Eğitim ve istihdam arasındaki köprüyü kurmak


mindhouse
Yıllardır şirketler yeni mezunlar arasından sektörün ihtiyaç duyduğu özelliklere sahip gençler bulmanın zorluğundan bahsedip duruyorlar. Hem iş süreçlerini anlayıp çözümleyebilecek bilgi eksikliği olduğunu, hem de iş hayatında çalışma ortamı ve arkadaşları ile gereken ilişkiyi sağlayacak kişisel yeteneklerden yoksun olduklarından yakınıyorlar.

Bugün bir şirkete yeni başlayan elemanın tam randımanlı çalışmaya başlaması en az 6 ay sürebiliyor. Gerçek şu ki, birçok öğrenci profesyonel bir ortamda etkileşimi ya da profesyonel bir e-posta göndermeyi ve temel bilgisayar programlarını nasıl kullanacağını bilmiyor. Bu temel beceriler çok önemlidir. Hem bu süreyi indirgemenin, hem de gençlere bu özellikleri kazandırmanın yolu bence, onları eğitimlerini tamamlar tamamlamaz şirket dinamiklerine uygun hale getirmekten geçiyor.

Bugüne kadar çalıştığım şirketlerde, ekibini geliştiren ve onlara başarılı bir kariyer oluşturmalarına yardımcı olan bir lider olarak tanındım, hala da öyledir umarım. 😀

İşte bu tecrübelerimden yararlanarak, çevremdeki arkadaşlarımın da desteği ile bir Sosyal Sorumluluk Projesi başlatacağım.

Yeni kurduğum Mindshouse şirketimi tam da sebeb için kullanmayı amaçlıyorum. Öncelikli amacım bu gençlerin okulda alamadıkları eksik kaldığı belirtilen kişisel gelişim noktalarını desteklemek. Elbette geçmiş tecrübelerim IT ile ilgili olduğundan bu alanda eğitim alan gençlere yöneleceğim. Bu sayede eğitim ve istihdam arasındaki köprü olmayı hedefliyorum.

Gelin size yeni mezun birisini nasıl profesyonel yeteneklere sahip bir çalışan haline getirmeyi  düşündüğümü açıklayayım.

Üniversiteler ile anlaşarak, önce yarım/tam  günlük seminerler vermeyi hedefliyorum. Burada öncelikle İş hayatı nasıldır, neler beklenir bunlardan bahsedeceğim. Sadece ben değil, sektörde iyi konumda bulunan kişileri de davet edeceğim ki farklı görüşler olsun. Her katılacağım seminerde çekiliş ile 4-5 kişi belirleyerek onlara ücretsiz bir eğitim vereceğim.

Eğitimler iş hayatına girmek için nasıl iş görüşmesi yapılırdan tutun da, şirket içinde gereken iletişim becerilerine kadar gidebilecek. Bu konudaki detaylı çalışmalarım henüz tamamlanmadı.

Aklımda bir nevi ”Basics of Business skills” denilen iş için ihtiyaç duyulan ana kavramları sunabileceğim bir eğitim programı oluşturmak. Bu sayede gereken altyapıyı oluşturabileceğimi düşünüyorum. Tabii bu öyle 1 günlük bir eğitim olamayacak, ama  4 yılını teknik tarafı geliştirmeye harcayan genç arkadaşlarım eminim 1-2 hafta sürecek bu tür bir eğitimi de seve seve alacaklardır.

Evet ana fikir bu ve Aralık 2013’de ilk Üniversite deneyimine başlayacağım aksilik olmazsa. Netleşmediği için şu anda açıklama yapamıyorum. Belki siz de destek olabilecek bir fikir ile gelmek isterseniz, kapım herkese her zaman açık.

Unutmayın!!!

Bu gençlere biz yol göstermezsek, istemediğimiz yollarda ilerleyebilirler.

 

 

About the Author

2 thoughts on “Eğitim ve istihdam arasındaki köprüyü kurmak

Comments are closed.

You may also like these