Herkes artık "Sosyal" olduğuna göre, kendinizi nasıl farklılaştıracaksınız?

Facebook’un 600 milyon aktif kullanıcısından yaklaşık %50’si her gün vaktini burada geçiriyor. Facebook bir Ülke olsaydı, dünyanın 3. büyük Ülke’si olurdu. İnanması zor, birkaç sene önce kimsenin beğenmediği sosyal ağ, şimdilerde tıklım tıklım olmuş bir otobüs gibi. Twitter’ın da ondan kalır yanı yok.

Sosyal medya olayına iş dünyasının adaptasyonu da gerçekleşince, artık bir farklılıktan ziyade günlük hayatımızın bir parçası haline gelmeye başladı. Peki, bu kalabalığın arasında siz nasıl farklı olacaksınız? Sizin Facebook ve Twitter profillerinizin diğer milyonların arasında kaybolmaması için ne yapacaksınız? İşte, size bu oyunu farklı oynamak için birkaç öneri.

Benzersiz olun

Diğerlerinden sıyrılıp öne çıkmanın en kolay yöntemi farklı davranmaktır. Takdir görmenin bir bedeli vardır ve risk içerir. Şirketler için inovasyon içeren bir sosyal medya stratejisi hazırlamak riski öngörmek açısından faydalıdır. Fakat Facebook veya Twitter profili oluşturup yüzlerce Fan/Follower elde etmek inovasyon değildir. Aslında, şirketler sınırlarının dışına çıkıp daha önce yapılmamış yeni kampanyalarla ortaya çıkmalılar. Benzersiz olmak satış yapmak için sosyal medya kampanyalarının vazgeçilmezidir.

Kişiselleştirilmiş sosyal medya

Sosyal medya ancak bir diyalog kanalı olarak ele alındığında, en etkin şekilde kullanılmış olur. Şirketler, sosyal medyada harcadıkları eforları sonucunda müşterisi ile bağlantıya geçmeyi başarabilmelidir. İster sürekli olarak Facebook veya Twitter üzerinden servisler sunuyor olun, ister ara ara fırsatlar sunun her seferinde kişiye özel olduğunu hissetirmeniz önemlidir.

Eğer sosyal medyada yaptıklarınız kişiye dokunmayacak şekilde ise, tekrar geri dönüp planınızı gözden geçirmenizde fayda var.

Marka olan sizsiniz

Daha önce de müşterilerin markadan ziyade, gerçek kişilerle direkt muhatap olmayı tercih ettiklerinden bahsetmiştim. Sizin kimliğiniz markanızı yansıtır. Sizin Facebook ve Twitter’daki tavrınız takipçilerinizi etkileyecek olandır. Markanızı tanımlayın ve onu seçmiş olduğunuz sosyal medya platformlarında bizzat yaşayın.

Teknolojik yaklaşım

Müşteriler teknolojik markaları sever. Internet ve Smartphone’lar bu yüzyılın en teknolojik icatlarıdır belki de. Neden bunları işiniz için kullanmayasınız? Görsel açıdan zengin bir websitesi kurun ve sosyal medya ile destekleyin. Benzer şekilde lider mobil platformlar için (iphone,Android, Blackberry gibi) uygulamalar geliştirin ve size ulaşmalarını için onlara alternatif yollar sunun.

Özelleştirin
Sosyal medya profillerinizi inovatif bir şekilde değiştirmekten çekinmeyin. Kimse standart Facebook veya Twitter profillerini beğenmez. Twitter için arka alanınızı özelleştirin.Bir Facebook fan page yaratın, içerisinde özelleştirilmiş bir karşılama tabı olsun, bilgi içeren video ve başka içerikler ekleyin. Rakiplerinizin önüne geçmek için onların kullanmadığı farklı fikirleri deneyin.

Siz ne gibi taktikler kullanarak herkesin içinden sıyrılmaya çalışıyorsunuz?
Fikirlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

About the Author

You may also like these