Sosyal içerik aramada Facebook Google'a karşı

Microsoft ve Google gibi Internet’in büyük güçleri bile Facebook’un son 1-2 senedeki yükselişine gıpta ile bakıyorlar. Google özelinde diyebilirim ki, sosyal içerik arama segmentindeki savaşta Facebook’un önüne geçmek için kendi içinde ve yakın çevresinde kaldırmadık taş bırakmadı.

Bir tarafta Facebook, Microsoft ve Bing arama motorunu seçerek sosyal içerik arama konusunda gelişmeye çalışırken, diğer tarafta Google kullanıcıları arama yaparken Twitter’a login etmeye yönlendiriyor. Bu rekabet oyunu aslında sadece Facebook ve Google arasında değil, Google + Twitter ve Facebook + Bing(Microsoft) dörtlüsü arasında kızışacağa benziyor.

Sosyal içerik arama Internet üzerinde bir sonrak büyük bomba olarak öngörülüyor, dolayısıyla Facebook ve Google doğal olarak bu önemli savaşta en ufak şeyden bile ödün vermeye niyetli değiller

Facebook Sosyal içerik aramayı patentliyor

Facebook hiçbir zaman sosyal içerik arama konusundaki hırsını açığa vurmadı. Fakat geçen günlerde, dünyanın lider sosyal ağına bir patent ödül olarak verildi ve bu da sosyal içerik arama elementlerinin bazılarını içeriyordu. Nasıl çevireceğimi bilmediğimden aynen yazacağım “Curated Search” patenti şunları içeriyor:

“Arama sonuçları, sponsorlu linkler ve algoritmik arama sonuçları, bir sorguya cevap olarak oluşturulur ve aramayı yapandan farklı olan sosyal ağ üyelerinin arama sonucuna tıklaması bazında işaretlenir. İşaretciler görsel tag’lar ve bir text string veya resim den oluşur.”

Yukarıdaki ifade her ne kadar anlaşılmaz olması için çabalandıysa da, Facebook’un arama sonuçlarındaki ilgi oranını ağ içindeki bağlantı derecesi ve tıklama sayısından faydalanmaya çalıştığı aşikar.

Facebook ve Microsoft – Birbirleri için mi yaratılmışlar?

Microsoft sosyal içerik arama oyununa girişi Facebook ile partnerlik ederek, Facebook datalarından arkadaş, durum güncellemeleri ve “beğen” bilgilerini kullanmak amaçlı giriş yaptı. Aslında Microsoft’un çoktan kendine ait sosyal içerik arama özelliği var fakat dünya çapında yayılacak kadar ilgi görmedi.

Facebook zaten Microsoft ile birlikte ikinci nesil sosyal içerik arama çalışmalarına destek alıyor. Bu yüzden Facebook sosyal içerik aramayı bir ürüne dönüştürmeyi planlıyor.Dünya lideri sosyal ağ şirketinin Microsoft’u tek başına bırakıp Google ile birlikte yükselmeye devam edeceğini görmek ilginç olurdu doğrusu.

Her şekilde görünen o ki sosyal içerik arama savaşı iki başlı olacak ve yanda da Microsoft sırasının gelmesini bekleyecek.

Google – Sosyal içerik aramanın babası

Facebook belki yaklaşık 700 milyona ulaşmış olabilir fakat hala Google sosyal içerik aramanın babası konumunda. Google zaten arama reklam kazancı olarak 25 milyar dolar türetiyor. Kullanıcının girdiği veya arkadaşlarının yazdığı tüm içeriği görebilecekleri bir yer var zaten. Google, Twitter ile arama sonuçlarını zaten entegre ediyor, hem de gerçek zamanlı olarak. Aynı zamanda, Google birkaç yeni “Google Labs” planladığını açıkladı ve bunun kullanıcının sosyal içerik arama deneyimini daha iyi olmasını sağlamak için olduğunu duyurdu.

Sizce de sosyal içerik arama sanal dünyadaki yeni bomba olabilir mi? Sizce Facebook planlarıyla Google’ı sosyal içerik arama oyununda yenebilir mi? Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

 

About the Author

You may also like these