Sosyal Medya ve CRM – Birbirleri için yaratılmışlar!

 

Sosyal medyanın şirketler için iyi yönde değişim gösterdiğini kabul etmemek elde değil. Satış, pazarlama ve müşteri odaklılığı konusunda daha önce hiç düşünülmemiş alanları ortaya çıkardı. Birçok şirket Müşteri Yönetim İlişkilerini (CRM) kendileri için öncelikli olarak kabul etmeye başladılar. Sosyal Medya yaratıcı uygulamaları ve kendi kendine hizmet etme modeliyle CRM’in popüler olmasında etkin bir rol oynadı.

Bir şirket için maximum verimi elde etmeyi düşündüğümüzde Sosyal Medya ve CRM’in doğru kombinasyonunu kurgulamak gerekir. Her ikisi de birbirini tamamlayan özelliklere sahiptir ve aslında birbirleri için yaratılmışlar bile diyebiliriz 🙂

Zaten bu ikilinin birlikte kullanımı çok popüler  olunca son birkaç yılda “Sosyal CRM” adıyla anılmaya başladılar.

Sosyal Medya

İster Twitter, Facebook, YouTube olsun veya herhangi bir başka sosyal ağ, dünya genelinde milyonlarca şirket bu ortamları pazarlama ve reklam amacıyla kullanıyor. Artık tamamen online müşteri hizmetleri ve geri bildirim mecrası olarak yerlerini sağlamlaştırdılar.

CRM

CRM’in temel prensibi çok basit – Müşteri Kral’dır ve kral ile aranda bir husumet doğmasını asla istemezsin. CRM artık eskiden anlaşıldığı gibi sadece kullanıcı anketlerinden ibaret değildir. Tam tersine şirketin operasyonlarına direkt etki eden önemli bir bileşenidir.

Anket veya sorularla birşeyler elde etmekten çok daha doğal bilgi kaynağı olduğundan, sosyal medya ile CRM birbirleri için çok uygunlar. CRM işlere süreç odaklılığını getirirken, sosyal medya da müşteriye ulaşmanın eşsiz yöntemlerini sunmaktadır. Bu güçlü kombinasyon sayesinde müşteri topluluklarıyla yakınlaşma sağlanabilmektedir. Şirketler CRM uygulamalarının müşteri tarafını Facebook veya Twitter ile entegre edebilirler ve bu sayede anlık güncel bilgilere ulaşabilirler.

Sosyal CRM

Sosyal CRM platformları hızla gelişiyor ve Sosyal medya platformlarından maksimum verimi elde edecek şekilde tasarlanıyorlar.Sosyal CRM, online müşterinin yeni sesi olarak kazan-kazan modeli üzerine kurgulanıyor.

Bana göre Sosyal CRM özellikle büyük şirketler için oyunun kurallarını değiştirecek olan bir oyuncu. Peki, ya siz ne dersiniz?

About the Author

You may also like these