2014'te iş bulmanın püf noktaları

A 3d image of career ladder. Isolated on white.Uzmanlar, iş piyasasının 2014 yılında her zamankinden daha rekabetçi olacağını öngörüyorlar. Bu kadar çok işsiz varken iş arama stratejinizi gözden geçirmeniz önemli. Şimdi başarıya ulaşmak amacıyla etkili bir plan geliştirmek için mükemmel bir zaman.

Kendinizi rekabet edeceğiniz kişilerden ayrıştırmak ve kariyerinizdeki bir sonraki adımı atmak için nasıl hazırlayabilirsiniz?

Burada size 2014 yılında iş ararken odaklanabileceğiniz yardımcı olmasını umduğum birkaç ipucu paylaşacağım:

1. Taklitçi aday olmayın . İş arama herkes için farklı bir deneyimdir ve tek bir çözüm herkese ve her iş başvurusuna uygun değildir. Bu düşünce ile ilerlerseniz diğer adaylar arasından sıyrılamazsınız. Bir başka aday için başaralı olan bir mülakat stratejisi sizin için de iyi olduğu anlamına gelmez. Kişisel deneyimlerinizi , tercihlerinizi ​​ve kariyer hedeflerinizi kullanarak, kendinizi benzersiz bir aday oldarak konumlandırmalısınız.

2. İş ünvanlarına farklı bakmayı öğrenin . Bazı iş unvanlarına önyargılı yaklaşıp bunların geleceği olmadığını düşünebilirsiniz. Genellikle millet olarak başkalarına karşı kendimizi önemli biri gibi hissettirecek iş ünvanları peşinde koşarız. Sanki diğer işler sıkıcı, sınırlayıcı, istenmeyen iş olarak algılanmaktadır. Bu tür önyargılar ancak sizin iş bulmanızı geciktirir. Öncelikle kendiniz dışında kimseyi düşünmeyin. Herkes bir yerden başlamalıdır ve çalıştığı işin kapsamını, stratejik önemini kendisi farklılaştırma yeteneğine sahiptir. Günümüz piyasasında gördüğüm kadarıyla birçok durumda yaptığınız işi etkili yapmayı başarıyorsanız, zaten size kariyer için daha iyi bir fırsat sunuluyor.

3. İlk izlenimler her yerde vardır. Hatta işverenlerin % 92’sinin işe alım sürecinde sosyal medyayı kullandığı bir ortamda, mülakat için masaya oturmadan önce sosyal profil içeriğiniz işverenin ilk izlenimini oluşturur.

Sosyal medya profillerinize özellikle dikkat etmelisiniz. Örneğin, bir profesyonel olarak sizi temsil eden bir resim kullanabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi güvende tutmak için gizlilik ayarlarına güvenmeyin . Yapabileceğiniz en iyi şey her şey bir potansiyel işveren tarafından görülecektir varsayımı ile hareket etmektir. Böylece içeriği temizlemek ve buna göre resimleri düzenlemek için kendinize şu soruyu sorun ” Beni tanımayan birisi bunu görse ne düşünürdü ? ”

4. İşe başlayacakmış gibi hazırlıklı olun. Bu yıl kesinlikle herkesin yaptığı hatayı yapmayın ve iş görüşmesine sadece bilgi edinmek amaçlı gitmeyin. Yapacağınız görüşme o şirket hakkında daha fazla bilgi edinme amaçlı değildir, hazırlıklı olmayı gerektirir. Tek bir şansınız olacak ve bu şansınızı iyi değerlendirmek için işi ne kadar çok istediğinizi gösterecek şekilde hazırlıklı gitmelisiniz. Her mülakat öncesi sıkı bir çalışma yapmalısınız. Emin olun bu konuda harcadığınız vakit için asla pişman olmayacaksınız.

5. Sosyal medya ile stratejik olun. Sosyal medya iş arayanlar için büyük bir kaynaktır. İçeriği ve her gün size atılan bağlantıların miktarı ezici olabilir ve eğer dikkatli değilseniz zamanınızı çalabilir.

İş fırsatlarını bulmak için sosyal medyayı nasıl kullanacağınız konusunda dikkatli olun. Öncelikle, istediğiniz alanda işe alım yöneticilerinin nerelerde zaman harcadığını tespit edin. Örneğin, finans alanında iş arıyorsanız, LinkedIn Twitter’a göre çok daha doğru bir sosyal medya sitesi olabilir . Eğer diğer taraftan bir medya şirketinde bir iş arıyorsanız , Twitter’da büyük bir kaynaktır. Ayrıca güncel iş ilanları ve duyurulara ulaşabilmek için, çalışmak istediğiniz şirketlerin profilleri veya sayfaları ile bağlantıda olmak iyi bir adım olabilir.

6. Çevreniz ile bağlantıda olun. Sizden daha kıdemli ekip üyelerinin yanı sıra , kendi yaşıtlarınız ile de bağlantıda olmayı hedeflemelisiniz. İşverenler iş için tavsiye istediklerinde, çevrenizdeki kişilerin akıllarına gelecek ilk kişi siz olmaya çalışın. Bu bağlantılar bir kapıyı açmak veya kapatmak için önemlidir, onlarla ilişkileri hangi şekilde kurduğunuz doğrudan bir etkiye sahip olacaktır.

7 . Gerçekçi olun. İşverene karşı sunabilecekleriniz hakkında dürüst olun. Biraz daha zorlu bir role başvurmak normal birşeydir, başarılı olmak için becerilerinizi ve taahhüt edeceğiniz şeyleri kendinizde olan yetkinlikler arasından belirleyin. Yapamayacağınız şeyler için söz vermeyin, inandırıcı olmazsınız.

Bir iş bulmak genellikle zor ve sinir bozucu olabilir. Umarım bu ipuçları, rekabetçi iş piyasasında sakin ve odaklı bir şekilde, pes etmeden ilerlemenize yardımcı olurlar.

Hepinize 2014 için iyi şanslar ve başarılar dilerim!

About the Author

You may also like these