Twitter takipçinizi Müşteri'ye dönüştürmek.

%image_alt%Bir Şirket olarak, hedef kitleniz arasından sizi takip edenlerin çok olması işin sadece yarısıdır. Bir o kadar önemli olan taraf da tweet eden takipçilerinizi para ödeyen müşteriler konumuna çevirmektir. Sizin açınızdan 100 tane müşterinizin olup bunların yarısının alışveriş yapması, 1000 tane takipçinizin olup sadece birkaçının alışveriş yapmasından çok daha iyidir. Kısacası Twitter takipçilerinin sayısı önemli ise de kalitesi daha önemlidir. Peki, takipçilerinizi alışveriş yapan müşterilere dönüştürmek için işin püf noktaları nelerdir?

İnsan her zaman insandır

İnsanlaraın doğal bir yapısıdır bağlantıda olduğu kişilerin fikirlerine değer vermesi. Bize yabancı olan tanımadığımız kişi veya şirketlerdense, alışkın olduğumuz ve bildiğimiz yerlerden alışveriş yapmayı tercih ediyoruz. Bu yüzden eğer Twitter’da birisi sizin takipçiniz olmuşsa, rakibinizden çok sizin önereceğiniz fikri benimsemeye hazırdır.

Promosyon ve İndirimler

Twitter takipçilerinizin sizi takip ettiklerinden dolayı avantajlı olduklarını hissettirmelisiniz. Onları özel hissettirmek için sadece Twitter üzerinden yapacağınız indirim veya promosyonlar çok faydalı olacaktır. Bu onların aynı zamanda sizin sıkı takipçiniz haline gelmesine de katkı sağlayacağı gibi , retweet ederek daha fazla takipçi elde etmenizi sağlayacaktır.

Twitter Rehberleri (Directories)

WeFollow ve MrTweet gibi bazı Twitter Rehber servisleri şirketlerin online büyümesine katkıda bulunuyor. Bu Rehber’ler kimi takip edebileceğiniz konusunda öneri ve tavsiyelerde bulunuyorlar ve  işinizin Twitter üzerinde ne kadar başarılı olduğunu ölçmeniz için bir rol oynayabilirler.

Bir Şirket olarak, bu Rehber’lerde yer alarak daha fazla takipçiye ulaşma potansiyelini kaçırmayın.

Uzmanlığınızın gösterilmesi

Birçok Müşteri yeni firmalardansa  konusunda uzman firmaların önerilerine uymayı tercih eder. Twitter bu anlamda uzmanlığınızı gösterebilmeniz için ideal bir ortamdır. Takipçilerinizi iyi izleyin ve neler dediklerine bakın. Karşılaştıkları durumlarda onlara yardımcı olarak problemlerini giderin. Uyarı – Uzmanlığımı göstereceğim diye sakın aşırı promosyon verip baskıcı olmayın.

Eğer gerçekten konunuzda uzmansanız bırakın bunu Twitter kullanıcıları da fark etsin. Bu hem size olan inançlarını, hem de güveni artıracaktır.

Sonuçta Twitter takipçinizi Müşteri’ye dönüştürmek atla deve değil, yapılması gereken şey planlı bir strateji oluşturmak, istekli ve tutkulu bir şekilde bu planı uygulamak. Twitter bu işin bir kısmını potansiyel müşterilerini ile sizi aynı ortama getirerek karşılıyor, Twitter’ı verimli kullanıp kalan diğer kısmını halletmek de size kalıyor.

About the Author

You may also like these