Gerçek akıllı telefonlar

%image_alt%

Akıllı telefon(Smart Phone) araştırmacıları ciddi bir şekilde telefonlarımızdan elde edebilecekleri bilgi ile bizlerin sosyal hayatı ile ilgili izleri bulmaya çalışıyorlar. Apple ve Google bir taraftan yoğun çabalar haracayadursun Cambridge’de bir binada bizzat bunun için yaşayan insanlar var.

Massachusetts Institute of Technology’den Alex Pentland neredeyse iki yıldır 60 ailenin yaşadığı bir kampüs içerisinde sensörler ve akıllı telefonlardaki uygulamalarla onların her hareketini kayıt ediyor. Nereye gidiyorlar, ilişkileri, ruhsal durumları, sağlıkları, telefon etme ve alışveriş  alışkanlıkları gibi detaylı bilgiler ile insanların genel davranınış biçimleri hakkında genelleme yapabilecek bulgulara rastlıyor.

Bu ve benzeri cep telefonu araştırma projeleri ile Bilim Adamları insanların kararını etkileyen şeylerin neler olduğunu bulmaya çalışıyorlar. Aslında bugün zaten cep telefonu şirketleri bunu bir nebze arkadaş çevresinde kullandığı servis sağlayıcıya göre kimin hangi şirketin hattına geçeceğini tahmin etmede kullanıyorlar bile.

Robert Lee Hotz’un açıklamasına göre Amerika ve Avrupa’da kişisel tercihlerimizi neyin etkilediğini araştıracak bir sosyal ağ deneyi de yoldaymış.

Bu zamana kadar yapılan araştırmalar sadece insanın komplex yapısının sadece bir kısmı, çünkü insan davranışlarının basit kuralları olduğuna inanan araştırmacılar, şimdi de genel sağlık, kentsel planlama, pazarlama gibi konulara etkisini incelemeye başladılar.

Günümüzde, dünyanın dörtte üçü  araştırmalar için eşsiz olan cep telefonunu kullanıyor. Normal telefon ile kıyaslandığında, cep telefonları sadece bir kişi tarafından kullanılır ve kişi ile birlikte nereye giderse yanında gider. Telefon şirketleri rasgele en yakın baz istasyonuna bağlayabilmek için bu telefonların lokasyonlarını takip ederler. Bunun yanısıra telefon görüşmelerinizin süreleri ve aranan lokasyonlar da fatura için tutulur. Bunun dışında doğal olarak SMS mesajlarınız, internet üzerindeki aktiviteleriniz de kayıt altına alınır.Bazı cihazlar hatta hareketleri kayıt edebilecek, başkalarının telefonuna yaklaştığını anlayabilecek, Işığı algılayabilecek ve video veya resim çekebilecek, yön tayin edebilecek sensörler içerecek şekilde satılıyor.


About the Author

You may also like these