Eski tip CV sizce farklılaşmak için yeterli mi?

cvEğer bir süredir CV’nizi güncellemediyseniz, nereden başlayacağınızı bulmak biraz zor olabilir. İstediğiniz iş için hangi tecrübelerinizi ve becerilerinizi belirteceksiniz? Yeni Cv trendleri neler ve kaç sayfa olmalı gibi sorularla boğulacaksınız.

Peki aslında CV’nin gerçek amacı ne diye hiç düşündünüz mü? Neden hazırlanıyor bu 1-2 sayfalık belli formattaki kağıtlar? Amaç işverenin sizi daha yakından tanıması ve özelliklerini anlayarak , potansiyel iş ihtiyacı için doğru aday olup olmadığınıza karar vermesi değil mi? Peki 1-2 sayfa sizi anlatmaya yeter mi?

Hikayenizi anlatmak

Bence CV sadece kariyer basamaklarını anlatan ve burada neler başardığınızı gösteren birşey olmamalıdır. Aslında kendi hikayenizi anlatacağınız bir pazarlama aracı gibi görmeniz gerekir CV’yi. Neticede her iş için farklı bir CV gerekir diye daha önce de bahsetmiştim, bunun sebebi de farklı özelliklerin farklı işlere uygun olması diye belirtmiştim. Peki neden hikayenizin tamamını ortaya koyacak bir yapıyı işverene açmayasınız ki? Böylece hakkınızda daha detay bilgiye sahip olup aslında belki sizin tahmin etmeyeceğiniz fakat işverene cazip gelecek başka yönlerinizi de sunma imkanı bulmuş olmaz mısınız?

Bugün IK uzmanlarının nasıl çeşitli sosyal medya araçlarını araştırarak adaylar hakkında önden bilgi toplamaya çalıştığını artık hepimiz biliyoruz. Peki neden onların işini kolaylaştırmayalım?

Kişiye özel web sitesi

Elbette çeşitli sosyal medya araçlarında bilgilerinizin olduğu ve güncel tuttuğunuz yer vardır ve olmalı, fakat gerçekten sizin hikayenizi istediğiniz gibi anlatmaya yetiyor mu? Bir düşünün, her şeyi kendi istediğiniz gibi aktarabileceğiniz bir ortamınızın olması ve bunu iş başvurularınızda CV’nizin içine eklemeniz sizce nasıl bir fark yaratır?

İşveren çalışanını bu kadar tanımak için uğraşırken, siz onun işini kolaylaştırırsanız daha farklı olmazmısınız?

Elbette CV’deki içerikleri alıp kopyala yapıştır mantığı ile giderseniz bunun pek bir anlamı olmayacaktır. Websitenize işverenin neden sizi işe alması gerektiğine dair ip uçları verecek şeyler koymalısınız. Kendinizi tanıtacağını bir video, yeni trend olan infografikler, elde ettiğiniz sertifikalar, başarı hikayeleriniz, okul, iş ve hobilerinizdeki başarılarınız. Daha burada sayamadığım bir sürü şey olabilir.

Sizi en iyi tanıyan yine SİZSİNİZ!

 Özellikle üniversiteden yeni mezun olan arkadaşlar için bu daha da önemli. Çünkü her zaman iş tecrübesi edinmedikleri için, katıldıkları mülakatlarda kendilerini yeterince ifade edememekten yakınıyorlar. Çoğu zaman yeni mezun CV’leri kişisel bilgiler ve mezun olunan bölüm dışında pek birşey içermiyor. Oysa tüm hayatınız boyunca gerek lise gerek üniversite süresince mutlaka sizin gelişiminize katkıda bulunacak şeyler yapmışsınızdır. İşte size kendinizi önceden tanıtma fırsatı. Bu sayede işverene, sizi görüşmeye çağırdıklarında, ilgilendikleri konularla alakalı soru sormaları konusunda da yardımcı olmuş olacaksınız. Bu da sizi daha iyi tanımaları için kullanabilecekleri bir başlangıç olacak.

Burada kullanacağınız dil elbette çok önemli olacak. Yetkinliklerinizi ve becerilerinizi işverenin nasıl kullanabileceğine odaklı bir şekilde hazırlamalısınız. Bu konularda size yardımcı olacak profesyonel yardım almak faydalı olabilir.

Kariyerinde belli bir noktaya gelmiş kişiler için de aynı şeler geçerli. Özellikle CV’de her bir tecrübe için kısıtlı kelimelerle ne yaptığını anlatmaya çalışmak ve ifadeyi karşı tarafta konuyu bilmeyen birinin anlaması için sadeleştirmek çok zor oluyor.

Bu sebeple rahat rahat kendinizi ifade edebileceğiniz bir alan olarak kullanabilirisiniz bu kişisel websitenizi. Özetini yazılı olarak teslim ettiğiniz CV’de bu sayfaya link vererek de daha detay bilginin bir tık uzakta olduğunu ifade etmiş olursunuz.

Unutmayın, zaman değişiyor ve Y jenerasyonu artık yönetici olmaya başladı. Onlar da online bir dünyada büyüdü. Sizce de bu şekilde bir bilgi alabilecekleri ortam sunan kişiyi incelemeye değer bulmazlar mı?

[purchase_link id=”1310″ style=”button” color=”orange” text=”Hemen bir online CV oluşturmak istiyorsan buraya tıkla!” direct=”true”]

Daha fazla bilgi ve EFT ile ödeme yapmak için info@mindshouse.com ‘a mail atabilirsiniz.

About the Author

You may also like these