İşyeri memnuniyetinizi ölçmeye cesaretiniz var mı?

İş dünyası eskiden olduğu gibi değil. İşverenler ve çalışanlar arasındaki uzun süreli sözleşme düzeni artık bozuldu. İyi bir şirkete kapak attık mı oradan emekli oluruz mantığı artık işlemiyor. 

Bazılarımız sırf ebeveynlerimiz istedi diye belli bir mesleği seçmiş olabiliriz. Aslında kendi hayalimizi gerçekleştirmek yerine onlarınkini yerine getirmiş oluyoruz. Ne yazık ki bu da bizi, yaptığımız işi aslında sevmesek de, kazandığımız parayı öne sürerek kendimizi kandırdığımız bir noktaya getiriyor.

“Çok çalışıyorum, adil bir şekilde karşılığını alıyorum, tamamen tatmin olmazsam ne olur ki?”

NE Mİ OLUR?

İşimiz, uyanık kaldığımız sürenin %80’ini tüketebilir. Sosyal ilişkilerden uzak kalırız. İşlerinden zevk almayan insanlar hayat enerjilerini, yaşama sevincini tüketir ve bu uzun vadede olumsuz etkilere yol açar. Eğer işinizi sevmiyorsanız, olumsuz bir tutum içerisine girersiniz. Bu durumda enerjinizi bir taraftan günlük işlerinizi yapmaya harcarken, bu olumsuz duygularla da savaşmak zorunda kalırsınız.

Bu da işyerinizdeki değerlendirmelere yansıyacaktır. Sene sonu değerlendirmelerinde parlayan çalışan olamayacak, yeni pozisyon fırsatları için değerlendirilmeye bile alınmayacaksınız. Sonra kısır döngü başlayacak. Cesaretiniz kırılıp, tavırlarınız daha da kötüleşecek ve performansınız yerin dibini boylayacak. Bu döngüde takılmak kariyerinizi bitirebilir.

İşyerinde daha iyi bir gelir elde etmek, iş tatmini ile başlar.

Binlerce bireyi kapsayan bir kariyer araştırmasında, “yüksek iş tatmini” olanların her zaman daha fazla kazandığı ortaya çıkmış.

Mevcut işinizde memnuniyetinizi arttırmanın yolları var.

İlk olarak, işyerinde çevrenizdekilerle iletişim ve ilişkiler üzerinde çalışın.

İkincisi, gününüzü performansınızın iyi olduğu işleri yaparak geçirin ve yapamadıklarınızı destek alarak bir an önce onlardan kurtulun. Eğer bu mümkün değilse ve işiniz gereği sürekli sizi zorlayan konularla karşı karşıya kalıyorsanız belki kuruluşun başka bir yerine, size daha uygun bir pozisyona geçebilir veya başka bir şirketle yeni bir iş düşünmeye başlayabilirsiniz.

Memnuniyetsizliğinizin kaynağını belirledikten sonra, bir aksiyon planı oluşturup, buna göre harekete geçebilirsiniz.

Aşağıda, işyeri tatmin düzeyinize bakmanıza yardımcı olacak bir kontrol listesi bulunmaktadır. Bir bakın bakalım siz kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Sizin için geçerli olan tüm soruları işaretleyin ve sonunda kaç tanesine işaret koyduğunuzu toplayın.

 • Altı aydan fazla bir süredir kariyer değişikliği düşündünüz mü?
 • Sizden bazı önemli işler alınmaya başlandı mı?
 • Son promosyonunuz üzerinden üç yıl geçti mi?
 • İş güvenliğiniz konusunda endişeli misiniz?
 • Düşük ücret aldığınızı mı düşünüyorsunuz? (Hangimiz düşünmeyiz ki, dediğinizi duydum 😉 )
 • Değersiz hissediyor musunuz?
 • Şu anki pozisyonunuzda, kendinizi tekrarlıyor musunuz (sorumluluklarınızın artmaması)?
 • İşiniz sağlığınızı etkiliyor mu?
 • Bir meslektaşınız, ailenizin bir üyesi veya bir arkadaşınız başka bir iş aramanızı önerdi mi?
 • Görevleriniz ücret artışı olmadan artıyor mu?
 • İşiniz kişisel hayatınıza müdahale ediyor, dahası engel oluyor mu? 
 • Bir işten çıkarılma, devralma veya şirket birleşmesinden şüpheleniyor musunuz?
 • Şirketinizin ürün veya hizmetinin kalitesinden şüphe duyuyor musunuz?
 • Şirketiniz günümüzün zorlu pazarında rekabet karşısında geride kalıyor mu?
 • Karar verme sürecinde dışlanıyor musunuz?
 • Mevcut konumunuz sizi hedeflerinize ulaşmaktan alıkoyacak mı?
 • İşinizin sağladığından daha fazla gelire ihtiyacınız var mı?
 • Kendinizi çoktan işinize karşı zihinsel olarak kapattınız mı?

Toplam sayı:____

Elbette sonuçlar kişiden kişiye değişim göstermektedir ve alacağınız karar tamamen size kalmıştır. Burada verilen değerlendirmelerden dolayı sorumluluğu bana atmaya çalışmayın lütfen 🙂

1-5 arası bir sonuç elde ettiyseniz; Temel olarak, memnunsunuz. Mevcut işinizi daha iyi hale getirmek için odaklanmanız gereken konuları belirlemiş oldunuz. 

6-10 arası bir sonuç elde ettiyseniz; Hedeflerinize uygun ve yeteneklerinizi kullanabileceğiniz yeni bir proje ya da fırsatı kovalayabilirsiniz. Yeni arayışlarınızda mutlaka ilk önce şirketiniz içerisinde farklı proje ve görevlere bakın.

11+ bir sonuç elde ettiyseniz; Durumunuzu ciddi bir şekilde ele almak gerekir. Bu konuda birşeyler yapmaz iseniz kendinizi bir anda kurban pozisyonunda bulabilirsiniz. Ya bir şirket küçülmesinde kapıda kalır yada yıllarca aynı işi yaparak ne uzayıp ne kısalırsınız. Unutmayın, çalışırken yeni bir iş aramak en doğrusudur ve her başvurduğunuz işyeri de hemen sizi almayacaktır. Bunun bir süre alacağını düşünüp ona göre harekete geçin.

About the Author

You may also like these