Gelecekte neler değişebilir?

“Değişmeyen tek şey değişimdir.” Sözünden yola çıkarak aslında bugüne kadar gözlemlediğimiz gibi hayatımızın her noktasında bir değişim olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Fakat gerçekten hayatımızı diğer unsurlara göre daha fazla değiştiren konuları bir düşünmeye çalışalım. Mesela cep telefonu!!! Evet, telefon da hayatımızı çok fazla değiştirmişti ancak mobil hale geldiğinde olay adeta bir patlama yaşattı. Benzer bir şekilde bilgisayar kullanımına ilk geçen kişiler de azınlık iken, İnternet’in yaygınlaşmasıyla PC kullanımında da dehşet bir artış görüldü.

Bugün ülkemiz Facebook gibi uygulamalarda 4. sırada ise bunun aslında gelecek için olumlu anlamları var demektir. Bizler bir kültür değişikliğinden geçiyoruz. Eski alışkanlıklarımızı yavaş yavaş, ama diğer toplumlara göre daha hızlı bir şekilde terk ederek yeni yaklaşımları benimsiyoruz. Tabii bunda bizim toplumumuzun balık hafızalı olmasınında büyük payı var ama, hiç olmazsa sonunda bu sefer işimize yarayacak gibi görünüyor.

İnternet üzerindeki ticaret çoğunlukla teknoloji ve telekomunikasyon alanı tarafından yönlendiriliyor. Evdeki en basit bilgisayarlar bile artık GB’ları aşan RAM ve storage alanına sahip olmaya başladı. Bulut bilişim ile birlikte ise, yerini bilmediğimiz ama bizlere tonlarca alan sağlayan güvenilir yerler oluşmaya başladı. İnternet bağlantı hızlarımız saniyede milyonlarca bit aktararak video’ları ve görüntülü görüşmeleri kolaylaştırdı. Şimdi ise, evlerimizde çeşitli yerlerde bir sürü ekran ve bu ekranlar vasıtasıyla sürekli bir paylaşım ve haberleşme ortamları bizi bekliyor. Her ekranın üzeri dokunmatik olup tıklandığında farklı özelliklere bürünebilecek. Bazen ailemizle görüştüğümüz ve konuştuğumuz bir görüntülü telefon, bazen de internetten sipariş verdiğimiz browser’ımız olacak. Boş dururken resimlerin değiştiği dijital çerçeveyken, yanına yaklaştığımızda ışık,ev içi müzik sistemi ve ısı ayarlamaları için kumanda paneline dönüşecek.Bunlar bana hep “Geleceğe Dönüş (Back to the Future)” filmini hatırlatıyor. Burada bahsettiğim çoğu şey ikinci bölümünde vardı. O zamanlar bunlar da abartı diyenler sanırım artık konuşmuyorlardır.Çünkü resmen hayatımıza tüm bu ürünler yavaş yavaş girmeye başlıyor.

“Değişmeyen tek şey değişimdir.” Sözünden yola çıkarak aslında bugüne kadar gözlemlediğimiz gibi hayatımızın her noktasında bir değişim olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Fakat gerçekten hayatımızı diğer unsurlara göre daha fazla değiştiren konuları bir düşünmeye çalışalım. Mesela cep telefonu!!! Evet, telefon da hayatımızı çok fazla değiştirmişti ancak mobil hale geldiğinde olay adeta bir patlama yaşattı. Benzer bir şekilde bilgisayar kullanımına ilk geçen kişiler de azınlık iken, İnternet’in yaygınlaşmasıyla PC kullanımında da dehşet bir artış görüldü. Bugün ülkemiz Facebook gibi uygulamalarda 4. sıradaysa bunun aslında gelecek için olumlu anlamları var demektir. Bizler bir kültür değişikliğinden geçiyoruz.

Eski alışkanlıklarımızı yavaş yavaş, ama diğer toplumlara göre daha hızlı bir şekilde terk ederek yeni yaklaşımları benimsiyoruz. Tabii bunda bizim toplumumuzun balık hafızalı olmasınında büyük payı var ama, hiç olmazsa sonunda bu sefer işimize yarayacak gibi görünüyor. İnternet üzerindeki ticaret çoğunlukla teknoloji ve telekomünikasyon alanı tarafından yönlendiriliyor. Evdeki en basit bilgisayarlar bile artık GB’ları aşan RAM ve storage alanına sahip olmaya başladı. Bulut bilişim ile birlikte ise, yerini bilmediğimiz ama bizlere tonlarca alan sağlayan güvenilir yerler oluşmaya başladı. İnternet bağlantı hızlarımız saniyede milyonlarca bit aktararak video’ları ve görüntülü görüşmeleri kolaylaştırdı. Şimdi ise, evlerimizde çeşitli yerlerde bir sürü ekran ve bu ekranlar vasıtasıyla sürekli bir paylaşım ve haberleşme ortamları bizi bekliyor. Her ekranın üzeri dokunmatik olup tıklandığında farklı özelliklere bürünebilecek. Bazen ailemizle görüştüğümüz ve konuştuğumuz bir görüntülü telefon, bazen de internetten sipariş verdiğimiz browser’ımız olacak. Boş dururken resimlerin değiştiği dijital çerçeveyken, yanına yaklaştığımızda ışık,ev içi müzik sistemi ve ısı ayarlamaları için kumanda paneline dönüşecek.

Bunlar bana hep “Geleceğe Dönüş (Back to the Future)” filmini hatırlatıyor. Burada bahsettiğim çoğu şey ikinci bölümünde vardı. O zamanlar bunlar da abartı diyenler sanırım artık konuşmuyorlardır.Çünkü resmen hayatımıza tüm bu ürünler yavaş yavaş girmeye başlıyor.

About the Author

You may also like these