Foursquare'den nasıl yararlanabilirsiniz?

Lokasyon bazlı servisler epey popüler olmaya başladı. Foursquare bizde en çok bilineni ama yurtdışında Gowalla diye bir uygulama da azımsanmayacak kadar çok kullanılıyor. Bazıları bunu “zaman kaybı” olarak görüp eleştiriyor fakat bence burada henüz el değmemiş bir pasta var ve bu fırsatı her zamanki gibi ilk girenler kullanacaklar.

Bu check-in olayı gerçekten zaman kaybı olsaydı, sizce dünyanın bir numaralı sosyal paylaşım ağı olan Facebook kendi içine “Places” diye birşey ekler miydi?

Foursquare nasıl çalışır?

Her lokasyon bazlı servis gibi, Foursquare de telefonun GPS özelliklerini kullanarak yerinizi tespit ediyor. Kullanıcı olarak siz de lokasyonunuzu onaylayarak(check-in) bunu teyid ediyorsunuz. Karşılık olarak size puan veriliyor veya bazı durumlarda bir rozet (Badge) kazana biliyorsunuz. Hatta bazen bulunduğunuz mekanın başkanı(mayor) olabiliyorsunuz. Kısacası arkadş çevrenize nerede olduğunuzu anlatmanın eğlenceli bir yolu.

İş için Foursquare

Kişisel ödüller güzel ama şirketler için Foursquare bir değer sunuyor mu? Evet sunuyor, tek ihtiyacı olan biraz akıllıca düşünmek ve harekete geçmek. Fouresqare’in asıl çıkış noktası insanları sizin yerinize getirmek. Bu yüzden restoran, kitapçı, spa ve masaj merkezleri, spor salonları gibi yerler için iyi bir ortam.

Foursquare’deki ekip iş için potansiyeli görmüş ve bu yüzden de iş yerleri için fırsatlar oluşturma amaçlı imkanlar geliştirmişler. Foursquare’de bir lokasyonun size ait olduğunu belirttikten sonra buraya check-in yapacak olan kişilere daha çok fırsat ve kampanya sunabiliyorsunuz.

Bir iş yeri olarak, gelenlerin birşeyler yazmasını sağlamalı (shout-out), mayor için iyi bir ödül sunmalı ve sürekli olarak check-in yapanları incelemelisiniz. Bu sayede müşteriye ulaşmak için bu imkanı en iyi şekilde değerlendirmiş olursunuz.

WOL = WOM (Word of Location= Word of Mouth)

İnsanlar bir lokasyona gelip check-in yaptıklarında, bulundukları yeri Twitter ve Facebook üzerindeki tüm çevresine yayıyorlar. Bu sizin mekanınızın sosyal medya aracılığı ile bir çok potansiyel müşteriye ulaşması anlamına geliyor. Bu pasif promosyonun yanısıra şirketler Foursquare içinde de reklam vererek ön plana çıkabilme seçeneğine sahip. Son zamanlarda bu kullanımın ciddi oranda arttığını görüyorum. Hiç aklınıza gelmeyecek ufak bir dükkanı olan bir dürümcünün bile reklamına rastladım ve helal olsun dedim.

İstatistikler

Foursquare mekanınız ile ilgili olarak size çok güzel bilgiler sunuyor:

  • son gelen ziyaretciler
  • en çok gelen ziyaretciler
  • insanların check in yaptığı zaman
  • her yeni gelen ziyaretci sayısı
  • günlük check-in grafiği
  • ziyaretcilerin cinsiyeti
  • Twitter ve Facebook’ta yapılan bildirimin bir parçası

Bu data size gerçekten performansınızın nasıl olduğunu anlamanıza yarayacak bilgiyi sağlıyor. Bu sayede kendinize bir strateji belirleyebilir ve reklamlarınızı buna göre düzenleyebilirsiniz.

Mobil deneyim

Akıllı telefonlar artık davranışlarımızı şekillendirmeye başladılar. Foursquare mobil kullanıcılara neredeyse her öncü platformda (Android, iPhone ve Blackberry) basit kullanımı olan uygulamasını sunuyor. Bu sayede iş yerleri açısından baktığınızda kişiye ulaşmak çok daha kolay hale geliyor.

 

About the Author

One thought on “Foursquare'den nasıl yararlanabilirsiniz?

Comments are closed.

You may also like these