Sosyal tüketiciye nasıl pazarlama yapılır?

Pazarlama bugün, çağdaş tüketicinin hayatının yoğun olduğunu ve günlük işlere dalıp gittiğini anlamak zorunda. Dikkatleri nereye toplanıyor diye anlamak, ki bu da değerlendirilmesi gereken önemli bir faktördür, tüketici davranış değişikliklerini takip etmek gerekir. Ağızdan ağıza diye çevireceğim ”Word-of-mouth” şeklindeki yayılma her zaman akıllı pazarlama kampanyalarının kalbinde yer almıştır. Burada bununla iligli birkaç şey paylaşmak istiyorum.

  • Para birimi olarak bağlantılar(Link): Ağızdan ağıza yayılmanın bugünkü en büyük avantajı bağlantılar.Facebook kullanıcıları her 20 dakikada yaklaşık bir milyondan fazla bağlantı(Link) paylaşıyor. Unutmayalım, kuralların elektronik mesaj ve bağlantıların paylaşımı ile konduğu sosyal bir ortamda yaşıyoruz. Buna bağlı olarak insanlar bilgi aramıyor, bilgi insanlara ulaşıyor.
  • Haberci önemli: Medya çok önemli bir rol oynuyor. Y Nesli (Gen Y) ortalama olarak yaklaşık 11 saatini internet bağlantısı olan ekranlı cihazlarda geçiriyor. Tüketimleri daha çok arkadaş ve çevrelerindekilerin önerileri ve onlara duydukları güven ile gerçekleşiyor.Alışveriş yapanların %70’i şirketlerin verdiği reklamlara inanmaktansa arkadaşlarına inanmayı tercih ediyor.
  • Yeni Çağ: Dijital çağda doğmuş olan kişiler genel nüfusun %25’ini teşkil ediyor ve 890 milyarlık alışveriş gücünü temsil ediyor.Sizce alışverişi nereden yapıyorlar?

Tüketici davranışları

1. Satınalmak istediği şeyi seçmek, birçok kişi için artık kolay bir iş değil. Bugünün tüketicisi reklamlara bağlı olarak karar vermiyor. Bunun için pazarlamacılar kişiye özel içerikler ve daha çok iletişime geçebilecekleri şekilde ortamlar oluşturup, tüketici ihtiyacını anladıkları anda hızlı cevap verebilecekleri ortamlar oluşturmak zorundalar.

2. Bugünün dağınık tüketim yolculuğunda, satınalma kararını etkileyen şeyin arkadaş önerisi olduğunu görmeye başladık. Neden televizyon reklamları aynı etkiyi yaratamıyor? Basılı malzeme neden online ortamdakinin yerini alamıyor? Çünkü arkadaş yorumunu o anda interaktif olarak paylaşamıyorsunuz.

3. En iyi pazarlamacılar müşterilerdir.Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e göre, paylaştığımız içeriğin miktarı her sene iki katına çıkacakmış. Pazarlamacılar kendi pazarları için bu içerik oluşturma sürecinde doğal olarak yer almalı, çünkü müşteri sadık olduğu markanın içeriğini paylaşacaktır.

Pazarlama Döngüsü

Tüketici bu çağda teknolojiyi kullanarak satın alma kararını vermektedir. Buna bağlı olarak bilinen pazarlama yöntemleri aşağıdaki şekilde etkilenmektedir:

  • Bilinirlik yaratmak daha az önem kazanmaya başladı. Karar verip alım yapmak mouse ile yapılan 1-2 tık ile sonuca ulaşacak şekile dönüşüyor. Tüketicinin önine gelen bir fırsat bir tweet, banner reklamı veya e-mail bile olsa 1-2 tıkla hemen alımı gerçekleştirecek şekilde olmalı.

Başta da belirttiğim gibi çağdaş tüketici yoğun ve vakti olmayan kişilerden oluşuyor. Hızlı karar alabilmek için güvendiği kişilerin yorumalrına bakıyor ve oralardan etkileniyor. Alım süreci için ise hemen sonuca gidebilecek ortamlar arıyor. Alışverişi karar verdiği anda yapabilecek ortamı bulamadığı taktirde başka fikirlerle kararını değiştirmesi çok muhtemel olabiliyor. Bu yüzden önerim her ortamda 1-2 adım sonrasında alışverişi sonlandırabilecek yapılar oluşturmanızdır.

About the Author

You may also like these