“Hayatta İstediğimizi Elde Etmemizin Sırrı: Yardım istemek”

Hayatta istediğimiz deneyimleri yaşamak için bazen tek yapmamız gereken şey yardım istemektir. Aslında çoğu insan, yardım istemediği için o deneyimleri kaçırıyor olabilir. Oysa ben şimdiye kadar, yardım istediğimde bana yardım etmek istemeyen birine hiç rastlamadım. İnsanlardan yardım istediğimizde, sanki onlara borçlanacakmışız veya zayıf yönlerimizi açık edecekmiş hissine kapılırız. Ama gerçek şu ki; bir şeyler yapan insanları, hayal eden insanlardan ayıran şey aslında budur. Harekete geçmelisin ve başarısız olmaktan korkmamalısın. Başarısız olmaktan korkuyorsan, çok ilerleme kaydedemezsin.

Çoğu insanın hayal kırıklığına uğramasının nedeni, isteklerini dile getirmemeleri ve başkalarından yardım istememeleridir. Steve Jobs’da kişisel anısında buna değinmiştir. Özetle hatırlatacak olursam 12 yaşındayken Bill Hewlett’i telefon rehberindeki numarasından telefonla arar ve frekans sayacı yapmak için yedek parça ister. Bill Hewlett güler ve genç Steve Jobs’a yardım etmeyi kabul eder. Üstelik ona yazın Hewlett Packard’da bir iş bile sağlar.

Başarıya giden yol, harekete geçmeyi gerektirir. Örnekteki genç Steve Jobs gibi, cesaretimizi toplamalı ve isteklerimizi dile getirmek için adımlar atmamız gerekir. İster iş hayatında ister kişisel hedeflerimizde olsun, harekete geçmeden başarı elde etmek zordur. Eyleme geçmek, adım atmak demektir ve adımlarımızla başarının kapısını aralarız.

Bununla birlikte, başarı yolunda başarısızlık riskiyle yüzleşmek de kaçınılmazdır. Kimse hayatta her zaman başarılı olamaz. Başarısızlık, öğrenme ve büyüme fırsatı sunar. İşte bu deneyimler bizi daha güçlü yapar ve gelecekteki başarılarımıza katkı sağlar.

İstediğimiz deneyimleri elde etmek ve başarılı olmak için başkalarından destek almak önemlidir. Aynı şekilde, başkaları bizden yardım istediğinde duyarlı olmalı ve elimizden geleni yapmalıyız. İşte bu, minnettarlık ve dayanışma ruhunu yansıtır.

Sonuç olarak, bir dahaki sefere bir şeye kalkıştığınızda, cesaretinizi toplayın, isteklerinizi size destek olabilecek kişilerle paylaşın ve harekete geçin. Hayatta gerçekleştirmek istediklerimize ulaşmak için harekete geçmek ve yardım istemek bizi diğerlerinden ayıran birer yapı taşıdır.

About the Author

You may also like these