Hangi işi istediğini gerçekten biliyor musun?

logo_125x125_ukHepimiz ülkemizdeki sınav sisteminin nasıl olduğunu biliyoruz. Gerçekten kaç kişi hangi işi yapmak istediğini bilinçli seçiyor? Bir yerlerde çalışmaya başladıktan sonra seçtiğimiz üniversite ve aldığımız eğitime göre değil de, belki içimizden gelen doğal yeteneğimizin olduğu başka konulara odaklanmayı istiyor olabiliriz.

Bu sefer de yöneticilerin kalıplaşmış fikirleriyle karşılaşıyorz. Neymiş, Kimya okuyan kişi nasıl yazılımcı olurmuş, Fizik bölümünü bitiren İnsan kaynaklarında çalışamazmış vs.

Ben bu tip ön yargılara karşıyım ve herkesin her işi yapabileceğine inanırım ama elbette yeteneği ölçüsünde. Maalesef bizim ülkemizde ancak özel okullar çocuğun yeteneğini ortaya çıkartmak üzere girişimlerde bulunuyor bundan da herkes faydalanamıyor. Üniversite ise zaten herşeyi öğrenciden beklediği için, hazır olmayan öğrenci ortada kayboluyor.

Hangi işi istediğinize karar verecekseniz, öncelikle o işlerin ne olduğunu anlamalısınız. Bundan daha da önemlisi hayatınızı nerede yaşamak istediğinize karar vermelisiniz. Sadece iş için Istanbul’a göç edip sonra gereksiz masraflar sebebiyle başka şehirlere dönen ve daha kaliteli bir yaşamı yakalayan bir sürü insan var.

bu konuda size yardımcı olabilir. İnternet üzerinden iş ilanlarına bakarak, ne istediğinizi karar verebilirsiniz. Yurtdışında çok kullanılan bu iş arama motoru artık Türkiye’de de türkçe olarak hizmet vermeye başlamış. Burada diğer sitelerdeki gibi profil falan oluşturmak zorunda değilsiniz. Kendi yetenek ve isteklerinize uygun olarak bir iş arayabilirsiniz. Kullanımı Google’dan farksız ve aynı mantıkla internette varolan tüm kariyer siteleri, iş ilanı yayınlayan şirketlerin siteleri ve kendi bünyesinde hesabı olan şirketlerin iş ilanlarını güncel olarak listeliyor. Benim en çok beğendim noktası ise aynen Google aramasında olduğu gibi, ne aradığını iyi bilmen gerekiyor ki doğru kelimeleri kullanarak kendine uygun sonuçların listelenmesini sağlayabilesin. Carreerjet’de aynı şekilde seni yönlendirerek nerede nasıl bir iş istediğini netleştirmene yardımcı oluyor. Tek tek kariyer sitesi dolaşıp form ve CV doldurmak yerine, CareerJet üzerinden anahtar kelime ve lokasyon bilgisi girerek tam da istediğiniz ilana ulaşıp, o ilanın olduğu sayfaya gidip başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Haydi beklemeyi bırakın, gerçekten istediğiniz işi bulmak için buraya tıklayın!

About the Author

You may also like these