Çok kanallı pazarlamadan çapraz kanallı pazarlamaya geçiş.

Cross-Channel-Customer-Segment

Yeni şeylere alışmanın en zor yanı, eski alışkanlıklardan vazgeçmektir. Çapraz kanallı pazarlama, pazarlamacıların kanal seçimine ve onaylara bağlı olarak hedefli müşterilere yaptıkları aktivitelerdir.

Şimdilik çapraz kanallı pazarlamayı uygulamaya başlamak o kadar basit değil. Nasıl ki şirketler e-posta ile pazarlamaya zaman içinde inanıp alışkanlık haline getirdilerse, mobile ve sosyal medya üzerinden pazarlama da aynı süreçten geçecek. Buralarda öncülük edip hızlı davrananlar, inovatif yollarla müşteriye ulaşabilecek ve dijital kanalların bribiriyle ilişkilendirilmiş olarak kullanılmasının avantajını yaşayacaklar.

Bağlantıyı oluşturmak

Dijital pazarlamacılar ne yapar? İster tek kişilik bir şov yapın, ister takım olarak çalışın, karşılaşacağınız sorun hep aynı: Birbirinden ayrı müşteri bilgilerinin tutulduğu veri tabanları. Birçok şirket tek seferlik bir kampanya ile müşterilerinden cep telefonu bilgilerini ve e-mail adreslerini alıyor ama bunları hep ya farklı bir Excel de tutuyor ya da ajanslarda bırakıyor. İşte bütünleşik düşünebilenler bu bilgileri tek bir noktada toplayarak sosyal medyadan da faydalanarak birebir ilişki kurma konusunda daha verimli çalışabiliyor.

Tüm verileri biraraya aldığınızda direkt pazarlama yapabilmek için sadece bir kanalın gücünden değil tüm kanalların birleşiminden bir güç elde etmiş oluyorsunuz.

Bir kişinin tüm verilerini birarada nasıl kullanabileceğinizi düşünsenize… Cepten mesaj atıp dikkat fırsat size mail ile geliyor diyerek mailini okumasını sağlayabilir, internete bağlandığı ve check-in yaptığı noktada ona özel süpiz teklif yapabilir tüm gittiği yerlerde kendinizi ona hatırlatabilirsiniz. Ayrı kanallarda yapacağınız tek seferlik hedefleme yerine bir kurgu içerisinde kişiye ulaşabilirsiniz.

Nasıl?

Bu çapraz kanal pazarlama değeri hakkında ahkam kesmek kolaydır, ama herhangi bir işi nasıl hızlı bir şekilde çapraz kanal yöntemleri ile geliştirebiliriz sen onu söyle dediğinizi duyar gibiyim. Cevap aslında basit: Tüm pazarlama faaliyetlerinizde size her türlü ortamda bilgisini paylaşan ve sizi takip eden, aslında size çoktan sadık olmaya hazır olan müşteri kitlenizi bulun. Bunlar sizden özel ilgi bekleyen ve hak eden, daha fazla ürün almaya hazır müşteriler. Onlara özel olduklarını hissettirirseniz elçiniz haline getirebilirsiniz.

Öncelikle, Twitter,Facebook gibi ortamlarda sizinle irtibata geçmiş kişilerin cep telefonu ve mail gibi bilgilerini de paylaşıp paylaşmadıklarını inceleyin. Bu size basit gibi gelebilir, fakat bir sürü farklı pazarlama organizasyonu içerisinde bu farklı bilgileri toplayıp birleştirip eşleştirmek bir kabus haline gelebilir.

Çapraz kanal segmentasyonu

Diyelim ki e-posta pazarlama ve cep telefonu pazarlama konularını farklı iki veritabanından yapıyorsunuz. Aynı zamanda da Twitter veya Facebook üzerinden aktiviteler yaptığınız hesaplarınız var. Bu noktada çapraz kanallı pazarlama uygulamaları müşteri segmentasyonunuzu oluşturmanız konusunda size yardımcı olabilir.

Bu tür sistemler kampanyalar arasındaki farklı profilleri tek profil altına toplar. Elbette bazı çift kayıtlar oluşmakta ama bu hiç kayıt olmamasından daha iyidir. Ufak bir çalışma sonunda bunları tekil kayıda indirmek o kadar da zor olmasa gerek.Bu sayede dijital pazarlama ekipleri kendileriyle iletişime geçmek isteyen müşterilerinin hangi yolları tercih ettiğini de görme imkanına sahip olurlar. Yeni dönem bize gösteriyor ki, ilgili olan müşteriye siz özen gösterip onu ayrıcalıklı hissetirebilirseniz, kişi etrafındaki herkese sizin markanızın bir elçisi gibi davranıp, sizin harcayacağınız efordan daha az bir efor ile yeni müşteri getirebiliyor.Kısacası aslında yeni müşteri elde etmek için yapacağınız yatırımların bir kısmını zaten size sadık olan müşteriye yönelik olarak harcarsanız, onların size yeni müşteri kazandırma potansiyeli sizden daha fazla.

Bu yukarıda bahsettiğim yapıyı oluşturabilmek en başta günlük koşuşturma içerisindeki pazarlama ekipleri için hiç de kolay olmayacaktır. Fakat bir kere bu temel oluşturulabilir ve devamlılığı sağlanabilirse, başarı kaçınılmaz olacaktır.

Çapraz kanallı pazarlama çağı başladı ve bunun geriye dönüşü yok, hepimize kolay gelsin!

 

About the Author

You may also like these