Quora nedir bilen var mı?

Geçen senenin hiçbir Sosyal ağın başedemediği iki dev Facebook ve Twitter’ın senesi olduğunu söylesem herhalde yanlış olmaz. Bu trend pek de bozulacakmış gibi görünmese de bu ortama giren bir yeni oyuncunun daha olduğunu görmekteyim- “Quora”!

Aslına bakarsanız Quora öyle çok da uzay teknolojisi ile yaratılmış birşey değil.Tam tersi basit bir şekilde insan psikolojisinin sorularına cevap bulma mantığı ile doğmuş bir fikir. Aslında çok yeni birşey değil ama daha önce yeterli bilgilendirmenin olmaması, arkadaşlarınız ile aynı ortamı paylaşamıyor olmanız gibi şeylerden dolayı ulaşmak istediği noktaya pek gelemedi.

Fakat Sosyal Medya içerisinde akıllı görüşme ihtiyacının artması sebebiyle, bana göre Quora gibi ürünler online ortamda kendine çok iyi bir yer edinebilir.

Peki ama nedir bu Quora?

Quora kendini şöyle tanımlıyor: “Kullananlar tarafından oluşturulan, organize edilen ve editlenen soru ve cevaplar koleksiyonu. En önemli şey, her sorunun sayfasının o konuda birşey öğrenmek istemesi durumunda en iyi kaynak haline gelmesi.”

Soru-Cevap ağının en önemli yönü bilgidir ve sadece içeriğin kaliteli olması yeterli değildir. O bilginin ne kadar kullanılabilir olduğu ve güncellendiği dikkat çekmektedir.

Quora için belki de Twitter ve Facebook ‘daki konuları takip ettiğimiz alanın kopyası denilebilir ancak farkı soru, konu ve konuşma bazlı takip yapabiliyor olmamız.Buna bir de işaretleme, paylaşma ve beğenme özelliklerine ekleyince Quora’yı elde etmiş oluyorsunuz!

Quora ne değildir?

Bazı yerlerde insanların Quora’yı Facebook veya Twitter ile karşılaştırdığını gördüm. Ancak bu bence Elma ile Portakal (bilerek Armut demedim) arasında benzerlik kurmaya çalışmaktan farksız olur. Facebook kişi odaklı bir sosyal ağ ve Twitter kısa bilgi odaklı mesaj paylaşımortamı iken, Quora sadece bilgi paylaşmaya yönelik.

Bana göre Quora bir insanın kafasındaki bilgiyi Internet ortamında bir yere taşımanın bir yolu. Ana işleyiş prensibi çok basit – belli bir zamandır farklı yerlerde duran elementleri biraraya getir ve konsolide ederek kullanılabilir bir hale getir.

Ben Quora hakkında neden bu kadar heyecanlanıyorum?

Ben içeriğin önemine inanan birisiyim ve bilgi de bana göre güçtür, Quora ise bilgiyi kullanan bir Sosyal ağ. Aslında bunu deneyen ilk ortam Quora değil, Yahoo Answers uzun zamandır bu konuda varlığını sürdürüyor fakat çok fazla spam ve Irkçı mesajlarla dolu bir ortama dönüşünü engelleyemedi. Wikipedia, Internet üzerinde bilgi açısından belki de en büyük veritabanı ama soru cevap mantığına göre kurgulanmış değil ve bir topluluk oluşturma imkanı yok.

Quora her iki ortamın da iyi yanlarını kendinde birleştiriyor.Popularitesi gittikçe artıyor ve önümüzdeki sene daha da artacağına inanıyorum. Google tarama sonuçlarında giderek artan Quora sayfaları görüyorum.

Özetle, Quora Sosyal Medya dünyasında yeni bir oyuncu ve de diğerlerine iyi bir rakip olacağa benziyor. Hiç kullanma fırsatınız oldu mu? Yorumlarınızı paylaşırmısınız?

About the Author

You may also like these