Sosyal Medya’daki varlığınızı pekiştirmek için 7 Yöntem

The Social Media Tree e1307513588770 7 Ways to Give Your Social Media Presence a Boostİş dünyasında Sosyal Medya ile ilgili olarak birçok şey söylendi ve tartışıldı.Çeşitli analiz ve araştırmalar, şirketler arasında Sosyal Medya’nın bir norm olmaya doğru gittiğini ve farklılık getiren bir konu olmaktan uzaklaştığını göstermeye başladı.

İster büyük, Global bir şirket olsun , ister KOBİ herkes Sosyal Medya’ya dahil olma modunda. Fakat şirketiniz adına Facebook ve Twitter hesabına sahip olmak işinize iyi gelecek diye bir kaide yok.Proaktif bir şekilde varlığınızı daha çok belli edecek ve sizi ortaya çıkaracak şeyleri bulmanız gerekmekte. İşte yardımcı olabileceğini düşündüğüm 7  başlık.

Farklılık

Sanırım kimse ikinci Hasan, Hüseyin olmak istemez. Odağınızı sizi diğerlerinden farklı kılacak olan konulara verin.Kaliteli ve başka yerde bulunamayacak içerik paylaşın.Kendinizi diğerlerinden ne  kadar farklılaştırabilirseniz işinize olan etkisi de o kadar çok olacaktır.

Dahil edin

Bir sürü paralar harcayarak Facebook ve Twitter profilleri oluşturan şirketler var, ancak asıl unuttukları şey hedef kitlelerini sürekli dahil etmek. Eğer hedef kitleniz ile bir iletişim kurmaz onları tartışmalara dahil etmezseniz, profiliniz sonunda katmadeğeri az olan bir websitesine benzeyecektir.

Dinleyin

Şirketler Sosyal Medya’nın çift yönlü bir yol olduğunu unutmamalılar.Gerektiğinde susmalı ve karşı tarafı dinlemeliler. Cevap verirken de onları ne kadar iyi dinlediklerini göstermeliler. Bazı şirketler bu ortamları karşı tarafı dinlemek yerine onlara reklam yapılacak bir mecra olarak görerek harekt ediyorlar.Bana göre bu yaklaşım Sosyal Medya dünyasında bir yokoluşun başlangıcıdır.

Entegre edin

Sosyal Medya’nın ana mantığı bir topluluk ruhu içermesi. Bu sebeple pazarlama aktivitelerinizin diğer parçalarıyla Sosyal Medya’yı entegre etmeyi unutmayın. Hayatınızın içinde olan Sosyal Medya’yı kullanarak gerek e-mail altındaki imzanızı gerek profillerinizi bir fırsat bilin ve buraları kullanarak kampanyalarınızı aktif bir şekilde topluluklara iletin ve onların da arkadaşlarıyla paylaşmasını sağlayın.

Teknoloji

Facebook ve Twitter’ı n bu kadar başarılı olmasının sebebi, teknolojideki değişimlere çabuk adapte olabiliyor olmalarıdır. Facebook şimdilerde kendi API’lerini kullanarak başka websiteleri üzerinde yorum yapılmasına imkan sunuyor. Şirketinizin varsa blog’unu Facebook ile entegre etmek getireceği trafik ve hareketlilik açısından iyi bir çözüm olacaktır.

Reklam

Yarışmalar, bedava ürün dağıtımları, indirimler gibi konularla Sosyal Medya’daki varlığınızın reklamını yapın. Sizi takip edenleri sadık bir takipçi ve müşteriye çevirmek için ödüllendirin.İnsanlar yarışmaları sever, ayrıca kim bedava birşey istemez ki? Promosyon kampanyaları markasının hızlıca yayılmasını isteyen şirketler için güzel fırsatlar getirir.

Rekabet edin

Dışarıda bir savaş var. Rakipleriniz Sosyal Medya’da en üstte yeralabilmek için tüm silahlarını ateşliyorlar. Eğer rekabet etmek istiyorsanız buna hazırlıklı olun ve sakin ama sabırlı bir şekilde bir sonraki hamlenizi planlayın. Planlı davranmak için göstereceğiniz sabır, size başarı olarak geri dönecektir.

About the Author

You may also like these