Hayalin var mı?

asa

Yeni yılın 10. günü . Araştırmalar diyor ki sene sonunda, seneye şunu yapacağım , bunu değiştireceğim gibi başlayan cümlerlerdeki heyecan bu dönemde çoktan azalmaya başlıyor.

Şimdi, kendinize bu yıl içerisinde bir gün belirleyin, herhangi bir gün seçin.  Peki o gün geldiğinde acaba  vermiş olduğunuz kararları uyguluyor olarak görüyormusunuz kendinizi?

Gerçek şu ki, eğer bugünden bunun için birşeyler yapmaya başlamazsanız, o gün asla gelmeyecek. Her yeni gün size kendinizi geliştirmek, ulaşmak istediğiniz noktaya gelmek için bir fırsat sunuyor. Şimdi bu sene başladığına ve bu yazıyı okuyarak bunun farkına vardığınıza göre, bu yılın yaşadığınız en güzel yıl olması için çabalayıp çabalamayacağınıza karar vermelisiniz. Bunun için de kişisel gelişiminize odaklanıp hayatınızdaki devrimi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Kişisel gelişim hayat boyu devam eden bir süreçtir. Aslında hiçbir zaman sonuna ulaşamazsınız… her zaman öğrenilecek, geliştirilecek şeyler olacaktır. Hayatımızdaki gelişimimiz ancak zamanımız sona erdiğinde biter.

Bir ebeveyn, çocuk, eş, arkadaş, çalışan olarak kim gelişemez ki? Hiç kimse mükemmel değildir, hiç kimse her zaman doğru yolda yürüyemez. Zaman zaman yapılan yanlışlar bizlere hayatımızda gelişimin kapısını açar.

Kavgamız etrafımızla değil, içimizde kendimizle. Gelişimin hedefi kendini tanımaktır. Eğer bu sene kazanmak, tecrübelenmek ve daha iyi bir performans sergilemek istiyorsak, önce kendimizi kazanmalıyız.

Kendi sorumluluklarımızı mercek altına almak yerine başkalarına kusur bulmaya devam ettiğimiz sürece, daha iyiye doğru bir ilerleme yaşayamayacağımızı garanti edebilirim.

Eğer kendi eksiklerimizi, yani gelişim alanlarımızı ve sorumluluklarımızı sahiplenecek bir karakterimiz yoksa, biz nasıl bir kişiliğe sahibiz ki? Bazı özgürlükleri yaşayabilmek için hem kendimizle, hem de birbirimizle ilgili eylemler için sorumluluk almalıyız.

Şu söze güvenebilirsiniz: Kişisel gelişim, kişinin daha iyi biri olmak için odaklanması gereken ilk noktadır. Aynı zamanda tek başına yürütülür ve derin düşünme, davranışsal değişiklikler ile ufak bir doz alçakgönüllülük gerektirir.

Hayatın tadını çıkarabilmek için öncelikle daha iyi bir kişi olmaya başlamalısınız. Daha iyi bir yönetici olmak istiyorsanız, daha iyi bir kişi olun. Daha iyi bir ebeveyn olmak istiyorsanız, daha iyi bir kişi olun. Daha iyi bir doktor olmak istiyorsanız, daha iyi bir kişi olun. Daha etkili birisi olmak istiyorsanız, daha iyi bir kişi olun.

O zaman bu seneki hedefiniz aslında kendinize odaklanmanız olsun ve olabildiğiniz kadar iyi bir kişi olmaya çalışın. Bu sayede, en başta aklınızda tuttuğunuz o güne bir adım daha yaklaşmış olabilirsiniz.

Kişisel gelişime odaklanmak demek, bazı hoşlanmadığımız konuları yüzeye çıkartmak ve onlarla yüzleşmek, bazı eski alışkanlıkları ise unutmak demektir. Dolayısıyla yeni şeyleri kabullenmeye çalışmak kadar, eskilerden kurtulmak için de çaba sarf etmek gerekir.

Kişisel gelişim kendinize soru sormakla başlar:

“Yeni yılda nasıl bir hayat yaşamak istiyorum?”

“Arzuladığım hedefime ulaşmak için hangi alışkanlıkları edinmeye başlamalıyım?”

“Hayatımdaki hangi davranışlarımı değiştirmeliyim veya tamamen bırakmalıyım?”

“Bir birey olarak, nasıl daha fazla katkı sağlayabilir ve değer katabilirim?”

Bu tip sorular ciddi bir şekilde kendinize vakit ayırmanızı ve hayatınızı gözden geçirmenizi gerektirir. Aceleye getirmeden ve savuşturucu cevaplar vermeden sakin bir şekilde düşünmelisiniz.

İşte bu sene, sizin enerjinizi gelişmeye ve nasıl daha iyi bir kişi olabileceğiniz konusuna odaklanmaya yönlendirmenizi istiyorum – Aslında yaşamayı hak ettiğiniz hayata kavuşmaya.

Kendinize oyun oynamayın ve kadercilik yapmayın. Memnun olmadığınız karakterinizdeki bazı kısımları görmezden gelmeyin, çünkü bunu yapmak çok kolay ve rahat.

İyi veya kötü, alışkanlıklar hayat boyu yol arkadaşlarımız ve hayatımızla ilgili hem yargıç hem jüri görevi görüyorlar.  Bu yılkı asıl çabanız, hayatınızda psikolojik birer mayın gibi olan kötü alışkanlıkların etkisine karşı direnmek olsun.

Hayat, birçok başlangıcı olan ve bitmeyen bir yolculuktur sevgili arkadaşlarım. Hiçbir zaman tüm bilgiye ulaştığımız, herşeyi anladığımız, tüm değerlerimizi yaşadığımız ve her hedefimize ulaştığımız bir an olmayacak.

Sizden istediğim bu sene kendinizi şaşırtmanız!

Geçmişte olduğundan daha iyi olmak ve daha fazlasına ulaşmak istiyorsanız, bugün – yarın değil,tam bugün– ne yapmaya başlayacağınıza karar vermeli ve hayalinize doğru adım atmaya başlamalısınız.

About the Author

You may also like these