Batan bir şirketi Sosyal Medya ile kurtarabilirmisiniz?

Bana genelde hep işleri kötü giden ve batmak üzere olan bir şirketin kendini Sosyal Medya sayesinde kurtarıp kurtaramayacağını soruyorlar. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin işe yaramadığı bir noktada, Sosyal Medya bir tılsım olabilir mi?

Şahsen, dünyanın henüz Sosyal Medya’nın işe etkisi açısıdan gerçek potansiyelini gördüğüne inanmıyorum. Bana göre iyi planlanmış bir Sosyal Medya Stratejisi hiç tahmin edilemeyecek mucizelere yol açabilir.

Biraz işin temeline inelim

Sosyal Medya, “insan sosyal bir yaratıktır” mantığından yola çıkıyor ve  sosyalleşme ihtiyaçlarımızın şirketler tarafından kullanılmasına olanak veriyor. Bir şirket kurmak hiç de basit değil, hele onu büyütmek daha da zor. Müşterilerini umursamayan bir şirket , varlığını sürdüremez.Müşteriler de Sosyal medya’nın odağında olduğuna göre sizin de olmanız gereken yer belli.

Müşteri Kral’dır ve Sosyal Medya da Kral’ı yaratır.

Müşteri Hizmetlerini Geliştirmek

Çok iyi ürünleri olmasına ve reklamlar için yüklü miktarlar ödemelerine rağmen başarısız olan şirketler gördük, peki neden?– Çünkü bir şirketi işletmenin en önemli noktası olan -İyi müşteri hizmetini – gözden kaçırıyorlar.

Sosyal Medya, müşteri ilişkilerini ve dolayısıyla onlara sunulan hizmetleri farklı bir boyuta getiriyor. Facebook & Twitter gibi bu işin lokomotifleri kullanılarak interaktif bir Müşteri Hizmetleri Merkezi oluşturulabilir, üstelik bedava 🙂 .

İtibar önemlidir

Bir şirket için itibar önemlidir. İyi bir ürün üretmek, bunu iyi bir marka olarak dünyaya sunmak ve geliştiğini görmek. Buna karşın müşterileriniz ürünlerizi beğenmez ve hizmetlerinizden memnun kalmaz ise itibar zedelenmeye başlar.

Sosyal Medya iki tarafı keskin kılıç gibidir. Şirketinizin itibarını çok hızlı bir şekilde artırabileceği gibi, bir o kadar hızlı da yerlere serebilir.

İlişkiler

Sosyal Medya sadece müşterilere ulaşmak için bir yöntem değildir. Aynı zamanda tedarikçiler, bayii ve partnerler için de ilişki kurulmasında etkilidir. Çok iyi bir ürün, etkili bir satış kanalı olmadığında çok az değerlidir. Bir çok şirket aslında en zor olan kitle oluşturma konusunda Sosyal Medya’yı kullanmaya çalışıyor.  Bunun için Sosyal Medya  bir nevi şirketlerin globalizasyona giden geçitidir diyebiliriz.

Girişimcilik ve Sosyal Medya – Tencere, kapak olayı

Yeni bir girişim başlatmak, her zaman limitli bütçe ve büyük rakiplerle yüksek risk almayı gerektirir. Fakat iyi planlanmış bir Sosyal Medya stratejisi ile işler biraz daha kolaylaşabilir. Yeni girişimler her zaman yüksek pazarlama masraflarına katlanamaz ama Sosyal Medya ile zaten buna ihtiyaç da yok.

Şirketinizin yok olmasına izin vermeyin, Sosyal Medya’yı entegre edin ve geleceğiniz için neler getirdiğini görün!

About the Author

You may also like these