Kariyer'in için Sosyal Medya'yı Kullan!!!

Eminim birçok kişiye kariyerinizde ilerlerken LinkedIn’i ne kadar kullandınız ve buradan doğrudan bağlantılara geçtiğiniz şirketler oldu mu diye sorduğumuzda, birkaç kişi “Evet” yanıtını verecektir. Ancak Sosyal medyanın gelişimini göz önünde bulundurduğumuzda, bu tip sitelerde aktif rol almak kariyer gelişiminin kaçınılmaz bir parçası olmalıdır.

 

#1: Sosyal ağınız çarpan etkisiyle büyüyebilir

Kariyerinizi yeni kurarken veya değiştireceğiniz zaman, sosyal medya ağınız normal çevrenizden birkaç farkla çok daha etkindir. Öncelikle, sosyal medyada blogging, YouTube videoları ve tweetleri kullanarak çarpan etkisi ile daha çok kişiye ve buradan da potansiyel bağlantılara ulaşmada kolaylık sağlar. Ayrıca çevrenizdeki küçük bir grup arkadaşınıza kariyerinizdeki değişiklik veya başlangıçtan bahsetmek yerine arkadaşlarınızın arkadaşlarının arkadaşlarına da bahsedecek güce sahip oluyorsunuz.

#2:Sosyal ağ etkinlikleri daha etkilidir

Online paylaşımlar hem zaman kazandırıcıdır hem de çok daha rahat yapılabilir. Bir etkinliğe katılıp orada birkaç etkili kişi ile görüşmeye çalışmak ve onlara kendinizi anlatmak yerine, düzinelerce görüşmeyi üstelik yüzyüze (Webcam ile) yapmak mümkündür.

#3:  Bilginizi gösterecek konular ile bağlantılar kurmak

Kariyerini geliştirmek isteyen kişiler çok fazla araştırma yapmalı ve öğrendiklerini online paylaşarak ilgilenenleri bilgilendirerek onların da öğrenmesine katkıda bulunmalıdırlar. Sosyal ağlarla ilgili yapılan araştırmalar hep faydalı içerik sunan kişilerin bağlantılar kurma konusunda daha başarılı olduğunu göstermektedir.

 

#4:  Profili yüksek insanlarla kişilel ilişkilere girin

Sosyal Medya sayesinde normalde tanışma imkanımın olmayacağı kişilerle konuşabilmeye bayılıyorum. Bunlar benzer yollardan geçmiş ve kariyerlerinde ilerlemiş kişiler olabiliyor.Mesela ben LinkedIn, Facebook, ve Twitter kullanarak bana rehberlik edebilecek kişilere comment yazmayı ve onlarla iletişme geçerek onları tanımaya çalışıyorum. Birkaç ay sonra bazen onlara benim için 15-20 dakikaları olup olmadığını ve geldikleri yere ulaşmak için neler yaptıkları hakkında bilgi almak istediğim bir görüşme yapmak istediğimi iletiyorum. Bu güzel bir strateji gibi göründe de,dikkatli olmak gerekiyor. “Bana iş var mı?” gibi sorular sormak daha yeni takip etmeye başladığınız kişi karşısında komik duruma düşmenize sebep olbilir.Onu yıllardır tanıyormuş havasına girmek de negatif algılanabilir. Bundan ziyade gerçekten işinize yarayacak bilgileri elde etmeye çalışmalı fikrini almalı belki de vsorduğunuz sorular ve sohbet sırasında verdiğiniz cevaplarla onun sizinle ilgilenmesini sağlamaya çalışmalısınız.

 

Son Söz

Her türlü Sosyal medya ilişkilerinde saygılı ve açık olmayı ve ortamın kurallarına uygun hareket etmeyi unutmayın. Olmadığınız biri gibi davranmayın ve yapamayacağınız şeylerden bahsetmeyin.

Her yeni açılan Sosyal mecranın içinde olmak gibi bir çabanız olmasın.Zamanınızı iyi kullanın ve gerçekten amacınıza sizi ulaştıracağına inandığınız yerlerde yer alın. Şahsi ve kurumsal ağlar arasındaki ayırımı iyi yapın ve sınırlarınızı iletişimde olduğunuz kişilere bildirin.

Herhangi bir Şirket’te çalışıyorsanız, mutlaka şirket politikalarını öğrenin ki sonra girmiş olduğunuz siteler ve paylaşımda bulunduğunuz bilgiler sebebiyle başınıza bir iş gelmesin!!!

 

About the Author

You may also like these