Twitter'da yapılmaması gereken 7 şey

Twitter ilk çıktığında herkes 140 karakter ile özellikle de iş yerleri için anlamlı bir iletişim yapılamayacağını düşünüyordu. Yıllar Twitter’ın kendine yaptığı eklentilerle bunun tam tersini göstererek onu iş yerleri için en uygun sosyal medya aracı haline getirdi.

Şirketler 140 karakter ile verilebilecek mesajların değerini anladılar ve Twitter’a hızlı giriş yaptılar. Bu hızlı giriş sebebiyle, şirketler biraz dikkatsiz davranarak her şeyi deniyorlar fakat bazı şeylerin yapılmaması ve bu yönde bir prensip ya da bir kılavuz oluşturulması gerekir.

İlginç bir şekilde birçok sosyal medya uzmanı Twitter’da hep nelerin yapılması gerektiği konusunda birşeyler yazıyorlar. Bunun yanısıra yapılmaması gerekenleri de bahsetseler keşke diye düşünüyordum. Madem öyle bari ben kendimce YAPILMAMASI gerekenleri yazayım dedim.

1) Aşırı Tweet/Re-tweet

Bazı şirketler Twitter’ı fazlasıyla kullanıyorlar. O kadar çok tweet ediyorlar ki rahatsız edici oluyorlar. Hatta bazı tweetler tekrarlanıyor işte bu gerçekten sevimsiz oluyor. Neyi nasıl tweet edeceğiniz konusunda biraz düşünceli davranmalısınız. Sabah akşam aynı şeyleri görmek isteyen bir kitle olacağını hiç zannetmiyorum

2) Herkesi ve herşeyi takip etme

Twitter ancak bir hedef kitleniz varsa uygun şekilde çalışır. Eğer sizi takip edeceğini umarak takip ettiğiniz kişiler varsa ve bunun müşteri sayınızı artıracaağını düşünüyorsanız, bunu unutun. Biraz efor sarf edin ve gerçekten sizin işiniz ile ilgili olabilecek kişileri takip edin. Aynı zamanda otomatik takipler belki takipçi sayınızı artırabilir ama kalite konusunda bir katkı sağlamaz, o yüzden her iki seçeneği de iyi tartarak başlayın.

3) Suistimal

Twitter üzerinde temkinli olmalısınız. Eğer uygunsuz cümleler ve ifadeler kullanırsanız şirketiniz en zayıf noktasından vurularak zarar görürsünüz. Akılcı bir dil kullanarak başkalarına karşı saygılı bir tavır kullanın.Takipçileriniz ne de olsa insan ve onların gerçek duyguları var. Bu durumda onları inciterek kendinizden uzaklaştırmak istemezsiniz değil mi? “Size nasıl Tweet’lenmesini istiyorsanız siz de öyle Tweet’leyin!”

4) Yanlış veya tamamlanmamış Profil

Profilinde yanlış bilgi içeren veya tamamlanmamış olanları takip etmeyi sevmem ve sanırım çoğu kullanıcı da bu şekilde davranır. Şirketlerin kendini burada temsil ettiğini düşünürseniz her detayı kullanarak açık ve net olmaları gerekir. Burada yazılı bilgilerin her zaman güncel ve doğru olması gerekir. Aksi taktirde güven telkin etmez ve takipçi kazanamazsınız.

5) Abartı

Twitter işinizi/ürününüzü pazarlamanız için bir ortam olarak kullanılabilir fakat bunu yaparken abartılı ifadeler kullanmayın. Kendinizi öven müthiş abartılı söylemler yerine dengeli ve doğru bilgi paylaşımında bulunun. Övgüyü takipçinize bırakın.

6) Kişisel konuşmalar

Eğer bir şirketi temsil ediyorsanız kişisel yazışmalardan uzak durmalısınız. Çoğu takipçiniz bu tarz iletişime karşı ilgi duymayacaktır ve bir süre sonra bu anlamsız yazışmaları takip etmeme kararı alacaktır. Böylece asıl vermek istediğiniz mesajları verecek kitlenizi de kaybedersiniz.

7) Frekans

Aşırı tweet etmemek önemli olsa da, yeterli sayıda tweet etmek de o kadar önemli. Bu çok ince bir çizgi ve bu dengeyi sizi takip edenlerin ilgisini izleyerek sizin belirlemeniz gerekiyor.

Bu listeye eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz herhangi birşey var mı? Paylaşırsanız sevinirim.

 

About the Author

You may also like these