Goowitter veya Twoogle sizce ne zaman olacak?

Google dünyanın en popüler arama motoru ve Twitter da web üzerindeki en populer sosyal platform olma yolunda. Peki, Google’ın Twitter’ı satın alması mantıklı birşey olur mu?Neredeyse 1 yıl oldu Google-Twitter birleşiminin dedikodularının yayıldığı ilk zamanlardan bu yana ve öyle kolay kolay bir sonuca ulaşacakmış gibi de görünmüyor.

Bu arada 2009’dan bu yana her iki şirketin de dünya çapındaki dağılımı ciddi anlamda gelişti.

Peki, neden Google  Twitter’ı almalı ya da almak istesin?

1) Google Buzz ve Google Wave tam bir felaket

Google taraftarı olmanın yanısıra, Google’ın sosyal ağ girişimlerinin tamamen bir felaket olduğunu söylemek zorundayım. Google Buzz ve Google Wave çıktı ve kimse fark etmeden  kayboldu. Sonuçta çok da öyle fark edilecek birşey yoktu zaten her ikisinde de. Google’ın Buzz ve Wave uygulamalarını Gmail’in bir eklentisi olarak yayma stratejisi tamamen yanlıştı. Wave’in kullanıcı arayüzü hakkında yazmaya değer hiçbir şey bulamıyorum bile, kısacası Google bu konuyu batırdı.

Google Buzz özellikle kişisel güvenlik sebebiyle çok fazla olumsuz eleştiri aldı ve doğruyu söylemek gerekirse o zamandan beri de kendini toparlayamadı. Ben Google Buzz’ın Twitter’a rakip olabilecek kadar yakınından bile geçemeyeceğini düşünüyorum, bu durumda Google için kesenin ağzını açmak ve Twitter’ı alarak Wave ve Buzz’ı çöpe atma vakti gelmiştir.

2) Twitter kapasitesini aştı

Twitter gerçekten güzel bir servis ve ben de onu beğenenlerdenim fakat, artan kopma problemleri ve downtime süreleri beni hayal kırıklığına uğratıyor. “Twitter is over capacity. Too many tweets! Please wait a moment and try again” yazısı çok fazla karşıma çıkmaya başladı.

Ben gerçekten Twitter’ın son birkaç aydır katlanarak artan twitlere cevap verecek büyümeyi karşılamakta zorlandığına inanıyorum. Sunulan servis sağlam değil ve daha da kötü olacak diye korkuyorum. Tabii Twitter hala sistem odasına daha fazla sunucu ekleyebilir veya Amazon gibi daha iyi hosting hismetleri alabileceği bir yere geçebilir fakat bunun da geçici bir çözüm olacağına iinanıyorum. Bana göre, Google’dan başka hiçbir şirket artantrafiği daha iyi yönetemez. Onlar dağıtık bilgisayar yapıları konusunda tartışmasız liderler ve Twitter ekibinden çok daha fazla ölçeklenebilirlik konularında tecrübeye sahipler.

3) Microsoft’a dikkat

Microsoft Bing ile arama motoru alanında sağlam bir geri dönüş yaptı. Eğer Google Twitter’ı almazsa Microsoft mutlaka deneyecektir. Google ile arasındaki farkı kapatmak için Steve Balmer’ın şu aralar yüksek profilde satınalmalara bakındığı duyumları alınıyor. Twitter anlık bilgi almanın en harika kaynağı- son dakika haberleri, linkler, incelemeler, konuşmalar bir arama motorou için harika bir kaynak.

Siz de Google’ın Twitter’ı alacağı konusuna katılıyor musunuz? Bu acaba “Neden?”den çok sadece “Ne zaman?” sorusu mu? Her ne düşünüyorsanız yorumlarınızı bekliyorum.

About the Author

You may also like these