Sosyal medya yatrımınızın geri dönüşünü nasıl ölçersiniz?

Social Media ROI e1288072860267 How to Measure Your Social Media Return On Investment Birçok şirket teknoloji adaptasyonu sözkonusu olduğunda basit bir kuralı takip eder – Eğer bana para kazandıracaksa yatırım yapmaya değer. Sosyal Medya da bu konunun dışında kalmıyor elbette. Şirketler Sosyal medya’nın faydasını görmedikleri sürece buraya yatırım yapmaktan kaçınıyorlar.

Bu yüzden bir Sosyal Medya meraklısı olarak kendimce bir sorumluluk üstlenip, şirketleri bu konuda eğitmek ve Sosyal Medya’ya yapacakları yatırımın nasıl geri döneceğini hesaplamaları konusunda yardımcı olmaya karar verdim. Umarım bu onlara Sosyal Medya’nın işlerine olan etkisini anlamaya ve takdir etmeye yardımcı olur.

Sosyal Medya geri dönüşü (ROI) ölçülebilir mi?

Tabii ki ölçülebilir. Aksi taktirde Sosyal Ağ’ları kullanarak bu kadar çok başarı hikayesi ortaya çıkıp, yenilikci yaklaşımlar sayesinde bu noktalara geldiklerinden bahsederlermiydi? Şimdi “Acaba?” sorusunu bir kenara bırakıp, asıl konumuz olan “Nasıl?”a bakalım.

Sosyal Medya geri dönüşünü (ROI) nasıl ölçeriz?

Birçok Sosyal Medya konusunda uzmanının bu konunun çok karışık ve zor olduğunu çünkü kural veya kılavuzların olmadığını yazdığını gördüm. Ben böyle düşünmüyorum. Fakat kabul edelim ki bu iş kalitatif faktörlere göre değişkenlik göstermekte ve Sosyal Medya Planınınızın önemli bir parçasını teşkil etmekte.

Basitce bakasak, ROI = (Gelir – Yatırım)/ Yatırım.

Buna göre Sosyal Medya ROI’yi artırır, çünkü:

1)    Gelirinizin artması konusunda yardımcı olur,

2)    Düşük yatırım gerektirir.

Sanırım formüle bakınca demek istediğimi anlayacaksınız.

Hedef belirleme & Temel oluşturma

Buna inanmak zor olabilir ama şirketlerin çoğu net hedefleri olan bir Sosyal Medya Planı oluşturma konusunda başarılı olamıyor. Bunu başarmak için öncelikle bir temel oluşturulmalı ve bu temel şu anki durumu yansıtacak doneleri içermeli.

Oturup şu anki hedefleri ve buna ilişkin rakamları bir kenara yazın. Nerede olduğunuzu bilmek de nereye gitmek istediğinizi bilmek kadar önemlidir. Temel olmadan bir yatırımın geri dönüşünden (ROI hesaplamasından) bahsetmek mümkün değildir.

Sosyal Medya açısından temel olarak bakmanızın faydalı olacağı rakamlar şunlar olabilir:

* Twitter takipçi sayısı

* Facebook Fan sayısı

* Retweet edilme sayısı

* Twitter & Facebook’da görüntülenme sayısı gibi…

Konu sadece gelir mi?

Normalde finansal olarak bakıldığında ROI  gelir ve kar ile ilintilidir fakat işin içine Sosyal Medya girince bu biraz farklılaşabiliyor. Twitter, Facebook ve diğer Sosyal Ağ’lardan elde edilen gelir her zaman finansal anlamda ölçülebilir olmayabilir. Burada websitenize trafik (yani daha çok müşteri) çekiyor olabilir, bir markanızın veya şirketinizin tanınırlığını artırıyor olabilir, hatta müşteri nezdinde güven sağlamaya yönelik sonuçlar elde ediyor olabilirsiniz. Tabii ki  Sosyal Medya’nın ROI hesaplamasındaki bir amacı da tasarruf etmeyi sağlamak. İyi planlanmış bir Sosyal Medya Stratejisi reklam ve pazarlama bütçesini ciddi bir şekilde düşürebilir.

Periyodik olarak monitör edip harekete geçin

Çoğu şirket Sosyal Medya’ya dahil olup getirisini gördükten sonra, bununla yetinip başka bir şey yapmadan mutlu oluyorlar. Oysa kaçırdıkları fırsatları düşünmüyor ya da göremiyorlar.

Aslında periyodik olarak işin nasıl gitiğini takip etmek ve temel durmua göre ne noktaya geldiğine bakmak gerekir. Eğer hedeflerinize ulaşamadığınızı görüyorsanız, harekete geçmenin tam zamanıdır. Ama istediğiniz hedeflere ulaştıysanız da arkanıza yaslanıp rahatlamayın. Bunun üzerine bir adım daha ekleyerek eforlarınızı bir üst adıma geçmek için harcamaya başlayın.

Sizin şirketiniz nasıl hesaplıyor Sosyal Medya konusundaki geri dönüşü? Sizce de Sosyal Medya için ROI hesaplamak gerçekten bu kadar zor mu? Yorumlarınızı beklerim.

 

About the Author

You may also like these