Twitter,Facebook'tan daha popüler hale geldi mi?

Facebook Twitter Twitter is Most Popular Social Media Platform for BusinessesVirgin Media Business‘ın hazırladığı bir araştırmaya göre, özellikle İngiltere’de, birçok işyeri, müşterileri ile ilişkileri için Facebook’dan çok Twitter’ı kullandıklarını söylüyor. Bu araştırma daha çok İngiltere ile sınırlı kalırken, Twitter birçok ülkenin iş dünyasında gerçekten Facebook’u aşıyor.

Virgin Media Business araştırma sonuçları

Araştırma 5,000 İngiliz şirket üzerinde yapılmış ve sosyal medyayı kullananlar arasında %33’lük bölümünün Twitter, %32’li bölümünün ise Facebook kullandığı ortaya çıkmış. MySpace ise %29’luk oran ile 3.sırada yer alırken, Blog %19 ve YouTube %17 oranlarında kalmış.

Twitter basit, o kadar.

Twitter altın kuralı – “Yeterince basit olmazsa, yeterince kullanılmaz”. Gerçekten de Twitter kullanmak (ister kişisel ister iş amaçlı)çok kolay. Bazı sosyal medya uygulamaları gibi karışık yapısı yok.

Twitter’a kaydolmak çok basit , buna karşın bazı kullanıcılar Facebook’un arayüzleri arasında kaybolabiliyorlar.Benim bile Facebook sayfamda değişiklik yapmak için bir sürü video izlemem gerekti.

Twitter basitliği sayesinde gelişiyor. Facebook gibi mahremiyet konularıyla uğraşmıyor ve gayet güvenli. Bu yüzden de özellikle şirketlerin daha çok Twitter’ı seçmesi bana göre bir süpriz değil.Ancak Türkiye’de henüz  Facebook çılgınlığından çıkıp Twitter’a dahil olanların sayısı yurtdışındaki kadar çok değil.

İstisnalar kaideyi bozmaz

Her ne kadar sıkı bir sosyal medya taraftarı olsam da, şirketlerin Twitter konusunu iyice düşünmeden bu konuya dalmalarına karşıyım. Özellikle yüzyüze temasın şart olduğu sektörlerde tweet ana iletişim noktası  olmaması gerekir.

Twitter bir sihirli ürün değil ve hiçbir zaman da olmayacak zaten fakat anlık olarak müşteriye erişmek adına kullanılabilecek en iyi uygulama.

Mutlu Tweet’ler!

About the Author

You may also like these