Sosyal Medya ile iş başvurusu!!!

downloadEvde oturup da büyük bir heyecanla oğlumun ilk videosunu youtube’a yüklediğim günü daha dün gibi hatırlıyorum. Link’ini bütün bildiğim arkadaşlarımın mail adreslerine yollamış onlarla paylaşmaya çalışmıştım.Bunu yaparken de kimse birbinin adresini görmesin diye dikkatli bir şekilde hepsini BCC yapmıştım. Üzerinden henüz 4,5 yıl geçmiş ve bakın sosyal medya ne hale gelmiş. Aynı şeyi bugün yapmak için Facebook’ta paylaş butonunu tıklamak yeterli oluyor. Sadece bu da değil ki, artık kimse mail adresimi neden gösterdin diye de kızmıyor. 🙂

Bir Bilg-işlem dünyası insanı olarak (kimileri buna IT’ci der ama ben pek sevmem), okul hayatım dahil sürekli bilgisayar ve internet ile haşırneşir oldum. Ama yine de şu anda özel hayat ile profesyonel hayat arasındaki dengeyi bu sosyal alemde tutturmakta zorlanıyorum. Kariyer düşüncesini ele alınca paylaştığım içeriklerin potansiyel işe alıcılar tarafından incelenebileceği düşüncesini aklımdan çıkartamıyorum.Düşünsenize süper bir iş görüşmesinden çıktığınızı zannediyorsunuz, oysa görüştüğünüz kişi arkadaşınızın arkadaşının arkadaşının arkadaşının…arkadaşı olarak Facebook’ta sizin abuk subuk mesajlarınızı görüyor.Her ne kadar bu sizin ne açıklıkta bir paylaşımda bulunduğunuz ile ilgili olsa da işverenlerin digital ayakizlerinize rastlayacaklarını ve arama motorlarından çıkabilecek sonuçları gözardı etmeyin!!!

Aradıklarında sizi bulmaları aslında güzel bir şey. Bu yüzden elde edecekleri verilerin sizin açınızdan pozitif etkisi olacak şeyler olmasına dikkat edin. Çok basit önce siz adınızı Google amcaya bir sorun bakalım ne diyecek?

Kendinize ait bir sayfanızın olması veya LinkedIn’de detaylı bir profil bu iş için iyi bir başlangıç olacaktır. Bunun dışında Twitter üzerinden uzmanlığınızın olduğu konuları takip edip bu konulara yorum yapmanız , bunları sizi takip edenlere iletmeniz ve hatta konulara ilişkin bloglar yazmanız arama motorunda çıkacak olan sonuçları kontrol altında tutmanızı sağlar.

Kendinizi her zaman olduğunuz kişilikte göstermeniz çok önemli. Sanal dünyada bazen olmak istediğimiz gibi davranışlar sergileme eğiliminde olabiliriz.Tıpkı iş görüşmelerine gittiğinizdeki gibi kendiniz olmanız önemli!

Profesyonel bilginiz paylaşın.Bilgileri saklamak bu çağda pek de kariyerinize yardımcı olabilecek bir yöntem değil artık.Tam tersi paylaşımlarınızda uzmanlığınızı potansiyel işverenlerin taktir etmesini hatta sizi izleyen arkadaşlarınızın etkilenerek etrafına bu konular ortaya çıktığında “Aaa bizim de bilmemkim var bu konuları iyi biliré demesini sağlayın.

Bununla birlikte başkalarını izleyin ve öğrenin. Takip ettiğiniz kişilerin kendi markalarını yaratmak için sosyal medyayı nasıl kullandığını inceleyin. Kendinize buradan en uygun olan çıkarımları yaparak bu teknikleri kullanın. Meraklı olmayı asla bırakmayın, Sosyal Medya en güncel ve en doğru bilgiyi ulaştırabiliyor iyi takip edildiğinde. Kendi alanınızdaki liderlerin twitlerini ve bloglarını takip edin. Global firmaların stratejilerini inceleyin. Sosyal medya o kadar hızlı ilerliyor ki en tepesinde olmak sizin kendi çabanıza bakıyor.

Tüm bunları başarmış olduğunuz projeleriniz için yapıp içinizdeki enerjiyi ve özelliklerinizi yansıttığınız taktirde sosyal medya ile iş başvurunuzu ŞİMDİLİK tamamlamış oluyorsunuz!!!

About the Author

You may also like these