Gayrimenkul danışmanı için 10 Emir!

Screen Shot 2016-12-08 at 06.11.58

 Merak etmeyin burada size dini bir konuda yazı yazmayacağım, sadece Emlak sektörü içerisinde işinize  yarayacağını düşündüğüm güzel bir listeyi yayınlamak istedim. Gayrimenkul danışmanı olarak yeni başlayan  arkadaşlarla yaptığımız görüşmelerde hep aynı soruyla karşılaşıyorum.“ Başarılı olmak için ne yapmalıyım?”.  Bence bu liste başlamak için iyi bir cevap.

1.Okul hayatınızda öğrendiğiniz şey aslında ileride nasıl öğreneceğinizi gösteren bir temel, daha fazlası değil.  O yüzden asla öğrenmeyi bitecek birşeymiş gibi düşünmeyin. Çalışma hayatınızın ilk 2 ayında hoop, artık ben herşeyi biliyorum havasına girmeyin. Daima yeni şeylere açık olun ve öğrenme isteğinizi geliştirin.

2.Kendinizi akıllı sandığınız kadar akıllı değilsiniz. Sandığınız kadar akıllı olsanız bile, iş hayatı bir takım oyunudur. Tek başına herşeyi yapabilen bir Lider ben görmedim bugüne kadar. O yüzden, ekip içinde nasıl çalışılır, birlikte başarı nasıl elde edilir, gibi konulara odaklanın.

3.İlk andan itibaren bir izlenim yarattığınızı unutmayın. Bu hepimiz için bir gerçek. İş yerine kapıdan girdiğimiz anda, bir izlenim yaratıyoruz ve bunlara göre ilişki kurmaya başlıyoruz. Bunun pozitif olması için çaba gösterin. Özellikle müşterilerinizle çok kısa vaktiniz olduğundan ilk intibaya dikkat edin.

4.Sorumluluk alın. Gayrimenkul danışmanı olarak kendi işinizi açmış oluyorsunuz. Bir işin yapılması gerekiyorsa, başından sonuna kadar işin bitmesi için gereken herşeyin yapıldığından emin olun. Kendiniz yapamıyor veya yaptıramıyorsanız, Broker ile görüşerek ilerlemekten çekinmeyin.

5.Ne kadar çok çalışırsanız başarılı olma şansınızı o kadar artırabilirsiniz. Çok çalışma ve elde edilen sonuçlar sizleri bir sonraki fırsatlara yönlendirecektir. Başkalarına bakıp neden o böyle, neden bu şöyle demek yerine kendinize odaklanın.

6. Dinlemeyi öğrenin, öğrenmek için dinleyin. Bu söylemesi kolay, ama uygulaması çoook zor bir kuraldır. İnanın ben kendim için hala bu konuda zorlanıyorum. Bazen aklımdakini söylemeye o kadar çok odaklanıyorum ki, karşı tarafın söylediğini tam dinlemiyorum. Böyle olunca, karşı taraftan öğrenebileceğim bilgiyi kaçırmış oluyorum. Oysa Gayrimenkul danışmanının amacı karşı tarafın ne istediğini doğru anlamak ve ona göre çözüm üretmektir.

7. Hazırlıklarınızı her zaman yapın. Özellikle katılacağınız müşteri görüşmesi öncesi konu ile ilgili bilgileri hazırlayıp yanınıza alın. Gereksiz görüşmelerle boşa vakit harcamayın. Portföy oluşturmak için zamanınızı iyi kullanın.

8. Müşteriler ne talep ediyor, siz buna nasıl karşılık veriyorsunuz bunları inceleyin. Her görüşmeden sonra bir sonraki seferde neyi daha iyi yapmanız gerektiğini belirleyin.

9.Zayıf noktanızı bilin. Bu kendinize bir SWOT analizi yaparak basitçe elde edebileceğiniz bir bilgi. Herkes her konuda iyi olacak diye birşey yok. Zaten öyle birisi de yok. Güçlü yanlarınızın avantajından yararlanacağınız gibi, zayıf yönlerinizi de bilerek onları nasıl tamamlayacağınızı belirleyip, yine avantaj elde edebilirsiniz. Bazen ekip içerisinden bir başkası bu konuda hemen kolay çözüm olabilir. İyi takımlar, farklılıklarını bilip bunları kullanarak birlikte çalışabilen ekiplerdir.

10.Çevrenizi oluşturun. Bu konu “Networking” diye adlandırılıyor. Çevrenizde kimin hangi konuda uzman olduğunu bilin ve kişiyle iletişim halinde kalın. Bugün LinkedIn gibi araçlarla bu artık gerçekten çok kolay ama Sosyal medyanın çeşitli mecralarında sürekli Gayrimenkul danışmanlığı yaptığınızı hatırlatacak konular paylaşmayı da ihmal etmeyin.

Son söz: Bence her şeyden önemli olan, asla yerinizde saymayın, odaklanıp harekete geçin. Hem kendinizi geliştirin hem de Emlak sektöründe çözüm arayanlara yardımcı olun!

About the Author

You may also like these