Bir sonraki kişiyle buluşmadan önce bunu yapın

Başarılı bir insanın ofisinde ne zaman bir toplantım olsa, her zaman hangi kitapları okuduğunu görmek için etraftaki kitaplıklarına bakardım. Sonra hemen satın alır veya online dinlemek üzere aksiyona geçerdim. Ne yazık ki,
bariz sebeplerden dolayı artık ofislerde pek fazla kitap sergilenmiyor, biz de zaten ofislere gitmiyoruz.
Bunun yerine şimdi yaptığım şey, ilgimi çeken şirketler ve insanların Twitter’da kimleri takip ettiğine bakmak. Bu kişiler ve endüstrinin devleri birçok kişi tarafından takip ediliyorlar, ancak genellikle her biri 200’den az kişiyi takip ediyorlar.
Lütfen siz de size ilham veren kişinin Twitter’da kimleri takip ettiğini kontrol edin. İnanın bana kimi takip ettiğine bakarak bir kişi hakkında öğrenebileceklerinize kesinlikle şaşıracaksınız.

Mesela Bill Gates’in kimi takip ettiğine bir göz atalım. Bill’i Twitter’da 2022 ocak itibariyle 56.6 milyon kişi takip ediyor, o isesadece 343 kişi veya kuruluşu takip ediyor.
İşte o 343 ile ilgili bazı ilginç notlar:
• Bu 343 rakamının kabaca %50’si hayır kurumları ve bu beklendiği gibi
Bill için önemli bir alan olduğundan gayet doğal. Özellikle su, eğitim ve sağlıkla ilgili hayır kurumlarını takip ediyor.

• Devlet kurumlarının yanı sıra pek çok politikacıyı takip ediyor, muhtemelen kendi hayırseverlik hedefine katkı amaçlı diye düşünmek istiyorum.

• Ben Affleck, Leonardo DiCaprio gibi onun hayırseverlik/koruma tutkusunu paylaşan ünlüleri takip ediyor.

• Gazete ve yayınlar açısından Bill, Wired ve Fast’ı takip ediyor. Yazarlar/gazeteciler ve  diğerleri arasında ise Thomas Friedman, Walter Isaacson gibi yüksek profilli kişiler var.

• Son olarak dikkatimi çeken şey, pek fazla firmayı takip etmiyor olması. Elbette Microsoft ile ilgili kuruluşlar/yöneticiler ve kâr amaçlı eğitim teknolojisi olan Udemy gibi şirketler var.

Haydi siz bir sonraki toplantınıza gitmeden önce, buluşacağınız kişinin kimleri takip ettiğine bir bakın ve artık eskimiş olan “kitaplığınızda ne var” stratejisinin dijital versiyonunu harekete geçirin.

About the Author

You may also like these