Gayrimenkul sektöründe doğru "Kariyer Planı" oluşturmak için beş adım

kg2

Hayatımızın her anında plan yapmak ve hazırlıklı olmak, hadi inşallah diye umut etmekten daha iyidir. Konu kendi kariyerinize gelince bu net bir stratejiye sahip olmaktan çok daha önemlidir, çünkü otomatik olarak sizi motive edecektir. Bunu rastgele kader ne getirecek tarzında beklemek, başkalarının sizin kariyerinizi düşündüğünü düşünmek, üzgünüm ama zavallılıktır.

Kariyeriniz sizin sorumluluğunuzdadır ve nasıl planlarsanız öyle gelişir. İşte size yardımcı olabilecek birkaç konu:

Güçlü ve zayıf yönlerinizi değerlendirin

Kişisel beceri ve niteliklerinize bir göz atmayı deneyin. Ondan sonra hangi iş ve şirketin sizin için en iyisi olacağına karar verin. O kadar şaşırıyorum ki, birçok kişi işe girme çabasında fakat kendi bireysel güçlü ve zayıf yönleri etrafında yapılandırılmış bir kariyer yolları yok. Şirketin sizin için uygunluğuna baktığınız kadar, işin de size uygun olup olmadığına bakmalısınız. Acaba büyük kurumsal şirkette çalışmaktan mı mutlu olacaksınız, yoksa daha esnek küçük şirketlerde mi veya girişimciliği mi tadacaksınız? Tek başınıza mı çalışmayı seviyorsunuz, yoksa takım olarak mı? Bunların hepsi çok önemli sorular ve sadece cevabını siz kendiniz verebilirsiniz.

Pazarı bilin

Tıpkı bir girişimcinin yaptığı gibi, bir işe girişmeden önce körükörüne dalmaktansa önce o işi ve sektörü inceleyin. Başarılı olabilmek için sizden beklenenin ne olduğu hakkında net bir fikrinizin olması gerekir. Buna aynı zamanda geleceğinizi kurgulamak için de ihtiyacınız olacaktır.  Sektörün ihtiyaç duyduğu niteliklerin ne olduğuna bakın ve yükselişinizi hızlandırabilecek konuları öğrenmeye çalışın. Genel olarak gelir ortalamalarının ne olduğunu inceleyin, sonunda sizi tatmin etmeyecek bir işe girmenin pek manası olmayacaktır.

Bir bilene danışın

Eğer imkanım olsaydı kariyer hayatımın ilk gününden itibaren bir Mentor edinmek isterdim. Size bilinçli ve tarafsız tavsiye verebilecek birinin yanınızda olması, büyük bir hediyedir. Kariyer açısından bakıldığında, profesyonel anlamda sizi bilen birisiyle konuşmak çok mantıklı. Sizin yeteneklerinizi bilerek size fikir verecek olan birisi, kariyerinizi doğru yönde ilerletmenize destek olacaktır.

Kendinize bir hedef belirleyin

Kariyerim boyunca kendime hep kişisel hedefler belirledim. Sene başında oturup nasıl şirket hedeflerine nasıl katkı sağlayacağımı düşünüyorsam, kendi kariyerim için de geliştirmem gereken konuların neler olduğunu ve ne yapmam gerektiğini düşündüm. Sizce de, en az şirketinizin hedefleri için harcadığınız zaman kadarını kendi kariyeriniz için harcamanız gerekmez mi? Aaa pardon buna gerek yok değil mi, şirketiniz nasıl olsa sizin için yapacaktır bunu. Pardon ama ALOOOOOOO, UYANIN LÜTFEN!!!

Unutmayın kimse sizin kadar sizin için uğraşamaz, kendinize bir hedef belirleyin ki ona ulaşmak için çaba gösterin. Koyduğum hedeflere her zaman ulaştım mı? HAYIR, ama neden ulaşamadığımı inceledim ve ne yapmam gerektiğine karar verip yeniden denedim. Ancak her defasında daha fazla sorumluluk almak veya daha farklı konulara girmek ve kendimi geliştirmek için ne gerekiyorsa yaptım. Eğer siz de kariyerinizde bir süredir ilerlemediyseniz o zaman kendinize “NEDEN?” diye sormak isteyebilirsiniz belki.

Pozitif tutum içinde olun

En önemli konulardan bir tanesi her zaman olumlu bir tarza sahip olmaktır. Ben kör bir optimist olun demiyorum, Poliannacılık oynamaya gerek yok, ama siz kendinize inanmazsanız, başkalarının da inanmasını bekleyemezsiniz.

Her zaman dediğim gibi, kendine güvenmek ilk adımdır.

About the Author

You may also like these