Pinterest nedir ve işiniz için nasıl kullanabilirsiniz?

Pinterest nedir ve işiniz için nasıl kullanabilirsiniz?Resmi olarak Pinterest son çılgın sosyal medya aracı olacağını belli etmeye, yeni ve şık görünümüyle Twitter ve Facebook üzerinden “beğen”ileri toplamaya başladı. Tıpkı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi, kullanıcılar olayın ne olduğunu anlamak için hemen üye olmaya yöneldi. Eğer tarih tekerrür ederse, diğer sosyal medya ürünlerinde de gördüğümüz gibi önce yoğun bir kullanıcı girişi olacağını ve daha sonra düşen aktif kullanıcı rakamlarına ulaşacağını düşünüyorum. Yani bu noktada dikkatli olun, hemen  pazarlama aktivitelerinizin ana mecrası olarak benimsemeyin ve tıpkı diğer sosyal medya servislerinde olduğu gibi burada da aktif bir kullanıcı olmazsanız ürünün faydalarını tam anlayamazsınız.

Pinterest nedir?

Pinterest, bugün en popüler sosyal medya siteleri arasına yeni katılan bir üründür. Diğerlerinden farkı, yazılı içerik yerine resim ve video kullanmasıdır. Kullanıcıların sanal bülten panosuna beğendikleri resim ve videoları raptiye ile tutturmalarına imkan sunuyor. Bu sadece kendi yükledikleri değil, aynı zamanda online olarak izledikleri ve buldukları websitelerinden seçtikleri de olabiliyor.

Daha sonra bu raptiye ile panoya tutturulan içerikler arkadaşlar ile paylaşılabiliyor. Onlar da kendi panolarına koyabilir veya kendi arkadaşlarına paylaşabilirler. Asıl amaç ortak ilgi alanlarını resim ve video ile paylaşmak.

Şimdilik üyelik sadece davetiye şeklinde olabiliyor, fakat anlaşılan popularite arttıkca davet edilme olasılığını hızlandırıyorlar.

Pinterest’i işimi için nasıl kullanabilirim?

Şimdilik Pinterest iş amaçlı limitli bir kullanıma sahip gibi görünüyor. Herhangi bir pazarlama mecrası sunmuyorlar. Ama iş modellerini analiz ettiklerini ve yakın zamanda bununla ilgili ortaya çıkacaklarını biliyoruz. Ama bu hiçbirşey yapılamayacağı anlamına da gelmiyor. En azından sitenize tarfik üretmek, potansiyel müşteriyi çekmek için kullanabilirsiniz.

Pinterest herkes için değildir.

Her zaman dediğim gibi her sosyal medya platformu her işe uygun değildir. Burada da aynı kural geçerlidir, eğer siz işinizi resimler ve videolar ile ifade edemiyorsanız, burada birşeyler yapmaya çalışmak zamanınızı boşa harcamak anlamına gelebilir. Eğer bu kategoriye giriyorsanız, öncelikle işinizi görselleştirme yolunda adımlar atmalısınız. Unutmayın ki dünya daha çok görsel içerikleri paylaşmaya doğru gidiyor!!!

Nereden başlanabilir?

Eğer davet edilirseniz kendi kullanıcı profilinizi oluşturup, kendi web sitenizde bulunan resimleri raptiyelemeye(“pin”lemeye) başlayabilirsiniz.Ama bu yeterli olmayacaktır.

Sizi sıkı takip edecek bir ağa ihtiyacınız olacak ve bunu Facebook ve diğer sosyal medya siteleri üzerinden yapılandırmak durumundasınız. Buradaki amaç diğer pinterest kullanıcılarının sizin içeriğinizi beğenip repin(yani kendi arkadaşlarının göreceği şekilde paylaşmalarını) sağlamak. Aslında Twitter’daki mantığın aynısı ama yazı yerine resim ve video kullanılmış hali diyebiliriz.

Önemli olan diğer kullanıcıların sizin paylaşmış olduğunu içeriği ilgi çekici bulmaları ve kendi panolarına pinlemeleri. Tıpkı diğer sosyal medya imleme(bookmarking) sitelerinde olduğu gibi Pinterest de tarayıcınıza (browser) bir eklenti ile direkt beğendiklerinizi pinlemenize imkan sunuyor.

Bazı öneriler

Mesela kendinize ait bir kişisel eğitim işi yapıyorsanız, müşterilerinizin çalışırkenki resimlerini çekip koyabilirsiniz (İzin almayı unutmayın tabii). Sonra bu müşterilerinizin bu resimleri kendi panolarında pinlemesi için paylaşabilirsiniz. Böylece onlar da arkadaşlarına bunu paylaşmış olacaklar ve siz de belki potansiyel başka müşterilere çok kısa sürede ulaşmış olabileceksiniz. Pinterest panoda sitenize bir link eklediği için de sosyal backlink elde etmiş olacaksınız ve trafiğinizi yükselteceksiniz.

Pinterest potansiyeline erkenden ortak olun

Şimdilerde Pinterest topluluğu resim ve videoları arkadaşlarıyla paylaşmayı sevenler arasından yeni kuruluyor. Tüm fırsatlar henüz oluşmuş değil, fakat bu da ilkler arasında yer almak için iyi bir fırsat. Böylece yaratıcılığınızı konuşturup rakiplerinizden önce birşeyler yapabilme imkanına sahipsiniz.

Orjinal fikirlerinizi benimle de paylaşırsanız sevinirim.

About the Author

3 thoughts on “Pinterest nedir ve işiniz için nasıl kullanabilirsiniz?

  1. Ömür,

    Selam, oldukça güzel bir yazı olmuş. Blog’un gün geçtikçe daha iyi bir başvuru kaynağı haline geliyor. Ben de yararlanıyorum ve yararlanacağım daha uzun süre(izin verirsen ve kaynak göstererek elbette:) Pinterest hakkındaki fikirlerine katılmakla beraber bence şu ana kadar bulunmuş en iyi dijital pazarlama aracı olduğunu düşünüyorum. İnsanların günümüzde yazı okumak için fena tembel olduklarını ve okuma alışkanlıklarının twitter gibi araçlarla iyice değişerek 140 karakterden daha fazlasına konsantre olamamaları gibi sonuçları doğurmasından kaynaklanan sorunları aşmak için sadece görsel öğelerle paylaşım ağı fikri dahiyane! Bu arada insanların facebooktan daha fazla görsel içeriği burada paylaşacağını ve modadan, yeme içme’ye, otomotivden, gezi alışkanlıklarına kadar birçok bilgiyi gönüllü vereceklerini düşünürsek müthiş bir veri kaynağı olacak. Twitter ve facebook bu konularda hala iyi birer araç ama insanlar orada sadece sevdikleri beğendikleri ve ilgi alanlarına giren veya hoşlarına gidebilecek görselleri kullansalar bile başka şeylerle konuları dağıtıyorlar. Pinterest neredeyse derleyip toplamış olacak bunları. Çünkü bu mecrada yediğin güzel bir yemeğin ya da bunu yediğin lokanta, cafe neyse veya o yerin şehre bakan manzarasını çekip koyabileceğin ve birçok fikri bir anda görüp, gösterebileceğin bir yer. Ha bunu sadece firmalar mı kullanacak bilgi almak için? Hiç sanmam twitter eski tweet’leri satmış!!!Facebook’un bilgileri şirketlere satıp satmadığı tartışıladursun onlar timeline ile nokta atışı yaptıklarına inanıyorlar. Zaten bu şekilde reklamları tam olarak ilgili insana yapılmış oluyor yeni timeline sayesinde. Eh geriye google kaldı ki bence geriden gelse de ileride hayatımızda en büyük alanı google, google plus ve yan ürünleri kaplayacak, bu yüzden çok büyümeden google pinterest’i satın alabilir. (yakışır da, ikisininde çok güzel arayüzleri var kolay ve pratik)Kısaca Pinterest bilgileri satarak, facebook gibi reklam yaparak, yeterince büyüyünce google satılarak ya da kendisi yatırım yapıp büyüyerek ve yeni taktikler geliştirerek çok ciddi para kazanır ve düşmesi beklenen bu kullanıcı sayısı gelecek sene milyon olur derim ben:)Eğer bunlardan biri olmaz ise ben bu işten gram bir şey anlamamışım demektir:))şimdilik 20 kişi olan bu ekip oldukça pratik, kolay kullanılan ve şık tasarımıyla şimdiden coştu bile… Muhtemelen şu anda bile büyüyerek 30-50 kişi olmuş ve biraz daha yatırımla başka işlerle uğraşmaya ve yeni çalışanlar aramaya başlamışlardır. Amerika ve dünya ölçeğinde en çok tıklanan 100 siteye girmelerine ramak kaldı. Sosyal ağ demiyorum dikkat edersen “site” diyorum. Kısaca şu an param pulum olsa ve pinterest halka arz filan edilse alırdım bunların hissesinden:) Paylaşımlarını seviyor, okuyor, yenilerini bekliyorum.
    Selamlar, sevgiler

  2. Evet çok güzel açıklamışsınız,elinize sağlık,bu yanzıdan sonra kayıt olmaya çalıştım fakat malum,ingilizce olmayınca zor oluyor…bu tarz bir site aradım türkçe olsun istedim ve resimpanosu adında bir site buldum,içeriği aynı gibi…Kullanan varmı acaba ?lütfen paylaşsın

Comments are closed.

You may also like these