Sosyal marka ile ilgili birkaç nokta…

brand-building1Sosyal markanız, büyük şirket, küçük şirket veya şahıs şirketi olsun hiç fark etmez her zaman sizin kim olduğunuzu gösterir. Kişilerin sizi veya şirketinizi nasıl tanımladığıdır. Sosyal medyayı Marka değerinizi artırmak için kullanırken, marka ve kişilik arasındaki doğru dengeyi bulmanız çok önemlidir.

 

İşte size bu konuda 5 öneri:

Bir blog yazıp ve düzenli içerik oluşturmak

İçerik her zaman kritiktir bunu benim yazılarımı takip ediyorsanız artık anlamış olmalısınız 🙂 . Orjinal içerik üretmek, markanız için aklınıza gelmeyecek olumlu sonuçlar üretebilir.  İçerik çıkamayacak bir ürününüz yada sektörünüz olduğunu dğşğnğyorsanız yeterince dikkat etmiyorsunuz demektir. Kendinizi alanınızda uzman olarak göstermenin en doğru yolu ilgili alanınızın konularında yazı yazmak ve sosyal medya araçlarını kullanarak yaymaktır.  Belki içeriğinize bağlı olarak uygun kişilere ulaşması biraz zaman alabilir, ancak ulaştığında emin olun etkilerini hissedeceksiniz. Rakiplerinizin bu ortamda serbestce cirit artmasına imkan vermeyin.

Değer katın

Bunu da birçok kez söylemişimdir ama hiçbir zaman yeteri kadar söylenmiş olmayacaktır. Değer katmak sosyal medyada markanızın öne çıkmasını sağlayabilir. Etrafınızı inceleyin , rakibinizi kontrol edin, neler yaptıklarını inceleyin. Acaba  açık bir nokta bulabilecekmisiniz diye bir düşünün. Eminim birşeyler çıkacaktır. İşte bu noktada değer katmaya başlayacaksınız.Sizin markanızı sizden iyi kim bilebilir ki? Hiç kimse. Eğer arkadaşlarınıza, çevrenize  ve sizi takip edenlere başka yerde bulamayacakları içerik sunabilirseniz, değer katıyorsunuzdur.

Uzmanlığınızı duyurun

LinkedIn markanızı oluşturmak için çok iyi bir araçtır. Sosyal dünyanın profesyonel bölümünü temsil ettiği için burada bir profil yaratıp -buraya dikkat- çılgın gibi ağınızı genişletmeye başlayın. Kendi alanınızdaki diğer kişileri bulun ve onlara kendinizi tanıtın. Sadece birkaçtıkla uzun sürecek profesyonel iş ilişkileri kurma şansına sahip olabilirsiniz.

Logo’nuzun arkasına sığınmayın

Bunu daha önceki yazılarımda da belirtmeye çalışmıştım. Şirketlerin çoğu kurumsal kimliği ile sosyal medyada yer almaya çalışıyor ve bir hata yapıyor.Logo’nuzun arkasına sığınmayın, sosyal medya kişilik ile ilgili birşeydir süper bir logo ile ilgili değil. Elbette logonuzu kullanacağınız bir alan verilmiş ama sosyal ortamınızın kişiliğini bunun üzerine kurmayın diyorum. Şirketinizde model olacağına inandığınız sizi temsil edebilecek birin, bulun (hatta bu siz iseniz daha da güzel olur) ve markanızın yüzü olmasına imkan tanıyın. En azından sosyal medya ortamlarında bunu yapabilirsiniz. Insanlar karşısında kişi görmeyi severler.

Sosyal ortamlarda markanız için siz neler yapıyorsunuz?

http://www.mindshouse.com/

About the Author

You may also like these