Herşey para değil! Başarılı bir ekip kurmak için 5 öneri

Küçük ve orta ölçekli şirketler her zaman kendilerine en iyi adayları çekmeye çalışsalar da, onlara yeterli ücreti ödeyemeyeceklerinden ve bu yüzden kaybedeceklerinden korkarlar. Oysa kaçırdıkları bir konu var, insanı iş yerinde motive eden tek şey para değildir.

 

Evet para da önemli elbette ama günümüz şartlarında başka konular da eskiye nazaran daha ön plana çıkmış durumda.

1. Etkileyici bir Marka’ya sahip olun
Şirketler kendi alanında uzman olmalı. Twitter, Facebook, LinkedIn, YouTube, bloglar gibi sosyal medya araçları, marka bilinirliği için yapılması gereken yatırımlar.  Tabii tüm herkesin henüz bu ortamlara alışmadığını, hedef kitlenize göre normal pazarlama aktivitelerini de ihmal etmemeniz gerektiğini unutmayın. Özellikle alakalı konferanslara konuşmacı olarak katılmak, şirketin bilinirliğine ciddi katkı sağlayacaktır.

2. İlgici çekici vizyonunuz olsun
Şirketinizin vizyonu ilgi çekici olsun. Bunun için iletişimde kullandığınız görseller, kelimeler ve semboller anlam ifade etsin.

3. Bir anlam ifade edin
Çalışanlar tüm potansiyellerini ortaya koyabilecekleri bir ortam istiyorlar.Sadece faturaları ödemek için çalışılan günler artık geride kalıyor. Çalışanların artık fark yaratabilecekleri anlamlı bir iş arayışı var.

4. Sadakat ve Dostluk yaratın
Çalışanlar bir şeyin parçası olmak istiyorlar. Onlara bu ortamı samimi bir şekilde sunmaya gayret gösterin. Bu şekilde desteklendiklerini hissettiklerinde daha yaratıcı olacaklar. Eskisi gibi birbirinin kuyusunu kazmaya çalışmak artık yok. Onun yerini dostluk ve ortak çalışmalar almaya başladı.

5. Şirket hissesi paylaşın
Şirketin küçük de olsa hissesine sahip olan çalışanlar, kendi şirketleri gibi davranmaya başlayıp konuları da buna göre ele almaya başlıyorlar. Bu sayede daha verimli çalışmalar elde edilebiliyor. Şimdi eğer şirketimi neden paylaşayım diye düşünenler varsa, bir de şunu düşünsün: Hiç değeri olmayan bir şirketin %100’üne mi sahip olmak istersiniz yoksa milyon TL eden bir şirketin %60’ına mı?

Bonus öneri: Peki bu çalışkan insanları nereden bulabilirsiniz? Kendi etrafınıza bakmanız yeterli aslında. Çalışanlarınıza işleri geliştirmek için neler yapmak gerektiğini bir sorun. Onlardan gelecek olan fikirlere açık olun. İnanın siz de ne kadar çabuk bir başarılı takım kurabildiğinizi görünce şaşıracaksınız.

About the Author

You may also like these