele ediyor olabilirsiniz.

İşe alım sürecinde bir sonraki adım nedir?

 • Bu son sorunuz olmalı. Umarım cevap, şirketin diğer adayları düşünüp düşünmediğine dair ipuçları verir. Ayrıca, bu soruyu sorarak, işverene pozisyonu sürdürmekle ilgilendiğinizi ve bir sonraki adımı atmaya istekli olduğunuzu göstermiş olursunuz. Hemen işe alınır mısınız yoksa daha fazla adım var mı? Belki bir takip görüşmesine katılmanız veya bir geçmiş kontrolüne katılmanız gerekiyor.

Bu mülakat soruları, sorabileceğiniz tek şey değildir, ancak ne söyleneceği konusunda iyi bir kılavuz sağlar. Her görüşme sırasında bu sorulardan en az üç tanesini sorduğunuzdan emin olun. Her şeyden önce, kendinize güvenin, erken gidin ve her zaman hazır olun.Potansiyel bir işverene sormak için hazırlanmış birkaç soru, herhangi bir iş görüşmesinde çok önemlidir.

Başarılı Görüşmeler!

About the Author

You may also like these