Gelecek 3 yılda Internet nereye gidecek?

Sanırım bu zamanda, artık kimse Internet’in hayatımızın bir parçası haline geldiğini söylememe karşı çıkmayacaktır.Aslına bakarsanız neredeyse onsuz bir hayat nasıldı diye bile hatırlayamayanlarımız var. İster Eğlence veya Eğitim, ister İletişim ve İş Dünyası olsun, Internet her alanda vazgeçilmez bir noktaya geldi. Bu durumu düşününce hep kafamı kurcalayan konu şu oluyor: Önümüzdeki 3 yıl içerisinde Internet bizi nereye götürecek?

Hız ihtiyacı

Teknolojinin gelişmesiyle her geçen sene hızımız artıyor. Öyle bir noktaya geleceğiz ki artık bilgisayarımız üzerinde işlem yapmak ile Internet üzerinden bir işlemi gerçekleştirmek eşit hızlarda olacak. Yani bilgiye ulaşmak için onu yanınızda taşımanız şart olmayacak.

Internet TV

Normal TV ile Internet TV arasındaki geçiş önümüzdeki yıllarda hızın da artmasıyla daha kolaylaşacak. Şimdiden bazı imkanlar sunulmaya başlandı bile ve sanırım sonunda duvarımızdaki büyük ekranı da bir bilgisayar olarak kullanmaya başlayacağız.

Eğitim

Bence Internet Eğitim sektörünü 3 yıl içerisinde baştan tanımlayacak ve ana öğesi haline gelecek. Hem öğrencilerin online dersler almaya başlamaları, çeşitli konularda Webinar( Web Seminerleri) oluşması, hem de video konferans yöntemiyle sınıfların ve görüşmelerin artması ve tüm bunları yaparken tablet bilgisayarların kullanılmaya başlanması, beni bu yönde düşünmeye itiyor. Kağıt kitaplar hala varolacak ancak ana eğitim ortamı Internet olacak.

Sosyal Medya

Sosyal medya şimdiden lide bir uygulama haline gelmiş durumda. Facebook çoktan Google’ın tahtını devraldı bile ve önümüzdeki 3 yılda da Sosyal Medya gelişimini katlayarak sürdürecek. Facebook’un yerini almak güç olsa da  Quora, Pinterest ve Google+, gibi başka bir Sosyal Medya ortamının daha piyasada birincilik için çarpışmaya başlayacağını düşünüyorum.

İş

2015, bana göre Kobi’lerin yılı olacak. Teknolojinin giderek basitleşmesi, potansiyel müşterinin Internet üzerinde olması bence Kobi’lerin bu alana daha kolay girmesini ve bir anda online ortamın canlanmasını göreceğimiz bir yıl olacak.

Tabii ki bu öngörüler benim kendi fikir ve tecrübelerimden oluşuyor. Herkesin kendine göre farklı bir bakış açısı olabilir.Sizce önümüzdeki 3 yıl içerisinde neler değişecek, paylaşmak istermisiniz?

About the Author

You may also like these