Kariyeri Sınırlayan Alışkanlıkların Üstesinden Gelmek

Vitalsmarts Türkiye Temsilcisi Success Programme şirketinin yayınladığı bir yazı ilgimi çekti. Bu şirket aslında Liderlerin kariyer limitleyen davranışlarını kendilerinin fark etmesini sağlayarak, onları gelecek ve büyük dönüşüm için yeni araçlar, yeni yetkinlikler ve yeni bir zihin ile donanımlı hale getiriyor.

950’den fazla kişiyle yapılan araştırmaya göre, çalışanların yüzde 97’sinin, işlerindeki potansiyele ulaşmalarını engelleyen Kariyer Sınırlayan Alışkanlığı (KSA) var. Bu alışkanlıklar çalışanların alabilecekleri zamlara ve terfilere mal oluyor.

Çalışma, yöneticilerin büyük çoğunluğunun çalışanlarının KSA’larını değiştireceklerine dair karamsar olduklarını gösteriyor. Aslında, yöneticiler çalışanlarının yalnızca yüzde 10 ila 20’sinin KSA’sında temelden ve kalıcı değişiklikler yaptışını belirtiyorlar.

Influencer: The New Science of Leading Change kitabının yazarlarından olan Joseph Grenny, “Bu bulgu, performans yönetimi konusunda muazzam yatırımlar yapan şirketleri göz önüne aldığınızda inanılmaz derecede cesaret kırıcı” diyor.

İlk 5 Kariyer Sınırlayan Alışkanlık:
1. Güvenilmez Tutum
2. “Bu benim işim değil” Yaklaşımı
3. Ertelemek
4. Değişime Direnmek
5. Negatif Tavır

KSA’ınızı değiştirmeden gerçekten başarılı olabilir misiniz? Yöneticilere göre, yanıt çok büyük bir “Hayır”dır.
Yöneticilerin neredeyse yarısı, çalışanların kötü alışkanlıklarını ele almanın, teknik becerilerini artırmaktan üç kat daha önemli olduğunu belirtiyorlar.

Bununla birlikte, 493’ü yöneticilerden oluşan 972 kişiyle yapılan online anket, KSA’larını tersine çevirmek isteyen çalışanlar için başarının öngörülebilir yollarının olduğunu ortaya çıkardı. Grenny, “Birçoğumuz, sadece istemenin ve taahhüt etmenin uzun zamandır devam eden kötü davranışımızı değiştirmenin anahtarı olduğunu düşünür, ancak değişimde başarılı olanlar bu işin bundan daha fazlası olduğunu bilirler.” diyor. “Değişmelerine yardımcı olması için altı benzersiz tesir kaynağını kullanmayı öğrenenlerin, kötü alışkanlıklardan kurtulma ve ilerleme şanslarını artırma olasılıkları on kat daha fazladır.”

Elbette kariyerinizi sınırlayan alışkanlıklardan kurtulmak için bazı ipuçları da paylaşmışlar:

• Bir Kişisel Motivasyon Beyanı oluşturun. Çalışma alışkanlıklarınızı de

KARİYERİNİZİ SINIRLAYAN ALIŞKANLIKLARDAN KURTULMAK için İPUÇLARI

  • Bir Kişisel Motivasyon Beyanı oluşturun. Çalışma alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalışırken motivasyon duvarına tosladığınızda, “varsayılan geleceğinizi” ve terfi etmeniz durumunda sahip olacağınız kariyerinizi zihninizde canlandırarak kendinizi motive edin.
  • Profesyonel gelişime yatırım yapın. Kariyerinde ilerlemek ve finansal açıdan büyümek zihinsel gelişime bağlıdır. En iyi performans gösteren kişilerin arasında olabilmeniz için kendinizi eğitimler, atölyeler ve kitaplar aracılığıyla aktif olarak geliştirin – ancak bunun daha büyük bir değişim stratejisinin sadece bir parçası olduğunu unutmayın.
  • Sıkı-çalışanlarla takılın. Kimlerle takıldığınız kariyerinizi belirler. Yanlış insanlarla takılırsanız sizi geride tutan Kariyer Sınırlayan Alışkanlıklar, büyük ihtimalle diğer kişiler tarafından hoş görülür ya da teşvik edilir. En iyi arkadaşlar, sizden beklentileri yüksek olan insanlardır. Kariyer hedeflerinizi paylaşan, sıkı-çalışan kişilerden oluşan bir çevre ile etrafınızda pozitif bir akran baskısı oluşturun.
  • Bir akıl hocası bulun. Alışkanlıkları değiştirmek yardım gerektirir. İlerlemenizi teşvik edecek ve kurum içindeki kariyer gelişim fırsatlarında size yön verecek bir akıl hocası bulun.
  • Kendinizi Ödüllendirin. Bir miktar parayı riske atarak kısa-vadeli hedeflerinize ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Örneğin, eğer hedefinize ulaştıysanız kenara koyduğunuz para ile kendinize bir ödül satın alabilirsiniz. Ancak, eğer ulaşamadıysanız, bu parayı muhalefet ettiğiniz partiye bağış yapın.
  • Çalışma alanınızı kontrol altına alın. Çalışma ortamınızın gücüyle yeni alışkanlıklarınızı uygulamayı daha kolay hale getirin. Örnek olarak başka bir ekibe yakın olmak sizin faydanıza olacaksa, onların yanına taşınmayı talep edin. Yalnız çalışmak sizi başarılı kılacaksa yalnız çalışacağınız bir yer bulun. Çalışma ortamı alışkanlıklarınızı hayata geçirmek için kritiktir.

Son söz olarak fazla birşey söylemeye gerek yok diye düşünüyorum. Özellikle son zamanda yaşadıklarımızla birlikte gördük ki yerinde saymak doğru olmuyor. Uzun lafın kısası, YENİ BECERİLER EDİNİN.

About the Author

You may also like these