Dijital Pazarlama nedir?

2012 yılının ilk çeyreğini tamamlarken gelen genel sorulara bakarak aslında Dijital Pazarlama’nın ne olduğu konusunda biraz açıklama yapmam gerektiğini düşündüm. Burada, biraz Dijital Pazarlama’nın temelinde yatan konulardan bir pazarlamacı bakış açısıyla bahsetmeye çalışacağım. Teknik jargondan uzak durmaya çaba göstereceğim, fakat arada mecburen kullanacağım bazı ifadeler olacaktır, o yüzden şimdiden kusura bakmayın.

Dijital Pazarlama nedir?

Şimdi aslında buraya kitaplarda yer alan bir tanımı koyabilirdim, fakat bunun bize birşey ifade edeceğinden emin olamadığım için kendimce anladığım şeklini paylaşmak istiyorum. Bana göre dijital pazarlama, pazarlamacıların hem dijital hem de pazarlama dünyasından en iyi teknikleri biraraya getirerek oluşturdukları harmandır. Bir taraftan hala pazarlamanın temel kuralları geçerliliğini korurken diğer taraftan dijital pazarlama da sadece yeni alternatif bir kanal olarak görülmemelidir. Tam tersine pazarlama için yeni bir yaklaşım fırsatıdır ve kullanıcı davranışlarını anlamaya en uygun araçtır.

Dijital Pazarlama ne DEĞİLDİR??

Belki de Dijital Pazarlama nedir diye bakmaktansa, ne değildir diye bakarak anlamaya çalışmak daha kolay olabilir. TV, Radyo, Gazete gibi geleneksel pazarlama yöntemleri dijital pazarlamanın başka bir formu değildir. Bu kanallar, geçmişte uzun süre başarılı olmuş olabilir, fakat günümüzde o kadar da etkili değiller.

Bana göre geleneksel yöntemler 2 konudan dolayı etkisini yitirmeye başladı-tek taraflı iletişim ve anında geri bildirim alamama. Doğrusu ben pazarlamanın daima iki yönlü olması gerektiğine inananlardanım.Maalesef geleneksel yöntemler pazarlamacı ile müşteri arasında böyle bir imkan sunmuyor. İkinci olarak internet ve sosyal medya kullanımı o kadar hızlı gelişti ki, anlık iletişim bir standart oldu.

Geleneksel yöntemlerin odağı “görüntülenme (impressions)” üzerindeyken, dijital pazarlama daha çok müşteriye yaşatacağı deneyime odaklanmakta.

Dijital Pazarlama Kanalları

Geniş birbakış açısıyla baktığımızda Dijital Pazarlama’nın kalbi İnternet’tir.Burada web, email, IM, RSS, video gibi pazarlamacıların kampanyaları için kullanabilecekleri bir sürü araç sunulmaktadır. Akıllı telefonların ve tabletlerin müthiş büyümesi ile birlikte, bu alanda da farklı bir kanal oluşmaya başladı.

Son olarak dijital pazarlamanın elçisi olarak sosyal medyayı anmamak olmaz tabii. Her ne kadar ilk başta odakları kişilerin yaptıkları üzerinde yoğunlaşmış olsa da, geçen yıllar ile birlikte Facebook ve Twitter bir dönüşüm ile değerli bir Dijital Pazarlama aracı haline geldiler.

About the Author

You may also like these